YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: ROUJE

Fransız-kız şıklığının özünde özgünlük ve eforsuzluk yatıyor. Bu temalar giyim kadar Fransız kadınların makyaj alışkanlıklarını da etkiliyor. Parlak görünen bir cilt, yüzü canlandıran renkler, doğal bir görünümde birleştiriliyor ve Fransızların “joie de vivre” olarak adlandırdığı yaşama sevincini yüzlerine taşıyor. Amacı kapatmak veya değiştirmek değil, var olan güzellikleri vurgulamak olan Fransız-kız makyajı, sıcaklıkların arttığı ve uzun makyajlara tahammülümüzün azaldığı yaz günlerine çok yakışıyor. Minimum eforla canlı ve hoş görünmeniz için Fransız makyajından esinlenen 6 makyaj tüyosu derledik!


Fransız kızlar nasıl makyaj yapıyor?

Fransız kızların giyimlerinden makyajlarına kadar dünya çapında bu denli idolleştirilmelerinin sebebi sadece onları mutlu edecek, içinde rahat hissedecekleri görünümler elde etmeye çalışmalarında gizleniyor. Ne başkalarına güzel görünmek ne de başarılı olmak; sadece kendilerini mutlu etmek için giyinen ve makyaj yapan Fransız kadınlar yaptıkları her işte keyif bulmaya ve kendileri ile bağ kurmaya çalışıyor. Nitekim bunu yaparken yaşamlarının büyük bir bölümünü makyaj rutinlerine ayırmak, sürekli olarak banyoya gidip rujlarını düzeltmek istemiyorlar. Yerine aynı hayatın kendisi gibi dağınık, mükemmellikten uzak ama bir o kadar da güzel ve doğal görünümler yaratmayı tercih ediyorlar.

Bu nedenle o cool, eforsuz, şık Fransız-kız makyajının temelinde “kusurları” kapatmak yerine kutlamak, kalıba uymak yerine özgünlüğü, mükemmelik yerine ise dağınıklığı benimsemek yatıyor. Fransız kadınlarının dünya çapında ilgi görmelerinin asıl nedeni ne makyajları ne de giyimlerinden kaynaklanıyor. Bunun yerine öz sevgileri ve güvenleri öne çıkıyor. Kendilerini oldukları şekilde kabul edip gerçek güzelliğin içeriden geldiğini bilen bu kadınlar makyaj rutinlerini de bu doğrultuda kuruyor. İsterlerse saatler süren çarpıcı görünümler yapıp gece boyu bozulmasına izin veriyor isterlerse işe makyajsız gidiyorlar!

Eforsuz ve canlı görünmenizi sağlayacak 6 makyaj tüyosu

Öte yandan herkes -Fransız kadınlar da- minimum efor göstererek canlı, dinlenmiş ve hoş gözükmek istiyor. Peki onlar bu görünümü minimal ürün ve etapta nasıl başarıyor?

1. Cildinizi iyi nemlendirin

Fransız kadınlar için cilt bakımı makyajdan önce geliyor. Makyajsız da canlı ve parlak duran bir cilt için düzenli olarak bakımlarını yapıyor, dermatologlarını ziyaret ediyorlar. Klasik bir Fransız cilt bakım rutininde düzenli ve sık sık yapılan maskeler, iyi bir temizleme rutini ve yoğun kıvamlı nemlendiriciler yatıyor. Makyaj yapmadan önce ise ciltlerini temizliyor, bir su bazlı mist ile hafifçe ıslatıyor, üzerine nemlendirici ve aydınlatıcı bir serum sürüyor ve yazları ince, kışları ise yoğun bir krem uygulayarak hazırlıyorlar.

2. Fondöten ve kapatıcıyı hafif kullanın

Daha sonra sıra ten makyajına geçiyor. Fransız kadınları bu etapta ellerini oldukça korkak alıştırıyor! Amaçları kapatmanın aksine vurgulamak olduğu için eğer kullanacaklarsa fondöteni yüzün sadece ihtiyacı olan yerlerine uyguluyor, kalanı ise açıkta bırakıyorlar. Benzer bir kullanım kapatıcı için de geçerli oluyor. Hatta çoğu zaman kapatıcı fondötenin yerini alıyor ve sadece birkaç küçük bölgeye nokta kadar uygulanıp parmaklar ile dağıtılıyor. Etkili şekilde kapatıcı uygulamanın yolu ise aydınlık bir rengi pürüzlerin veya karanlık bölgelerin tam üzerine stratejik olarak yerleştirmekten geçiyor.

3. Özgünlüğünüzü kutlayın

Fransız makyaj görünümlerinde şu dönemin en popüler ürünlerinden kontür stickler, takma kirpikler, aydınlatıcı pudralar veya kalemler bulunmuyor. Makyaj ile amaçlanan yüz hatlarını değiştirmek değil, kendimizde sevdiğimiz neresi varsa orayı vurgulamak oluyor. Hatta bu nedenle çoğu zaman Fransız kadınlar fondöten dahi sürmeyerek ciltlerini kapatacak hiç bir ek ürüne başvurmuyor. Onun yerine cildin alt tonlarına yakışacak pembe veya mercan tonlu canlı bir allık (tercihen krem formda) sürüyor ve ten makyajlarını tamamlıyorlar.

4. Dağınık makyajla barışın

Dağınıklığın bir arzu nesnesine dönüştüğü Fransız stilinde zaten makyaj başından beri “dağınık” görünmesi için yapılıyor. Bir de bunun üzerine gün içerisinde veya gece boyunca kimse banyoya gidip makyajını düzeltmiyor! Böylelikle uygulanan makyaj daha çok yüze oturuyor; fazlası eriyor, rujun rengi yumuşuyor, göz kalemi dağılıyor ve cildin doğal parlaklığı ortaya çıkıyor. Bu da aslında sürekli olarak sosyal medyamızda önümüze düşen “ikonik Fransız makyajı”nın formülünü oluşturuyor.

5. Ya gözleriniz öne çıksın…

Fransız stilinde göz makyajı keskin hatlar ve blok renklerden uzakta dağınık ve dumanlı oluşturuluyor. “Çok çabalamamış” hissini özellikle gözlerinde yansıtmaya çalışan Fransız kadınları farı elleriyle uyguluyor, göz kalemini ise mükemmelden uzakta çizip yine parmaklarıyla dağıtıyor. Renkler ise çoğu zaman ten ve saç rengine göre siyah, koyu kahve ve bordo olurken canları istiyorsa kahvaltıya giderken simli far da sürebiliyorlar!

Gözlerde ikinci odak noktası ise kirpikler oluyor. Kirpikler bakım rutininin de bir parçası olarak uzun, güçlü ve gür tutuluyor. Kirpikler maskaradan önce mutlaka kıvırılıyor, daha sonra isteğe bağlı olarak bolca veya hafif şekilde maskara uygulanıyor.

6. Ya da dudaklarınız!

Fransız makyajı denince herkesin ilk aklına gelen kırmızı dudaklar oluyor. Nitekim gerçekten Fransız kadınlar gece-gündüz veya özel gün fark etmeksizin kırmızı ruj sürüyor ama hiçbir zaman “fazla” durmuyor. Bunu kırmızı ruju da parmaklarıyla uygulamaları, yoğunluğunu yavaş yavaş ve kat kat arttırmaları ile başarıyolar. Rujun “mükemmelliği” ile de çok fazla ilgilenmiyorlar. Bu sayede kırmızı ruj çok daha yumuşak bir görünüme sahip oluyor ve o seksi “ısırılmış” havasını kazanıyor.

KEŞFET


Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP