Sıcaktan soğuğa geçişler ve klimalı ortamlar nedeniyle yaz günlerinde bile üst solunum yolu rahatsızlıklarıyla karşı karşıya gelebiliyoruz. Kıpkırmızı burunlarla, peçetelerle, geniz akıntısı ve hapşırıklarla günlerimiz çekilmez hale dönüşebiliyor. Yaz neşenize gölge düşmesin, burun akıntısına ne iyi gelir sizler için araştırdık.

Burun akıntısının nedenleri

Burun akıntısının soğuk algınlığı, kuru havaya maruz kalma, sinüzit, farenjit, uzun süreli burun spreyi kullanımı, grip, alerji, suçiçeği, sigara kullanımı gibi pek çok nedeni olabilir.

Çoğu durumda basit ve doğal yöntemlerle kendiliğinden iyileşebilirken bazen de doktor gözetiminde ilaç kullanımıyla kontrol altına alınmaktadır. C vitamini ve bol istirahatle burun akıntısı probleminin önüne geçilebilmektedir.

Burun akıntısına ne iyi gelir?

1. Sıcak içecekler tüketin

Soğuk algınlığına en iyi gelen yöntemlerden biri boğazı, üst solunum yollarını nemli tutmaktır. Bu nedenle sıcak içecekler tüketerek kuruluk hissiyatının önüne geçebilirsiniz. Örneğin, zencefil çayı, zerdeçallı sıcak su, nane limon çayı gibi seçenekler sizi rahatlatacak içeceklerdir.

İlginizi çekebilir: Bitkilerin Gücü Adına: Bitkisel Çayların Sağlığa Faydaları

2. Buhar yöntemini deneyin

Sıcak suyun içerisine damlatacağınız esansiyel yağlar hem odanıza yaydığı nem ve koku sayesinde hem de yüzünüzü yaklaşarak soluduğunuz buhar sayesinde burun akıntınızı durdurmaya yardımcı olabilir.

Örneğin, sıcak suyun içine bir iki damla okaliptüs veya nane yağı damlatabilir, su soğumadan üzerinden çıkan buharı soluyarak solunum yollarınızın ferahlamasını sağlayabilirsiniz.

3. Sıcak banyo yapın

Buhar yönteminin bir ileri versiyonu olarak, vücudunuzdaki kırgınlığı da hafifletmek ve bütünsel olarak rahatlamak için sıcak bir banyo ile kaslarınızı gevşetmeyi deneyebilirsiniz. Buhar içerisinde geçirdiğiniz vakit, tüm tıkanıklıkların yumuşamasını sağlar.

4. Burun damlalığı kullanın

Bir damlalık yardımıyla burnunuza tuzlu ılık su, limonlu ılık su, zerdeçal tozlu ılık su veya ılık hardal yağı damlatabilirsiniz. Bunun haricinde doktorunuzun tavsiye ettiği burun damlalarıyla da burun tıkanıklığı ve burun akıntısından da kurtulmanız mümkün.

Dikkat etmeniz gerekenler!

1. Burnunuzu tahriş edecek, sert peçetelerle silmekten kaçının

Yumuşak, yağ bazlı peçeteler ve mendiller tercih ederseniz sık sık burun silme eylemi nedeniyle oluşan tahriş durumunun önüne geçebilirsiniz.

2. Tıkalı burunla uyumamaya özen gösterin

Uykuya geçmeden önce mutlaka yukarıdaki yöntemlerden birini uygulayarak burnunuzun nemlenmesini sağlayın. Aksi takdirde gece boyunca burun akıntınız sizi rahatsız ederek uykunuzu bölecek, ertesi güne daha halsiz ve keyifsiz başlamanıza neden olacaktır.

3. Burun akıntısını hafife almayın

Hiçbir tedavi yöntemi uygulamadan burun akıntısı sorunuyla günlük hayatınıza devam ederseniz, akıntı grip ya da herhangi bir hastalıktan kaynaklanıyorsa sizi zamanla daha da güçsüz düşürecektir. Bu nedenle en kısa zamanda burun akıntısı tedavisi için harekete geçmeyi ihmal etmeyin. Bol bol dinlenmeye ve düzenli uykuya özen gösterin.

4. Beslenmenize dikkat edin

Bol su içmeye, sebze ve meyve tüketerek C vitamini almaya, bedeninizin direnç kaybetmemesini sağlamaya dikkat edin. Vücudunuza iyi bakmanız bu süreci daha çabuk ve daha problemsiz atlatmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Beslenme Hakkında Merak Edilen Her Şey

Fotoğraf: https://nyssaskitchen.com/blood-orange-sunshine-ginger-mango-smoothie/

BLOOM SHOP