Şampuan, deodorant, nemlendirici, temizleme jelleri, yüz yağları ve kişiye göre özelleşen onlarca ürünü, sürekli yeniliyor ve kullanıyoruz. Çevre dostu cilt bakım rutini mümkünken sürdürülebilir olmayan bakım ürünleriyle doğaya ne kadar zarar verdiğimizin farkında mıyız? 

Atık ambalajlar, suyu ve doğayı kirleten kimyasal kozmetikler, havaya karışan spreyler… Güzelleşirken dünyamızı kirletmeye hakkımız yok. Bu nedenle, sizler için çevre dostu cilt bakım yöntemlerini ve sürdürülebilirliğe önem veren markaları listeledim. Umarım her geçen gün hem markaların hem de bizlerin farkındalığı artar ve gelecek nesillere daha temiz, yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz.

İlginizi çekebilir: Her Alanda Sürdürülebilir Bir Yaşam

Geri dönüşümlü ambalajlar

Kiehl’s, Loccitane ve The Body Shop gibi markalar, biten ürünlerin ambalajlarını mağazaya götürmeniz ve geri dönüşüme destek vermeniz karşılığında size hediyeler veriyor. Bu sayede cam, plastik ve kompozit malzemelerden üretilen ambalajlar, tekrar işlenip yeni ürün haline getirilebiliyor. Böylece doğada yok olmasını beklediğimiz atıkların miktarı azalıyor ve daha sürdürülebilir bir bakım süreci oluşuyor.

Farklı markaların ürün ambalajlarını da okul, market, alışveriş merkezi gibi ortak alanlarda bulunan geri dönüşüm kutularına atmayı ihmal etmeyin.

Pamuklu bezler

Özellikle makyaj temizliği için tercih edilen tek kullanımlık mendiller veya micellar su ile ıslatılmış pamuklar yerine makyajınızı arındıracak ve cildinizi temizleyecek pamuklu bezleri tercih edebilirsiniz. Üstelik uzun ömürlü kumaşlar sayesinde hem çevreyi korumuş hem de ekonomi yapmış olursunuz.

Temiz içerikli ürünler

Kimyasal içerikli şampuanlar, temizleme jelleri ve cilt bakım ürünleri, gözeneklerinizden vücudunuza girerek toksin oluşumu ve hastalıklara neden oluyor. Aynı zamanda, yaşam kaynağımız olan ortak suları da kirletiyor. Hem kendinize hem de dünyaya zarar vermemek için, temiz içerikli ve doğal ürünler kullanın. Satın alacağınız ürünlerin mutlaka etiketini okuyun ve içeriklerini araştırın. Doğal içerikli ürünlerin hem vücudunuz hem de doğa için en doğru seçim olacağını unutmayın.

Minimalizm

Kozmetik atıklarının büyük kısmı, ihtiyaç olmadan satın alınan ve kullanılmadığı için çöpe atılan ürünlerden oluşuyor. Bu nedenle, gereğinden fazlasını satın almayın. İhtiyaçlarınızı doğru belirleyin, satın alacağınız ürünleri mağazaya gitmeden seçin ve kullandığınız ürünler bitmeden yenisini satın almayın. Hem bütçemizi hem de dünyayı koruma altına almak aslında bu kadar basit.

Hem kendinizi hem de yaşadığımız gezegeni umursayıp geleceğimize daha fazla zarar vermemek adına çevre için duyarlı, sürdürülebilir güzellik anlayışına dahil olun! Değişim bir kişi ile başlar, unutmayın!

İlginizi çekebilir: Röportaj: A Hidden Bee ile Sürdürülebilir ModaSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP