“Hasta değilsiniz, susuzsunuz…vücudun sıvı kaybını ilaçlarla tedavi etmeyin.”

Dr. F. Batmanghelidj

Vücudumuzun yaklaşık %60’ı suyla kaplı ve her hücremizin normal bir şekilde işlevini sürdürmesi için her gün yeterli miktarda su tüketimine ihtiyacı var. Fakat çoğu zaman günlük su ihtiyacımızı kahveden, çaydan ya da çeşitli içeceklerden karşılıyoruz. Oysa vücudumuzun ihtiyacı olan suyu doğrudan ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu miktarda tüketmenin ne kadar önemli olduğunu bilmek gerekir.

1. Yorgunluğu azaltır

Vücuttaki dehidrasyonun ilk işaretlerinden biri yorgunluktur. Vücutta su az ise kalp kanı pompalamada zorluk çeker ve organlarımız verimsiz çalışır.

2. Konsantrasyonu yükseltir

Yeterli su içilmiyorsa düşünme yeteneğimiz ve konsantrasyonumuz düşer. Hidrasyonu idrar renginden de anlayabiliriz, eğer açık renk ise bu iyiye işarettir.

3. Baş ağrılarını ve migreni iyileştirir

Eğer yeterli miktarda su içmezsek, beyindeki damarlar büzüşür ve ağrıya sebep olur. ‘European Journal of Neurology’ araştırması günlük olarak artan su tüketiminin, baş ağrılarını azalttığını ortaya koydu.

4. Sindirim ve kabızlığa yardımcı olur

Yeterli su içildiğinde metabolizmamız hızlanır ve gıdanın vücutta düzgün bir şekilde parçalanmasına olanak verir. Sindirim sistemi düzgün çalışır ve bağırsak hareketlerimiz düzenlenir. Sindirim için özellikle ılık su iyidir.

5. Kilo vermeye yardımcı olur

Yemekten yaklaşık 1 saat önce su içmek, iştahı bastırır ve mideyi doldurur. Bu şekilde su içmek yağ hücrelerinin parçalanmasını ve yok edilmesini kolaylaştırır.

6. Toksinleri temizler

Vücuttaki toksinler ter ve idrar yolu ile atılır. Su içmek böbrek fonksiyonunu destekler ve böbrek taşlarını azaltır.

7. Vücut sıcaklığını düzenler

Su vücut sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olur. Örneğin ateşimiz çıktığında bol su içmemiz gerekir.

8. Sağlıklı bir cilt sağlar

Cildimiz bol miktarda su içerir, aşırı su kaybını önlemek için bariyer oluşturur. Yeterli miktarda su içerek cildimizi yeniler, nemlendirir, daha sağlıklı ve genç görünebiliriz.

9. Hangover’ı rahatlatır

İdrar söktürücü olduğu için toparlanmamıza yardım eder. Uzmanlara göre, alkol aldıysanız mutlaka yatmadan önce ve uyanınca bol su içmeniz gerekiyor.

10. Kötü nefes kokusunu engeller

Kötü kokan nefes susuzluğun belirtilerinden biridir. Su içmek, ağzı nemli tutar ve bakterileri temizler. Ayrıca oral bakterilerin yarattığı kokulu bileşikleri seyreltir.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP