Günümüzde hala devam eden cinsiyet ayrımcılığını gözler önüne seren bu filmler, içinizde var olan gücü bulmanız konusunda size ilham verecek. İşte değişime öncülük eden kadın figürleri ve onların ilham veren hikayelerini konu eden film ve belgesel önerilerimiz!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

Joy

Küçük yaşlarından itibaren güçlü bir hayal dünyasına sahip olan Joy, yeni icatlar üretmekten ve pratik çözümler bulmaktan hoşlanan bir çocuktur. Zaman içinde de zorlu hayatına rağmen bu özelliklerinden hiçbir şey kaybetmez. Boşandığı eşi, problemleri olan annesi, sorun çıkartan babası ve ilgiye ihtiyaç duyan çocukları ile hayatına devam eden Joy, bir gün yarım bıraktığı hayallerinin peşinden gitmeye karar verir. Başroldeki Jennifer Lawrence’a Bradley Cooper ve Robert DeNiro eşlik ediyor.

Stajyer

Başrollerini Anne Hathaway ile Robert DeNiro’nun paylaştığı komedi filmi, başarılı bir kadın yönetici olan Jules Ostin’in yeni bir stajyer programı başlatmasını konu alır. Bu program nedeniyle hayatları kesişen Jules ve Ben’in aralarındaki iş ilişkisinin yakın bir dostluğa dönüşmesini izlediğimiz film, aynı zamanda iş hayatının bir kadın için ne kadar zorlu olabileceğini de yumuşak bir dille vurguluyor.

Coco Chanel’den Önce

Yetimhane günlerinden, kabare şarkıcılığına ve ardından bir dünya markası olma yolunda attığı adımlara değinen masal gibi bir film: İşte karşınızda hepimizin bildiği adıyla Coco Chanel. Dünyaca meşhur bir markaya dönüşmeden önce Coco Chanel’in şöhret basamaklarını nasıl tırmandığını anlatan bu film, Chanel’in Baron Balsan ile olan bağlantısına ve Arthur Capel ile olan ilişkisine de değiniyor. Film boyunca Coco Chanel’in bir kadın olarak karşılaştığı zorluklar göze çarpıyor.  

Frida 

Sanat dünyasının en ikonik kadın figürlerinden birisi olan Frida Kahlo’nun yaşadığı acıları, sevinçleri, üzüntüleri dünyaca ünlü sanat eserlerine nasıl çevirdiğini gözler önüne seren Frida ilham verici, güçlendirici, sıradışı bir yaşamın öyküsü. Hayatının çok başında neredeyse ölümcül bir kaza geçiren, ünlü ressam ve eğitmen Diego ile çalkantılı bir ilişkinin içinde ağır problemler yaşayan Frida tüm hislerini, düşüncelerini, ruhunu sanatına aktarır ve hiç beklemediği bir üne ve hayran kitlesine kavuşur. Başrollerinde ünlü oyuncu Salma Hayek, Alfred Molina ve Antonio Banderas’ın olduğu, 6 dalda Oscar adayı Frida müthiş görsel dünyasıyla yaratıcılığınızı besleyecek.  

Gizli Sayılar

Gerçek bir hikaye olan Gizli Sayılar, cinsiyet ayrımcılığının ve ırkçılığın ağır bir şekilde hissedildiği altmışlı yıllarda, 3 siyah kadının bütün önyargılara ve kısıtlamalara karşı gelerek tüm dünyanın kaderini değiştiren bir görevi başarmalarını konu alıyor. Sovyetler Dönemine damgasını vuran uzay yarışında Rusya’nın Yuri Gagarin ile elde ettiği başarıya karşılık vermek isteyen Amerika Birleşik Devletleri, NASA aracılığıyla uzay yörüngesine bir Amerikalı astronot göndermeyi hedefler. Bunu başarabilmek için kurdukları yıldızlar ekibinin en önemli oyuncuları; kadın oldukları için yetersiz görülen, siyah tenleri yüzünden şans verilmeyen matematik ve mühendislik dehası 3 kadın olur. Kadın gücünün en iyi şekilde temsil edildiği filmlerden birisi olan Gizli Sayılar’da başrolleri Taraji P. Henson ve Octavia Spencer ve Janelle Monae paylaşıyor.

Period. End of Sentence 

Hindistan’da adet hakkındaki toplumsal önyargıları ve tabuları kırmak için mücadelen eden bir grup kadını konu olan Period. End of Sentence aynı zamanda finansal bağımsızlığı için savaş veren yerel kadın girişimcilerin hikayesi. Ülke çapında tüm kadınların rahatlıkla uygun fiyatlı hijyenik pedlere erişebilmesi için kendi pedlerini üretip satmaya başlayan kadınlar, Hindistan’ını kökten bir değişime çağırıyorlar. 2019 En İyi Kısa Belgesel Oscar ödülünün sahibi olan Period. End of Sentence, 26 dakika içinde kadın birlikteliğinin nasıl bir güç doğurabileceğini gözler önüne seriyor.  Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP