YAZAN: İREM LAL AKDOĞAN

Son dönemde öne çıkmaya başlayan katı şampuan, geleneksel şampuanların katı formdaki halidir. Birçok katı şampuan sıvı şampuanlarda olduğu gibi saçınızı kurutan sert kimyasalları içermez. Aynı zamanda tıpkı sıvı şampuan gibi kolayca köpürerek keyifli bir banyo deneyimi sunar. Çevreci yaklaşımı ve etkili içerikleri ile güzellik sektöründe giderek daha çok dikkat çekmeye başlayan katı şampuana başlamak için bir neden arıyorsanız sizin için 7 tanesini derledik!


Üretiminde daha az su kullanılır

Saçınızı şampuanlamak ve durulamak için suya ihtiyaç duysanız da katı şampuanlar yapım aşamasından itibaren sıvı şampuanlara göre daha az su harcar. Katı şampuanlar, sıvı şampuanların sıvı kıvamını meydana getiren aynı su miktarına sahip değildir. Sıvı şampuanlardaki bileşenlerin %65-80’i sudan oluşur. Katı form şampuanlarda ise su yerine aktif madde oranı yüksektir.

Ayrıca katı form şampuanlarda saçları ve saç derisini besleyen yağlar da rahatlıkla barınabilir. Katı şampuanların yapısı suda çözünmediği için mikroorganizmalar tarafından parçalanması da daha zordur. Bu sebeple katı şampuanlar çok daha az koruyucu içerebileceği gibi hiç de koruyucu içermeyebilir. 

Daha güçlü bileşenler ile üretilir

Üretimde daha az su kullanılması ile beraber, niş üretimindeki içerikler doğal ve biyolojik özellikte oluyor. Saçınızı temizlemeye ve yumuşatmaya yarayan bileşenler, katı şampuanlarda seyreltilmemiş şekilde bulunur. Bu sayede katı şampuan ile beraber daha konsantre içerik kullanmış olursunuz.

Ambalaja değil, ürüne ücret ödersiniz

Sıvı şampuanların büyük bir kısmı sudur ve üretiminde harcanan paranın önemli bir kısmı paketleme için ayrılır. Katı şampuan kullanarak satın aldığınız üründen çok daha etkili ve ekonomik bir şekilde yararlanabilirsiniz. Aktif madde oranının yüksek olması sayesinde ürünü çok daha uzun süre kullanabilirsiniz.

POSITIVE ZERO
Mastix Roller Bio Katı Form Şampuan
KEŞFET


Plastik atığa karşı savaşır

Büyük plastik şişelerde duran sıvı şampuanlarla kıyaslayınca katı şampuanlar geri dönüştürülebilir, doğada çözünebilir kağıt materyallere sarılı olması ile plastik üretiminin azalmasına, sıfır atık bir yaşama geçilmesine destek olur. Sadece ABD’de her yıl 550 milyon adet plastik şampuan şişesi atığa dönüşürken Türkiye’de de yıllık ortalama tahmini 50 milyon ve üzeri şampuan şişe atığı oluşuyor.

Minimal atık oluşturur

Şampuanı bitti sanıp çöpe atsak da şişenin etrafında ve dibinde kalan şampuanlar, saçınızı birçok kez daha yıkamanızı sağlayabilecek miktardadır. Buna karşılık, plastik şişenin dibinde kalan şampuana ulaşamama gibi sorunlar katı şampuan ile yaşanmaz. Katı şampuan gerçek anlamda bitene kadar rahatça kullanabilir. Böylelikle hiçbir ürün israf olmaz.

POSITIVE ZERO
Bio Katı Form Saç Kondisyoneri
KEŞFET


Seyahatlerinizin ayrılmaz parçası haline gelir

Katı şampuanınız sayesinde seyahatlerinize saç bakım rutininizi götürmek oldukça kolaylaşır! Seyahat esnasında ekstra şampuan alımının önüne geçerken sürekli bakım ürünü değiştirmeye bağlı olarak dengesizleşen saç mikrobiyotasını ve beraberinde getirdiği kepek, döküntü, kuruluk, aşırı yağlanma gibi problemlerin yaşanmasını engelleyebilirsiniz.

Karbon ayak izinizi azaltır

Sıvı sabunlar, katı sabunlara göre 10 kat daha fazla karbon ayak izine sahiptir. Sıvı sabunun içerdiği ekstra kimyasallar paketlemede kullanılan plastik paketlemeler ile birleşince katı şampuanlara kıyasla karbon salınımlarının çok daha yüksek olmasına neden olur.

Buna ek olarak sıvı şampuanların taşımacılığı, katı şampuanlara göre daha zordur ve daha fazla araç kullanılması gerekir. Katı şampuanlar taşımacılıkta daha az yer kaplayarak dağıtım için taşıt kullanımını azaltır. Bu da kendini çok daha düşük bir fiyat ve karbon ayak izi ile gösterir.

Özetle katı şampuan kullanmak sadece bir bakım ürünü değil aynı zamanda ekosistemin devamlılığı için oldukça etkili rol oynayan bir tüketici tercihidir!

Katı şampuanlar nasıl kullanılır?

Çevreye ve bütçenize faydaları saymakla bitmeyen katı şampuanları kullanma konusunda bazı şüpheleriniz olabilir. Düşünülenin aksine katı şampuanların kullanımı oldukça kolaydır. Katı şampuan ilk olarak ıslatılır. Daha sonra tıpkı sıvı şampuanda olduğu gibi nemli saça sürülür.

Formülü oldukça yoğun olduğu için katı şampuanı birkaç kere saça sürtmek yeterli olacaktır. Daha sonra oluşan köpük, masaj yapılarak saçın her yerine eşit olacak şekilde dağıtılır. Saç bol su ile durulanır. Gerek varsa katı saç nemlendiricisi ile rutin takip edilebilir.

Katı şampuan kullanıldıktan sonra nasıl muhafaza edilmeli?

Katı şampuan kullanılırken ürünün ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gereken sadece bir nokta var: Katı şampuanınızı kullandıktan sonra ıslak yerde bırakmamalısınız.

Bunu engellemek için aşağıdaki adımlardan birini takip edebilirsiniz:

  • Duştan sonra katı şampuanınızı suyunu süzebileceği delikli bir kaba koyabilirsiniz.
  • Hava ile kendi kendine kuruyan şampuanınızı dilerseniz bir sabun saklama kutusunda da muhafaza edebilirsiniz.
BLOOM SHOP