YAZAN: BURCU ERBAŞ

Canlı, parlak, dolgun görünen saçlara sahip olmamız için saç tellerimizin neme doymuş olması gerekiyor. Saçın sadece uçlarını değil aynı zamanda saç derisini de ilgilendiren, birçok farklı etmene bağlı olarak değişen nem oranı aynı cildimizde olduğu gibi özel bir bakıma ve dikkate ihtiyaç duyuyor. Neyse ki çabuk elektriklenen, kırılan, mat ve donuk görünen saçların temel nedeni nem eksikliği -daha yaygın ismi ile kuruluk- doğru bakım ürünleri ve pratikler ile giderilebiliyor. Sadece bir gecede saçları 2 kat nemlendirebilen yeni Aveda Nutriplenish Nemlendirici Gece Serumu kuruluk problemi çeken saçların nem ihtiyacını tek başına bile karşılayabiliyor! Saçlarda nem kaybı neden olur ve bunu önlemek için neler yapmamız gerekiyor sorularını aralarında mucizevi Aveda Nutriplenish Nemlendirici Gece Serumu‘nun da bulunduğu 5 çözüm önerisi ile yanıtladık!


Saçlarda nem kaybı neden yaşanır?

Saç derisi, telleri nemlendirecek kadar sebum üretemediğinde veya saçlar çeşitli sebeplerden ötürü nemi içeride tutamadığında saç kuruluğu olarak bildiğimiz problem yaşanıyor. Kuru saçlar ile ilişkilendirilen çabuk kırılma, elektriklenme, matlaşma da aslında nem kaybının saç tellerini çevresel etmenlere karşı daha savunmasız hale getirmesinden kaynaklanıyor.

3 farklı katmandan oluşan saç tellerinin en dışında lipit ismi verilen yağ asitleri ile beslenen bir dış katman bulunuyor. Bu katman, lipitler sayesinde saçın iç katmanlarını çevresel etmenlerden korumaya yarıyor. Aynı zamanda saçın daha parlak ve canlı görünmesini sağlıyor. Çeşitli sebeplerden ötürü bu dış katmandaki lipit miktarında bir azalma yaşanır, yani saçlar “kurursa”, dış katman da yıpranmaya başlıyor ve iç katmanları çevresel etmenlere karşı açık hale getiriyor. Bu da saçın sağlıksız, mat, donuk ve tüy tüy görünmesine sebep oluyor. Peki saçlar hangi sebeplerden dolayı nemini kaybedebiliyor?

Çevresel etmenler

Çok sıcak ve/veya kuru bir iklimde yaşamak, güneşin altında veya rüzgarda çok uzun süre vakit geçirmek, sık sık havuza veya denize girmek saçın yağ ve nem dengesinin bozulmasına neden olabiliyor.

Yanlış bakım pratikleri

Saç bakım rutininde yapılan bazı yanlış pratikler veya alışkanlıklar da saçların kurumasına neden olabiliyor. Saçları fazla sık yıkamak, içerisinde sert kimyasallar içeren bakım ve şekillendirme ürünleri kullanmak, düzenli olarak saçları yüksek ısı -fön, maşa, düzleştirici- ile şekillendirmek, ıslak saçları koton havlular ile sert şekilde kurulamak ve ıslak saçla uyumak saçın nem oranını negatif yönde etkileyebiliyor.

Sağlık sorunları

Daha bütünsel olarak değerlendirildiğinde ise saç kuruluğu altta yatan bazı sağlık problemlerinin bir semptomu olarak da görülebiliyor. Besin değeri eksikliklerinin yaygın olarak yaşandığı yeme bozuklukları veya tiroid hormonu dengesizliklerinde saç derisindeki yağ üretimi yavaşlayabiliyor ve sonucunda saçlar kuruyabiliyor.

Saçları yeniden nemlendirmek için ne yapabiliriz?

1. Aveda Nutriplenish Nemlendirici Gece Serumu

Yüksek performanslı, bitkisel içerikli ve %100 vegan saç bakım markası Aveda’nın kuru saçlara özel formüle ettiği, ödüllü Nutriplenish serisine yeni bir üye katılıyor: Nutriplenish Nemlendirici Gece Serumu. Odağına saçlardaki nem kaybını yenilemeyi alan gece serumu, uygulandıktan hemen sonra saçlara etki ederek 8 saatlik yoğun lipit restorasyonunu başlatıyor. Neme doymuş saçların anahtarı olan lipitler, yani yağ asitleri, gece boyunca yenilendiğinde saçlar, sabah uyanıldığında, belirgin şekilde daha beslenmiş, bakımlı ve onarılmış görünüyor. Sadece bir gecede saçın nem oranı yüzde 50 oranında artıyor. Uygulamadan sonraki 24 saatte saçlarda yüzde 72 daha fazla nem görülürken elektriklenme yüzde 79 oranında azalıyor. Mango yağı, organik Hindistan cevizi yağı ve organik nar yağından oluşan silikonsuz, %99 doğal içerikli formülü ile Nutriplenish Nemlendirici Gece Serumu aynı zamanda kırılmaya müsait saç tellerinin çevresinde görünmez ve güçlü bir besin katmanı oluşturarak saçları koruyor. Formülasyonun hafif yapısı ve sürüldüğünde yastık kılıfı tarafından emilmesini engelleyen “pillow-proof” teknolojisi sayesinde Nutriplenish Nemlendirici Gece Serumu saçları ağırlaştırmadan veya yağlandırmadan nemlendiriyor. Tüm saç tipi ve dokularına uygun olan Nutriplenish Nemlendirici Gece Serumu özellikle kıvırcık ve dalgalı saçlarda kullanıldığında dönüştürücü etki yaratıyor.

Nasıl kullanılıyor?

Nutriplenish Nemlendirici Gece Serumu, kuru veya nemli saçlara, saç boyu ve uçlarına odaklanılarak sürülüyor ve durulanmıyor.


2. Saten saç aksesuarları

Hiç uyumadan önceki saçlarınızın ertesi güne oranla daha güzel göründüğünü düşündünüz mü? Birçoğumuz buna evet diyecektir!

Uyku esnasında saçlar nem kaybedebiliyor. Buna da temel olarak koton yastık ve çarşaf kılıfları neden oluyor çünkü koton çevresinden -saçlarımızdan ve cildimizden- nemi çekip tutabiliyor. Pamuğa karşın nem çekme ve tutma özelliği düşük olan ipek gibi materyaller kullanmaksa cildin ve saçların nem oranlarını korumasına yardımcı oluyor. Sadece nemi değil aynı zamanda gece rutininde uygulanan krem, serum ve maskeleri de emme miktarı kotona göre düşük olan ipek, saç ve cilt bakımının etkinliğini de azaltmıyor. Kotonun sert dokusu biz hareket ettikçe saç uçlarında kırılmaya yol açabilirken satenin pürüzsüz ve yumuşak dokusu saç tellerini kırılmalara karşı da koruyor.

Profesyonel öneri!

Aveda’nın Global Doku Sanat Yönetmeni Renee Gadar’a göre Aveda Nutriplenish Nemlendirici Gece Serumu, etkinliğini saten saç örtüleri, saç tokaları ve yastık kılıfları ile beraber kullanıldığında daha iyi gösteriyor.

3. Doğru saç yıkama

Saçın nemini desteklemenin bir yolu da saç yıkama rutinini gözden geçirmekle başlıyor. Amacı saç derisindeki fazla yağı da arındırmak olan şampuanlama etabını her gün değil en azından gün aşırı olarak uygulamak, saç derisi sağlığına özel formüle edilmiş bir bakım serisi kullanmak ve her yıkamada saç tellerine nemlendirici uygulamak doğru bir yıkama rutininin temellerini oluşturuyor. Bunun üzerine ihtiyaca bağlı olarak haftada 1-2 kere nemlendirici özellikli bir saç bakım maskesini rutine eklemek saçların beslenmesine ve derinden onarılmasına yardımcı oluyor. Sıra ıslak saçları kurulamaya gelince de geleneksel olarak kotondan yapılan sert havlular yerine eski bir t-shirtü veya mikrofiber bir havluyu kullanmak nemin saça daha iyi hapsedilmesini sağlıyor.

4. Koruyucu pratikler

Doğru bir bakım rutini ile yakalanan nem oranının çevresel etmenlerden dolayı azalmaması için önleyici ve koruyucu pratikler edinmek gerekiyor. Saçı yüksek ısı, güneş ve rüzgardan korumak, saç tellerini yıpratabilecek her tür sert müdahaleden kaçınmak saç tellerinin bütünlüğü için önem taşıyor. Saça etki edebilecek çevresel hasarı minimize etmeye şu önlemler yardımcı olabiliyor:

  • Saçların mümkün olduğu kadar doğal şekilde kurumasına izin vermek.
  • Yüksek ısı veya kimyasal içeren işlemleri minimize etmek.
  • Isıya karşı koruyucu sprey kullanmak.
  • Direkt güneş ve rüzgar almaktan kaçınmak; şapka/bandana kullanmak.
  • Denize veya havuza girerken koruyucu sprey uygulamak.

5. Beslenme desteği

Saçın nem dengesinde geçici değil, sürdürülebilir bir düzelme sağlamak için tüm saç bakımı ve önleyici pratikleri doğru yaşam tarzı seçimleri ile desteklemek gerekiyor. Saçların canlı ve dolgun görünmesinde rol alan bazı temel vitamin ve mineraller olan demir, D vitamini, B12 vitamini, folat, çinko ve selenyumu beslenme ile yeterli miktarda aldığımızdan emin olmamız veya doktor kontrolünde takviyelendirmemiz önem taşıyor. Omega-3, zeytinyağı, tohum ve kuru yemişler gibi sağlıklı yağlar ve protein açısından zengin beslenmek de saç ve sebum oluşumunu destekliyor. Bunun yanı sıra bedeni susuz bırakan yüksek alkol ve kafein tüketimini de minimize etmek öneriliyor.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP