Sevdiğiniz bir insanda bipolar bozukluk olması hem onun hayatını hem de sizin hayatınızı pek çok yönden etkileyebilir. Bipolar davranış eğilimi, ikili ilişkileri ve aile yaşantısını etkileyerek iki taraf için de sıkıntılı süreçlere sebebiyet verebilir.

Bu süreçleri olabildiğince minimize etmek, sevdiğiniz kişiye destek olmak, sevginizi ve sabrınızı ona hissettirebilmek bipolar bozukluğun tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Hastalık hakkında bilgi sahibi olmanız, karşınızdaki kişiye cesaret ve umut aşılamanız ve bipoların semptomlarını gözlemlemeniz sevdiğiniz kişiye gösterdiğiniz ilgi ve desteği sağlamlaştırır.

Destek olmak isteyen ancak nereden başlayacağını bilemeyenler için bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılabileceğine dair bir öneri listesi hazırladık!

1. Anlayış gösterin

Bipolar bozuklukta umursamaz tavırlar, asabiyet, mantıksız hareketler ve sizin sınırlarınızın ötesinde taleplerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tür davranışlar genellikle atak evresinde ortaya çıkar ve sürekli olarak devam etmez. Bunun geçici bir durum olduğunu fark ederek alttan alabilir, karşınızdaki insana olabildiğince anlayış göstermeyi deneyebilirsiniz.

Bipoların evreleri arasında aşırı hareketlerin yanı sıra depresyon evresi de bulunur. Böyle zamanlarda bipolar bozukluk gösteren kişiyi motive etmeniz, okula veya işe gitmesi için gereken enerjiyi bulmasına yardımcı olmanız gerekebilir.

2. Bipolar davranış bozukluğu hakkında bilgi sahibi olun

İyi haber, bipolar bozukluğun genellikle ilaçlar ve psikolojik destekler yardımıyla kontrol altına alınabilen bir rahatsızlık olduğudur. Bu nedenle, bipoların semptomlarını ve hangi durumlarda, ne şekilde bu rahatsızlığı kontrol altına alabileceğinizi öğrenmeniz büyük ölçüde önem taşır.

3. Kişiyi, yardım alması için cesaretlendirin

Bipolar bozuklukta bir uzman yardımı olmadan hareket etmek veya belirtilerin kendiliğinden yok olmasını beklemek sakıncalıdır. Bu nedenle, bipolar yakınınızı bir uzmanla görüşerek tedavi süreci hakkında konuşması için cesaretlendirmeniz gerekmektedir.

4. Sabırlı olun

Bipolar bozukluk, hayata yayılan bir süreçtir ve hemen tedavi edilmesini beklemek mantıksız bir tercih olacaktır. Tedavi süreci başlamış olsa dahi hastalığa zaman tanımak gerekir. Bu noktada sabırlı ve anlayışlı davranmanız karşınızdaki kişiyi de rahatlatacaktır.

5. Stresi azaltın

Stres, bipolar bozukluğu tetikleyen faktörler arasındadır. Stresi azaltmak, mutlu ve huzurlu bir iletişimin önünü açar. Destek olmak istediğiniz kişinin hayatından stresi uzaklaştırmak istiyorsanız onun günlük rutinindeki sorumluluklarını yerine getirmesine yardımcı olabilir, yapması gereken işlerde kendisine destek sağlayabilirsiniz.

6. Açık iletişim kurun

Açık ve dürüst iletişim bipolar davranış bozukluğu tespit edilen kişiler için son derece önemlidir. Tatlı bir dille onlar hakkındaki endişelerinizi dile getirmekten, nasıl hissettiklerini sormaktan, onlarla bu konu üzerine konuşmaktan çekinmeyin. Açık iletişim sayesinde hem onların neye ihtiyacı olduğunu anlayabilir hem de kendinizi doğru bir şekilde ifade edebilirsiniz.

7. Kendinizi ihmal etmeyin

Sevdiğiniz kişilere destek olmaya çalışırken kendi psikolojik ve bedensel sağlığınızdan ödün vermemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Yapabileceğiniz en önemli şey, elinizden geldiğince yanlarında olduğunuzu hissettirmektir. Bunun dışında, siz ne yaparsanız yapın tedaviye cevap vermek yalnızca onların elindedir.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP