YAZAN: MİRAY AKIN

Doğal ışıltı ile parlayan bir cilt, doğadan ilham alan natürel ürünlerle dolu bir güzellik rafı tanımlıyor skinimalism trendini. Az, çoktur ilkesinin cilt bakım rutini ile birleştiği bu akım, cildi yormayacak, sürdürülebilir ve ihtiyaç odaklı ürünlere işaret ediyor. Skinimalism trendini radarınıza almanız için gereken tüm bilgileri ve dört kahraman ürünü bir araya getirdik!


Söz konusu cilt bakımı olduğunda hepimizin kendine göre kuralları, kendi alfabesi var. Ancak bu bize özgü olan cilt bakım rutinimizi trendlere göre şekillendiremeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Pinterest‘in yeni çağın güzellik akımı olarak işaret ettiği skinimalism de bu trendler arasından kusurlu kusursuzluğu destekleyen tavrı ile sıyrılıyor.

Kolajen hapları, üç aşamalı peeling serüveni, tonikler, serumlar ve göz altı bantları derken onlarca adımdan oluşan cilt bakım rutinleri yerine ihtiyaca yönelik sadeleşmeyi önermesiyle de skinimalism sadece bugün değil, zamansız bir akım olacağına dair göz kırpıyor.

Skinimalism ile sadeleşen cilt bakım rutini

Ekstra pürüzsüz ve parlak, kısacası “mükemmel” bir cilt yerine doğal güzelliğin cilt bakımının kilit oyuncusu olduğunu dile getiren bu akım, kendimizi dayatılan hiçbir güzellik standardına boyun eğmek zorundaymışız gibi hissetmememizi ve cildimizi olduğu gibi sevmemizi öğütlüyor.

Konfor ve huzur odaklı bir yaşam ile aynı paralelde ilerleyen skinimalism, cilt bakımında daha minimalist, yalın seçimler yapmamızı öneriyor. Bu önerisi ile birlikte tüketim çılgınlığı ve dürtüsel alışveriş ile de mücadeleye yönelik kırmızı bayrak açıyor.

Skinimalism ile güçlü bir cilt bariyeri, az ve öz ürünle destekleniyor

Skinimalism akımı cildin sağlığını korumak ve kendini onarma ve iyileştirme gücünü elinden almamak için ürünleri kat kat uygulama konusunda dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor. Sonu gelmeyen adımlar ve birlikte kullanımı önerilmeyen formüller ile cildi fazlasıyla ürüne boğmak cildin doğal bariyerinin zarar görmesine neden olabiliyor. Kızarıklık, tahriş ve kuruluk gibi problemler ise bu sebeplerden dolayı ortaya çıkabiliyor.

Az ama etkili ürünlerle cilt sağlığına zarar vermemeyi odak noktası haline getiren skinimalism, böylelikle daha az atık üretip gezegenimizin de temiz bir nefes almasına yardımcı oluyor.

Cildinizin ihtiyaçlarını öne çıkararak, gereksiz birçok ürünle dolup taşan cilt bakım rafınızı boşaltma vaktinin geldiğini düşünüyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Cildinizi yormadan temizleyin

Skinimalism trendi cildin sağlıklı bariyerini korumak için onun temizliğine özen göstermemiz ve gün içerisinde biriken kir, toz, yağ ve makyaj kalıntılarından cildimizi arındırmamız gerektiğini söylüyor. Epique Switzerland’ın sabun içermeyen köpük temizleyicisi ise özel formülü ile cildi tahriş etmeden ve kurutmadan ölü hücrelerden arındırıyor ve derinlemesine temizliyor.

EPIQUE SWITZERLAND
Detoks Etkili Yüz Temizleyici Köpük
KEŞFET

Sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin

Sağlıklı bir cilt sağlıklı bir beslenme programı demek. Tabii ki de arada sırada kaçamaklar yapmak isteyebilirsiniz ancak sağlıklı beslenmeyi yaşam stiliniz haline getirdiğinizde cildinizin de buna olumlu tepki vereceğini göreceksiniz. Bu sebeple karbonhidrat, protein ve yağ dengesi olan rengarenk tabaklara yönelin. Rafine şekerden ve yüksek glisemik indeksli yiyeceklerden uzak durun. Yanınızda ise muhakkak bir şişe su bulundurmayı ihmal etmeyin.


Cilt problemlerini değerlendirin

Az çoktur ilkesini güzellik rutininize dahil etmek için çok fazla ürün kullanmak yerine temel cilt probleminize ve cilt tipinize yönelik seçeceğiniz nemlendiriciler, kurtarıcı bir etki yaratabilir. Örneğin çok kuru bir cildiniz varsa nem maskelerinden yararlanabilir, yaşlanma belirtilerinden rahatsız oluyorsanız retinol ile güçlendirilmiş nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Abtira Garden’ın zambak ve pembe nilüfer yaprakları ile formüle edilen ve tüm cilt tipleri için uygun olan nemlendirici serumu, cildinizin su rezervlerini doldururken, aydınlanmasına ve doğal bir parlaklıkla ışıldamasına yardımcı olabilir.

ABTIRA GARDEN
Pink Lotus Nemlendirici Yüz Serumu
KEŞFET

THE SIM CO.
Pembe Kuvars Yüz Masaj Aleti
KEŞFET

Yüz yogası ile daha canlı bir cildi kucaklayın

Botoks ve cerrahi tedavilere alternatif olan yüz yogası, yüz kaslarını güçlendiriyor oluşu ile son zamanların en öne çıkan trendlerinden bir tanesi, skinimalism akımının ise önerisi. Cildin yağ tabakasının altındaki kasları çalıştıran yüz yogası rutininizi daha keyifli kılmak içinse The Sim Co.’nun Pembe Kuvars Yüz Masaj Aletini yakın markaja alabilirsiniz. Dolaşımı iyileştiren ve yüz kaslarındaki gerginliği serbest bırakarak daha esnek ve parlak bir cilt vadeden bu kahraman ürün ile istenmeyen şişliklerin görünümünü de azaltabilirsiniz. Doğal olarak soğuk olan pembe kuvars taşını cildinizle buluşturarak yaratacağınız ekstra sıcaklık düşüşü ile de doğal kollajen üretimini de destekleyebilirsiniz.


Güneş koruyucunuzu yanınızdan ayırmayın

Mevsim ister yaz ister kış veya bahar olsun, cilt bakım rutininizin en temel parçasını güneş koruyucular oluşturuyor. Skinimalism trendinin de olmazsa olmazları arasında yer alan güneş koruyucular, cildinizi bulutların arkasına saklanan güneşin zararlı UV ışınlarından koruyor ve cilt bariyerinin zarar görmesini engelliyor. Mizon’un hafif yapılı SPF50+ Cicaluronic Güneş Kremi ise özel formülü ile hem güneş hem de diğer çevresel faktörler sebebiyle kuruyup hassaslaşan cildi yatıştırıyor. Cildi UV ışınlarına karşı etkili bir şekilde korurken nemlendirmeyi ve sakinleştirmeyi ise ihmal etmiyor.

MIZON
SPF50+ Cicaluronic Güneş Kremi
KEŞFET

Bütünsel sağlığınıza özen gösterin

Christy Turlington’ın da dediği gibi “dengeli olduğunuzda ve bedeninizin, zihninizin ve ruhunuzun ihtiyaçlarını dinleyip ilgilendiğinizde doğal güzelliğiniz ortaya çıkar.” Kendinizle ve kusurlarınızla barışmak için öz sevgi ritüelleri yapabilirsiniz. Bu idealize edilen güzellik kalıpları ile de mücadele etmenize yardımcı olabilir. Doğada yapacağınız yürüyüşler, meditasyon ve yogaya ayıracağınız süre, daha fazla gülümseme ve zihninizi boşaltmak için yeni hobiler edinmek, içten dışa güzelliği beraberinde getirecektir. İçten gelen bu canlanma, cildinizin de parlamasına ve doğal ışıltısına kavuşmasına destek olacaktır.
Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP