Chill-Out Festival İstanbul 2018, 15 Eylül Cumartesi günü başlayıp, 16 Eylül Pazar gecesine kadar kesintisiz olarak devam edecek. 36 saat aralıksız kaliteli müzik eşliğinde bol bol dans edeceğiniz bu festivalde sağlıklı beslenme rutininize devam etmeniz ve dahası festivalin tadını daha da iyi çıkarabilmek adına gün boyu enerjik kalmanız için kolay uygulanabilir beslenme önerilerini derledik. İyi eğlenceler!

Besleyici gıdaları tercih edin

Chill-Out Festival Istanbul 2018 esnasında gün boyu enerjik kalabilmek için besleyiciliği yüksek olan gıdalara yönelmeniz gerek. Protein, lif ve vitamin açısından zengin gıdalar enerjinizin düşmesini engeller ve güzel anların tadına varmanızı sağlar.

Aşırı tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durmak da gün içinde kan şekeri dalgalanmaları ya da ödem gibi problemler yaşamanızın önüne geçer. Bu yüzden festival süresince hem ana hem de ara öğünlerde olabildiğince tam tahıllı gıdalar, sağlıklı protein kaynakları, kuruyemişler ve vitamin açısından zengin meyve-sebze çeşitleri tüketmeniz yararınıza olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra festival süresince dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kafein tüketiminizdir. Aşırı kafein tüketimi bir anda kendinizi çok enerjik hissetmenizi sağlasa da, birkaç saat içerisinde vücudunuzdaki kafein miktarının azalmasıyla enerjinizin bir anda düşmesine neden olabilir.

Sağlıklı seçeneklere yönelin

Chill-Out Festival’de sağlıklı beslenmek isteyenlere özel çok sayıda yiyecek içecek alternatifi var. Gün içinde acıktığınızda salata, meyve, smoothie, kuru meyve ve kuruyemiş gibi seçeneklere yönelerek enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Güne doyurucu bir kahvaltı ile başlayın

Gün boyu dans etmek enerji ister! Bu enerjiyi sağlamanın en iyi yolu ise güne sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltıyla başlamaktır. Tam tahıllı karbonhidratlar, sağlıklı protein kaynakları ve lif, vitamin ve mineraller açısından zengin bir kahvaltı, gün boyunca ihtiyaç duyacağınız enerjinin büyük bir bölümünü karşılayacaktır.

Ayrıca doyurucu bir kahvaltı yaparak daha uzun süre tok kalabilir ve kilo almanıza neden olabilecek cezbedici yiyeceklere de daha rahat karşı koyabilirsiniz!

Bol su için

Dehidrasyondan kaçınmanın ve gün boyu enerjik kalmanın en önemli adımlarından biri de bol miktarda su içmektir. Festival süresince çok fazla hareket edeceğinizi göz önünde bulundurarak normal günlerde içtiğiniz su miktarından daha fazla su tüketmeye çalışabilirsiniz. Bu şekilde festival süresince sıvı kaybı yaşamayacağınız için kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Alkol tüketimine dikkat

Aşırı alkol tüketimi, festival sırasında enerjinizi düşürüp, festivalin ardından hangover sendromu yaşamanıza neden olmakla birlikte, yüksek miktarda gizli kalori almanıza da neden olur. Sınırlı alkol

tüketimi ile hem sağlıklı beslenme rutininizi sürdürebilir hem de daha uzun süre boyunca enerjik kalabilirsiniz.

Hayatımızın genelinde olduğu gibi festival süresince uygulayacağımız beslenme rutininde de denge esastır. Festivalde eğlenmek ve dilediğiniz tecrübeleri yaşamak önceliğiniz olsun. Sadece bazı küçük noktalara dikkat ederek de harika zaman geçirmeniz mümkün!

Küçük ipuçları:

  • Sipariş verirken her zaman küçük porsiyonları tercih edin.
  • Kalori alımınızı azaltmak için yiyeceklerinizi arkadaşlarınızla paylaşın.
  • Kızarmış yiyecekler yerine ızgara seçeneklere yönelin.
  • İşlenmiş et ürünlerinden uzak durarak sağlıklı protein kaynaklarına yönelin.
  • Gün boyu kan şekeri dalgalanmalarına maruz kalmamak için rafine şekerden uzak durun.
  • Ketçap, mayonez gibi soslar yerine zeytinyağı, sirke ve baharat gibi seçeneklere yönelin.
  • Doyduğunuzda yemeyi bırakarak gün boyu rahatsızlık hissinden kaçının.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP