YAZAN: BURCU ERBAŞ

Cilt tipimiz ne olursa olsun birçoğumuz ışıltısını yitirmiş donuk bir ciltten, yaz aylarında yoğunlaşan lekelerden, erkenden beliren ince çizgilerden şikayetçi olabiliyoruz. Yaşadığımız tüm bu cilt problemleri, aslında temel bir nedenden dolayı yaşanıyor: Serbest radikaller! Cilt bakım dünyasının serbest radikallere karşı etkili çözümü ise antioksidan C ve E vitamini. Canlı ve parlak bir cildin formülünü oluşturan bu iki etken maddeyi araştırıp Sephora Collection’ın en çok tercih edilen, hem formülü hem de ambalajı yenilenen Vitamin C+E Super Glow Serum ve en yeni cilt temizleyicisi Super Glow Cleansing Powder’ı inceledik!


Canlı ve parlak bir cilt için nasıl bir bakım yapmak gerekiyor?

Cildin donuklaşmasının temel nedenleri arasında serbest radikal hasarı bulunuyor. Kronik olarak maruz kaldığımız zararlı güneş ışınları, hava kirliliği ve kronik stres cildimizde serbest radikal oluşumuna neden oluyor. Bedenin bu serbest radikaller ile doğal olarak savaşmasına yardımcı olan antioksidanlar kümülatif hasara karşı yetersiz kalabiliyor. Bu da cildin nem bariyerinin, dokusunun, renginin hatta hücresel işlevinin zarar görmesine neden olabiliyor. Dışarıdan bakıldığında bu hasar kendini matlaşan, leke problemi yaşayan, erken yaşlanma belirtileri gösteren bir cilt ile gösteriyor.

Ciltteki serbest radikal hasarını önlemek için içerisinde antioksidan bulunduran doğru bakım ürünlerini topikal olarak uygulamak gerekiyor. Oksidatif stresle savaşan en etkili cilt bakım maddelerinin başında ise C vitamini geliyor.

C vitamini cildin çevresel etmenlere karşı korunmasını, doğal kolajen sentezinin desteklenmesini, cilt üzerindeki lekelerin açılmasını sağlayabiliyor. Bu sayede ciltteki erken yaşlanma belirtileri hafifletilebiliyor, cildin dokusu ve rengi iyileştirilebiliyor.

C ve E vitamini neden bir arada bulunmalı?

C vitamini kendisi gibi bir antioksidan olan E vitamini ile birleştiğinde daha iyi çalışabiliyor. Diğer cilt bakım maddelerinin aksine formülasyonu etkinliğini direkt olarak etkileyebilen C vitamini, ürüne göre ya cilt üzerinde müthiş değişimler yaratabiliyor ya da hiçbir etki bırakmayabiliyor. Etkinliğinin yüksek olabilmesi için C vitamininin stabil halde bulunması ve çevresel etmenlerden iyi korunabilmesi gerekiyor. E vitamini de C vitaminini daha stabil tutmaya yardımcı oluyor. C vitamini içeren bakım ürününün yapısını bozan sıcaklık, ışık, hava gibi çevresel etmenlere ve diğer kimyasallara karşı hava geçirmeyen, opak bir paket içerisinde gelmesi, soğuk ve karanlık bir ortamda saklanması gerekiyor.

Bunun da ötesinde C ve E vitamini beraber kullanıldıklarında, cildi güneş hasarına karşı daha iyi koruyabiliyor. Antioksidan olmaları sayesinde güneş ışınlarının neden olduğu serbest radikalleri yok edebilen C ve E vitamini, birbirinden farklı UV ışığı hasarını hedef alarak çalışıyor. Bu nedenle birleştirildikleri zaman tek kullanımlarına oranla daha kapsayıcı bir fotohasar korunması sunabiliyorlar ve cildin antioksidan deposunu ikiye katlayabiliyorlar.

C ve E vitamini içeren formülleri ile yeni ve etkili cilt bakım ürünleri

Sephora’nın kendi özel markası Sephora Collection’ın C ve E vitamini ile formüle edilmiş yeni iki ürünü daha parlak, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilt elde etmemizde bize yardımcı oluyor!

1. Sephora Collection Vitamin C+E Super Glow Serum

Yüzde 98 oranında doğal kaynaklı bileşenlerden formüle edilmiş Sephora Collection Vitamin C+E Super Glow Serum donukluk problemini hedef alıyor. İçerisinde cildin çevresel hasarlardan korunmasına, pürüzsüzleşmesine ve parlamasına yardımcı olan C ve E vitamini bulunduran serum, aynı zamanda ciltte sıkılaşma etkisi yaratan peptit de içeriyor. Hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri tarafından kullanılabilen serumun içerisinde yüzde 7 oranında C vitamini bulunuyor. Düzenli kullanım ile 28 gün sonra daha parlak, pürüzsüz, sıkı ve nemli bir cilt sunan serum, erken yaşlanma belirtilerinin ve lekelerin de azalmasına yardımcı oluyor. Etkinliğini arttırması için Sephora Collection Super Glow Cleansing Powder ile beraber kullanılması öneriliyor.

Nasıl kullanılır?

Yağsız dokusu sayesinde gözenekleri tıkamayan ve makyaj altında kullanılabilen serum, sabah ve akşam, temiz ve kuru cilde birkaç damla uygulanarak emilene kadar nazikçe yediriliyor.


2. Sephora Collection Super Glow Cleansing Powder

Yüzde 96 oranında doğal bileşenlerden elde edilmiş Sephora Collection Super Glow Cleansing Powder donuk ciltlere arzuladıkları temizliği ve parlaklığı kazandırabiliyor. Su ile temas ettiğinde kremsi bir köpüğe dönüşen gevşek pudra yapısı sayesinde cildi nazikçe temizleyen ve pürüzsüzleştiren ürün, aynı zamanda manyok, mısır ve ayçiçeklerinden elde edilen doğal kaynaklı C ve E vitamini de içeriyor. Güçlü antioksidan içeriği sayesinde cildi temizlerken parlaklığını ve ışıltısını artıyor.

Nasıl kullanılır?

Klinik olarak kanıtlanmış kokusuz formülü ile tüm cilt tipleri tarafından kullanılabilen Sephora Collection Super Glow Cleansing Powder, sabah ve akşam uygulanabiliyor. Islak ellere dökülen toz, su ile karıştırılarak tüm yüze -göz çevresinden kaçınılarak- uygulanıyor, 1 dakika bekletiliyor ve iyice durulanıyor.


Cildinizin ihtiyacı olan Sephora Collection cilt bakım ürünlerini keşfetmek için Sephora mağazalarını, sephora.com.tr’yi ve Sephora App’i ziyaret edebilirsiniz.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP