YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: BRITISH VOGUE

Her gün, sabah-akşam uyguladığınız cilt bakımı rutininizden sıkıldınız mı? Artık kullandığınız ürünlerin etkili olmadığını, cildinizde herhangi bir iyileşme yaratmadığını düşünüyor musunuz? Cevabınız evetse cilt bakım rutininizi canlandırmanın zamanı gelmiş! Yenilikçi formülasyon ve uygulamalar denince ilk akla gelen K-Beauty yani Güney Kore’nin bakım dünyası, size aradığınız yeniliği ve gözle görülür değişimi sunabilir. Sizin için en yeni ve etkili 6 K-Beauty trendini yazdık!


K-Beauty nedir?

Güney Kore’den dünyaya yayılan cilt bakımı trendleri ve ürünlerine K-Beauty deniyor. Günümüzün en popüler cilt bakımı akımlarından olan K-Beauty’nin sırrı Güney Koreli kişilerin pürüzsüz, parlak, yaşını belli etmeyen adeta “cam gibi” ciltlerinden kaynaklanıyor. Sosyal medyada -özellikle TikTok‘ta- Güney Koreli kişilerin bakım rutinlerini paylaşması, kullandıkları ürünlerden uygulama biçimlerine kadar K-Beauty’nin ne denli bilgi, kalite ve yeniliğe dayandığını kanıtlıyor. Giderek kültleşen cilt bakım markaları ve ürünleri ile K-Beauty’nin 2027 yılında 13.9 milyar dolara erişmesi bekleniyor!

Peki, K-Beauty’yi diğer bakım trendlerinden ne ayırıyor? Cildi oksidatif hasardan koruyarak erken yaşlanma belirtilerini önleyebilen yüksek SPF’li güneş kremleri ve antioksidanlar, cildin parlaklığını arttıran niansinamid, zencefil, matcha gibi etken maddeler Kore güzellik bakımını bilimsel olarak da doğru ve etkili kılıyor. Aynı zamanda K-Beauty, cilt bakımı ürünlerimizi en optimal şekilde kullanabilmemizi sağlayan farklı uygulama teknikleri ve sıralamalar da sunuyor.

Etkili ve yenilikçi K-Beauty trendleri

Peki şu günlerde K-Beauty dünyasında ne gibi değişimler ve yenilikler yaşanıyor? Cilt bakım dünyasının öncülerinden Güney Kore’nin en popüler ürün ve uygulamalarını derledik.

1. Fermente içerikler

Bağırsak sağlığımız için fermente yiyeceklerin ne kadar iyi olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun nedeni fermente gıdaların mikrobiyotamızı düzenlemesinden kaynaklanıyor. Nitekim tek mikrobiyotamız bağırsaklarımızda yer almıyor! Cildimizi de kaplayan bir mikrobiyom bulunuyor ve bu tabaka da aynı bağırsaklar gibi fermente maddelerle sağlığına kavuşuyor. K-Beauty’nin en yeni keşiflerinden olan fermente etken maddeler diğer bileşenlere göre çok daha etkili oluyor. Bu bileşenler kendi normal hallerine oranla 4 kat daha iyi çalışıyor. Peki cilt bakımında hangi bileşenler fermente oluyor? Laktik asit, glikolik asit, kırmızı pirinç fermentasyonun yan ürünleri olarak sıralanırken çoğu bileşen benzer bir süreçten geçirilerek fermente edilebiliyor. Bunu anlamak için ürünün üzerinde “fermente, probiyotik, prebiyotik, postbiyotik” kelimelerini aramak yeterli oluyor!

KEŞFET

2. Minimalleşen rutinler

Bir zamanlar K-Beauty denince akla 12 adımlı kompleks bakım rutinleri geliyordu. Şimdi ise bu durum değişti! Artık Kore güzellik dünyası da cildin daha az ama daha etkili ürünler ile ihtiyaç duyduğu bakımı alabildiği az adımlı rutinlere geçiş yapıyor. 12 adımı 3-4 adıma düşürebilmek bir sürü etken maddeyi bir arada içeren güçlü ve yenilikçi hibrit bakım ürünleri ile sağlanabiliyor.

3. “Skin flooding” ile kat kat nem

2.1 milyarlık izlenmesi ile TikTok’un en ünlü bakım trendleri arasına K-Beauty’nin yeni “skin flooding” uygulaması da katılıyor. Çıkış noktasını 12 adımlık geleneksel Kore bakım rutini oluşturan skin flooding’te adımlaştırılan bakım rutinin kendisi değil, nemlendirme aşaması oluyor. Üst üste sürülen fakat hızla emilen ince formülasyona sahip nemlendirici ürünler cildin neme doymasını, daha parlak ve dolgun görünmesini sağlıyor. Örnek bir skin flooding şu şekilde ilerliyor: Nem veren bir esans veya tonik üzerine serum, üzerine ince yapılı bir nemlendirici, üzerine daha yoğun bir nemlendirici!

4. Cilt bakım pedleri

Bir zamanlar popüler olan serum veya etken madde aşılanmış ince cilt pedleri şimdilerde yeniden gündeme geldi fakat farklı bir uygulama ile! Güney Kore’de şu anda bu cilt bakım pedleri içerdikleri etken maddeye göre hedefe odaklı bir maske tedavisi olarak kullanılıyor. Örneğin içerisinde AHA+BHA olan bir cilt pedi, aknenin yoğunlaştığı bölge üzerine yerleştiriliyor ve bir süre orada kağıt maske gibi bırakılıyor. Eğer içerisinde hyalüronik asit gibi nemlendirici bir etken madde var ise ped kuruluğun yoğunlaştığı bölgelere yerleştiriliyor. Daha sonra çıkarılıp normal bakım rutinine devam ediliyor.

5. Susuz güzellik

Çoğu bakım ürününün yüzde 80-90’ının sadece sudan oluştuğunu biliyor musunuz? Gözümüze ne kadar daha fazla gibi dursa da bakım ürünlerinin içerisideki su, kullanım süreleri üzerinde herhangi bir fayda sağlamıyor çünkü bakım ürününün etkinliği su miktarı ile bağlantılı şekilde azalıyor. Aynı zamanda bu kullanım güzellik dünyasının su ayak izini de yükseltiyor. Şimdilerde ise K-Beauty çevresel farkındalığın motive ettiği susuz güzellik akımına yenilikçi bir yorum getiriyor: İçindeki suyu alınmış, daha yoğun ve güçlü bakım ürünleri. Susuz ürünler kendilerini katı şampuanlar, toz halindeki peelingler, pudra halinden köpüğe dönüşen temizleyiciler ile gösteriyor.

KEŞFET

6. İki kat SPF

Güney Korelilerin ve Japonların yaşlarını hiç göstermemelerinin sırrı ciltlerini küçük yaştan itibaren güneşten korumalarında gizleniyor. Evlerini güneş kremi sürmeden terk etmeyen bu kişiler, tabii ki dünyanın en iyi formülasyonlarına sahip, yenilikçi güneş kremlerini de kendileri üretiyor. Koreliler şimdilerde iki farklı güneş kremini üst üste sürüyor. İlk güneş kremi zararlı UV ışınları gibi ekranlardan yayılan mavi ışıktan da cildi koruyor. Diğer güneş kremi ise ya makyaj bazı olarak kullanılabiliyor ya da pudra formunda oluyor. Bu güneş kreminin özelliği tüm ışıkları yansıtabilmesinde gizleniyor. Beraber kullanıldıklarında bütüncül bir güneşten koruma sağlanıyor.

KEŞFETBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP