YAZAN: BURCU ERBAŞ

Hayatlarımızın büyük bir bölümü telefonlarımızda geçiyor. Gündemdeki gelişmeleri takip ediyor, aile ve arkadaşlık ilişkilerimizi yürütüyor hatta şu günlerde işimizi bile telefonlarımızdan yapıyoruz. Yaşamımızın bu denli içinde olan bu teknolojiyi bedenimizi, zihnimizi hatta ruhumuzu besleyecek bir rehbere çevirmek wellness uygulamaları ile mümkün! Sayısızca mobil uygulamanın arasında kaybolmamanız için günlük rutininizin her anında kullanabileceğiniz, en iyi sağlıklı yaşam uygulamalarını listeledik. 


Sakin bir zihin için:

Headspace

Ücretsiz bir şekilde indirilebilen Headspace meditasyona başlamak isteyen fakat nasıl yapıldığını tam olarak bilmeyenler için ideal bir uygulama. Kısa süreli, kolay ve etkili meditasyon egzersizleri yaptıran Headspace yoğun ve stresli günlerde zihninizi susturacak.  

Calm

Meditasyona bütüncül bir yaklaşım getiren Calm stres kaynaklı birçok durumla en iyi şekilde başa çıkmanızda yol gösterici olacak. Uygulamada bulunan nefes ve meditasyon egzersizleri kadar rahatlatıcı müzikler, görüntüler ve mindfulness uzmanlarının sesli anlatımları nasıl daha sakin ve konsantre olunabileceğini hatta daha iyi uyunabileceğini gösterecek.

Meditopia

Türkçe egzersizleri seçeneği ile ilişkiler, beklentiler, yalnızlık, beden algısı, cinsellik kısacası her türlü insan deneyimi üzerine rehberli meditasyon ve nefes çalışmaları sunan Meditopia; egzersizleri, eğitimleri, uyku öyküleri ile kişisel tapınağınız olmaya aday.

10% Happier

Eskiden oldukça başarılı bir iş adamı olan Dan Harris’in canlı yayında panik atak geçirmesi kendisini iyi yaşam felsefesine adamasına ve 10% Happier adlı kitabı yazmasına ve aynı adda bir uygulama tasarlamasına sebep oluyor. Bu uygulama Harris’in kendi yolculuğunda öğrendiği meditasyon ve nefes egzersizlerini içerirken dünyaca ünlü George Mumford gibi guruların bilgeliklerini paylaştıkları bir eğitim platformu olarak da işliyor. 

Zinde bir beden için:

Down Dog

Her uygulamayı açışınızda başka bir yoga pratiğini karşınıza çıkaran Down Dog , her seviyeye, ihtiyaca, egzersiz türüne hatta bedeninizin bir kısmına göre ayarlanabilen 60,000 adet yoga pratiği sunuyor! Pandemi süresince yaşanılan zorlu koşulların farkında olan uygulama normal zamanlarda paralı olsa da 6 aylık ücretsiz dönemler, kişisel nedenlere bağlı indirimler yapıyor. Kaçırmayın! 

Nike Training Club

Nike Training Club profesyonel spor eğitmenlerinin yönlendirmeleriyle yoga, vücut ağırlığı, HIIT ve daha birçok egzersiz türünü evinizde, ekipman gerektirmeksizin yapmanızı sağlıyor. Başlangıç seviyesinden profesyonel sporculara kadar herkese özel programları içeren uygulama o günkü ruh durumunuza, bulunduğunuz ortamın koşullarına, kişi sayısına özel dersler de sunuyor. Bizim şu sıralar favorimiz küçük ortamlar için büyük egzersizler dersi!

Sweat

Özellikle kadınlara göre tasarlanmış Sweat yoga, barre gibi egzersizlerin Kayla Itsines gibi ünlü isimler tarafından yaptırıldığı birçok dersi içerirken kullanıcıları katıldıkları egzersizlerden yola çıkarak yemek planlarına tabi tutuyor. Sunduğu planı kolaylaştırmak adına da her beslenme tipine uygun sağlıklı tariflerin olduğu bir platform ve takibi kolaylaştıran kişisel arşivler, özel tüyolar, iyi yaşam eğitimleri sunuyor. 

FitWell 

Telefonunuzda yaşayan bir fitness koçunuz olmasını istiyorsanız Fitwell tam size göre olabilir. Günlük kalori alımınızı, içtiğiniz su miktarını, egzersizlerinizi kayıt altına alırken belirttiğiniz fitness amaçlarına göre size özel egzersiz ve yeme planları sunuyor. Uygulama aynı zamanda Türkçe!

Dengeyi geri kazanmak için:

Happy Not Perfect

Stresin ve kötü düşüncelerin zihninizi ele geçirmeye başladığını hissettiğiniz anlarda Happy Not Perfect kaybettiğiniz pozitifliği geri getirebilir. O andaki hislerinize göre uygulama üzerinden seçeceğiniz ruh durumu sizi bilimsel olarak desteklenen 7 aşamalı özel bir rutine yönlendiriyor. Bu rutinin tek amacı ise durmanızı, nefes almanızı ve dengenizi yeniden kazanmanızı sağlamak!

Daha yüksek verim için:

Evernote

Evernote tüm diğer mobil cihazlarınıza bağlanarak planlarınızı, notlarınızı, listelerinizi, daha sonra okumak için kaydettiğiniz makaleleri, web sayfalarını, taratmak istediğiniz önemli belgeleri, PDF dosyalarınızı kısaca işiniz veya eğitiminizde ihtiyaç duyacağınız her şeyi bir araya toplayan kocaman bir platform olarak çalışıyor. Her ne için kullanıyorsanız sizi daha düzenli kılarken internetteki kaynaklara erişiminizi arttırıyor ve bilgilerinizi iş veya okul arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlıyor. 

Trello

Ekip çalışmasının yaratabileceği gerginliği ortadan kaldırmak için birebir olan Trello grup projelerinde iş bölümü, yapılacaklar listesi, görev atama gibi kısımları yürütmeyi ve takip etmeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca iş veya okul arkadaşlarınızla projenin durumu hakkında iletişime geçmenizi, yeni gelişmeleri aktarmanızı, gerekli belgeleri göndermenizi sağlıyor. Tüm bunları sadece telefonunuzda yapmaksa en iyi özelliği!  

Noisli

Bir türlü odaklanamadığınız günlerde konsantrasyonu ve verimliliği arttırdığı bilinen tren, yağmur gibi çevresel seslerle dolu Noisli’yi kullanarak o anki ruh durumunuza ve görevinize özel müzikler dinleyebilir, hatta yaratabilirsiniz. 

Streaks

Hiç ara vermeden 45 gün boyunca yaptığınız davranış sonunda alışkanlığa dönüşür. Bu felsefeden yola çıkan Streaks oldukça basit bir mantıkta hayatınıza katmak veya yaşamınızdan tamamen çıkarmak istediğiniz o alışkanlığı, her daim unuttuğunuz o minik görevi yapmanızı kolaylaştırıyor. Uygulamaya girdiğiniz amacı her gerçekleştirdiğinizde sizin için zamanları takip eden Streaks hepimizde bulunan “seriyi bozmama” isteğini iyi bir amaca yöneltiyor. Siz de bir işe kendini adama konusunda problemler yaşıyorsanız bu eğlenceli takip uygulaması size aradığınız motivasyonu verecek. 

Deliksiz bir uyku için:

Sleepio

Uyku bedeni ve zihni iyileştirmenin, canlandırmanın en temel ve vazgeçilemez yolu iken stresli zamanlarda günlük yaşamdan ilk eksilen parça oluyor. Sleepio strese bağlı uyku kaybından insomni hastalığına kadar her tür uyku problemine uzman desteği sunan, uyku düzenini takip eden, çözüm önerileri, eğitimler ve tüyolar sunan bütüncül bir uyku günlüğü olarak çalışıyor. 

İlginizi çekebilir: Uykusuzluk Mu Yaşıyorsunuz? Nöroloji Uzmanı Uyumanızı Kolaylaştıracak Önerileri Açıklıyor

Daha renkli bir cinsel hayat için:

Flo 

Flo kadınların regl döngüsünü kendi kontrollerine almalarına yardımcı olurken menstrüasyon döngüsü hakkında önemli bilgiler sunuyor. Menstrüasyon, yumurtlama ve hamilelik için en iyi zamanları takip ederken bu dönemlerde yaşanabilecek durumları bilimsel verilerle açıklayan, çözüm önerileri ve tüyolar sunan Flo kadın sağlığı üzerine bütüncül bir bakış açısı getiriyor. 

Kama

Cinsellik yolculuğunuzda size rehberlik etmek için tasarlanan Kama haz alma, nefes, beden egzersizleri ile kullanıcıyı ister tek ister partnerli bir şekilde en iyi cinsel hayatına doğru yönlendiriyor. İçerdiği bilimsel bilgiler ve uzman görüşleri Kama’yı cinsellik, samimiyet ve aşk hakkında bir eğitim kaynağına da dönüştürüyor. 

Gökyüzü enerjilerini takip etmek için:

Co-Star 

Kullanıcının doğum haritasına göre şekillenen analizler ve astroloji gündemine göre kişiselleştirilmiş günlük burç yorumları hazırlayan Co-Star uygulaması aynı zamanda aile ve arkadaşlarınızı ekleyebileceğiniz böylelikle astrolojik uyumlarınıza bakabileceğiniz eğlenceli bir sosyal platform. 

The Pattern

Kullanıcının doğum haritasından yola çıkarak derinlemesine karakter analizi, geçmiş ve gelecek yorumları kısacası kişiye özgü bir yol haritası yaratan The Pattern kullanıcılarına kendi yaşamları ve davranış modelleri hakkında derin bir farkındalık getiriyor. Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP