Fotoğraf: Lukas Leonte

Hayatımızın her alanında enerji var. Üstelik bedenimize ve ruhumuza etki eden bu enerji akışı yalnızca kişisel hayatımıza değil ikili ilişkilerimize de yansıyor. Çiftler arasındaki denge ve anlaşma halinin zaman zaman “enerji uyumu” ile tanımlandığını duymuşsunuzdur. İlişki uzmanı ve Wellness koçu Amy Leigh Mercree, partnerler arasındaki enerji uyumunu artıracak ve romantizmi güçlendirecek 3 çift meditasyonu yöntemini sıraladı.

1. Koku farkındalığı meditasyonu

Beş duyumuzdan biri olan koklamak, Şaman tekniklerinde sıklıkla kullanılan, kişiler arasındaki spiritüel bağı kuvvetlendirmeye yardımcı olan bir eylemdir. Kokular sayesinde kişiler arasındaki sevgi ve yakınlık pekişir. Karşınızdaki kişiden hoşlandığınızı, onun kokusuna aşina olduğunuzu fark ettiğinizde ve bu kokunun hoşunuza gittiğini anladığınızda hissedersiniz diyor Mercree. Karşınızdaki kişiyi cinsel anlamda arzulamanıza yardımcı olan etken kokudur.

Olfaktori (koku duyusuna ait) duygular, içgüdülerimizi belirler ve karşımızdaki kişiyle aramızdaki enerji ya da ten uyumunun var olup olmadığını anlamamızı kolaylaştırır. Koku gibi ana yönelmeyi sağlayan farkındalık meditasyonunu uygulamak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Sakin, sessiz ve mümkünse tek başınıza olduğunuz bir alanda yüksek sesle “Bu meditasyonla hayatın en yüce iyiliğine ve herkese yardımcı olan, hiçbir şeye zararı dokunmayan evrensel doğa yasasına sesleniyorum” cümlesiyle pratiğinize başlayın.
 • “Kendimin en yüce mertebesindeyim. Mükemmel uyuma, ailemle ve ilişkilerimle sevgi ve destek bağına bağlanıyorum.” şeklinde devam edin.
 • “Bu pratik boyunca mutlak koruma ve gerçek, saf sevgiye erişmeyi istiyorum.” dedikten sonra derin ve yavaş nefes alışverişine geçin.
 • “Şimdi, farkındalığımı koku duyuma getirerek bu fiziksel duyumu açıyorum. Varlığımı onurlandıracak bu duyuyu kabul ediyorum ve beni her bakımdan yüceltip, en iyi seviyeme ulaşmamı sağlaması için hazırım.” şeklinde niyetinizi bitirin. Ellerinizi göğüsünüzün önünde birleştirerek birkaç dakika sessizce bedeninizi ve düşüncelerinizi izleyin.

2. Hara meditasyonu

Hara, Taoist bir terim olup karın bölgesinde yer aldığına inanılan bir “enerji merkezi”dir. Enerjinin buradan akıp gittiğine ve yenilenme, canlanma, üreme gibi eylemlerin bu enerji akışıyla sağlandığına inanılır. Bu akış ilişkilere ve sağlıklı cinsel yaşama da etki etmektedir. Cinsel hayatınıza hara enerjisini kattığınızda partnerinizle aranızdaki enerji akışı sürekli olarak birbiriyle yer değiştirir vaziyette konumlanır.

İlginizi çekebilir: Enerji Arındırma: Çalışan Enerji Meditasyonu

İçinizdeki hara enerjisini uyandırmak ve kuvvetlendirmek için aşağıdaki çift meditasyonu pratiğini deneyebilirsiniz:

 • Sırtüstü uzanın veya rahat bir pozisyonda oturun.
 • Derin ve yavaş nefes egzersizlerine başlayın.
 • Ellerinizi alt karnınızda birleştirin, sevgi ve sıcaklıkla karnınıza yani hara enerji noktasının bulunduğu bölgeye dokunun.
 • Nefes aldıkça parmaklarınızdaki gücün ve elinizdeki ısının yükseldiğini ve o bölgeyi harekete geçirdiğini hayal edin.
 • Hara merkezinize hazır olduğunuzu ve hara gücüyle donanmak istediğinizi söyleyin.
 • Varlığınızın en iyi seviyesine ulaşmak için, hara gücünüzün kuvvetlendiğini, içinizin pozitif enerji ve kuvvetle dolduğunu düşlemeye devam edin.
 • Yüksek sesle “Hara enerjimin ortaya çıkmasına izin veriyorum, kendini ortaya çıkarsın ve benim en yüce halime ulaşmama yardımcı olsun.” cümlesini tekrar edin.
 • Sessizce oturmaya devam ederek vücudunuzu, oturduğunuz yerin yumuşaklığını veya sertliğini, çevrenizdeki sesleri, kalp atışlarınızı ve nefes hareketinizi gözlemleyerek ana odaklanın.

3. Sonsuzluk meditasyonu

Taoist pratiklerde yerini alan sonsuzluk meditasyonu Tantra cinsellik uygulamalarıyla benzerlik gösterir. Çiftlerin birbirine uyum sağlamasına ve aralarındaki enerji akışını kontrol etmelerine yardımcı olur.

Bir diğer çift meditasyonu tekniği olan sonsuzluk pratiği için ayaklarınızı bir duvar dayayarak bacaklarınızı kaldırabilir, yere temas eden sırtınızı da yastıklarla destekleyebilirsiniz. Yatar pozisyonda değil, oturur pozisyonda kaldığınız bu pratikte partneriniz kucağınıza oturarak bacaklarını size dolayabilir. Bacaklarınız birbirinize kenetlenmenizi sağladığında bu şekilde yakın temasta bağlı hale geçerek aradaki enerji akışını hızlandırma pratiğini uygulamış olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tantra 101: Cinselliğinizi Yepyeni Bir Boyuta Taşıyın

Birbirinizin nefesini, kalp atışlarını dinlediğiniz ve sürekli olarak bedensel temas halinde olduğunuz pratik boyunca:

 • Alt karın bölgesine (hara enerji bölgesi)
 • Göğüs kafesinize
 • İki gözünüzün arasındaki üçüncü göz bölgesine dikkatinizi yoğunlaştırmayı unutmayın.

Kaynak: Mindbodygreen

BLOOM SHOP