YAZAN: DİLA ATTEPE

Sağlıklı bir aşk veya arkadaşlık ilişkisinin herkese uyan tek bir formülü olmadığından, güçlü bağlantılar kurmak zaman ve çaba gerektiriyor. Karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı ilişkilerimizin karmaşıklığında, karşılıklı destek de yadsınamaz bir öneme sahip oluyor. Aramızda çıkabilen bazı sorunları anahtarı olan ve bağımızı güçlendiren bir görevi üstlenen desteğimizin, bizlere büyümemiz için güç veren bir rolü de var. Bu noktada destek dilimizi bilmek, ilişkilerimizdeki iletişimimizde kolaylık sağlayabilir. Ünlü psikolojik astrolog Jennifer Freed, A Map To Your Soul adlı kitabında destek dili nedir ve nasıl anlaşılır sorularını açıklıyor. Gelin siz de destek dilinizi keşfedin!


Destek dili nedir?

Hepimiz hayatımızın yoğun ve zorlu yolculuğunda desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Ailemiz, partnerlerimiz ve arkadaşlarımız desteğini istediğimiz ilk kişiler oluyor ve içten duygularla bunu hissetmemiz de önemli bir hale geliyor. Tıpkı 5 sevgi dili olduğu gibi, destek dili de iletişimimizde ayrılmaz ve yardımcı olan bir unsur. Başkalarını desteklerken nasıl bir destek dili kullandığımız ihtiyaç duyduğumuz destek şeklini de gösteriyor.

Psikolojik astrolog Dr. Jennifer Freed, başkalarına yardım etme arzumuzda, genellikle karşımızdakilerin neye ihtiyaç duyduğu konusunda yargılarımızın öznelliğine dikkat çekiyor. Bu öznelliğin farkına varmamız için ise destek duygumuzu, doğadaki elementlerden esinlenerek 4 ayrı destek dili olarak sistematikleştiriyor. Ateş, su, toprak ve hava olarak sınıflandırdığı 4 destek dili, desteğimizi karşımızdakilere nasıl gösterdiğimizi ve aynı şekilde başkalarının nasıl destek görmek istediklerini de anlamamıza yardımcı oluyor.

4 destek dili ve özellikleri

Ateş: Eylem ile destek

“Sözlerini söylemek yerine eyleme dök.”

İçimizdeki gücü, kuvveti ve dönüşümü simgeleyen ateş elementi, destek dilleri arasında en gösterişli olanı olarak karşımıza çıkıyor. Destek dili ateş olan insanlar genellikle yaptıkları eylemler ve ortaya koydukları cesur gösteriler ile desteklerini belli ediyorlar. Benimsedikleri prensip “Bana söylemek yerine göster.” olan ateş insanları için desteğin dürüstlükle ve tutarlılıkla paralel şekilde gitmesi de önem taşıyor. Karşısındaki insanın verdiği sözü tutması, yalan söylememesi ateş insanları için mühim. Ayrıca gösterilen jestler, özel günlere önemle yaklaşılması da onlar için değerli bir hal alıyor.

Ne ile destek görür ve gösterir?: Herhangi bir konuşma olmadan yardım etmek, çiçekler almak, yemek yapmak, karşı tarafa tamamen güvenebilmek, dürüstlük.

Toprak: Çaba ile destek

“Bana çabanı göster.”

Sağlam temelleri sembolize eden toprak elementinin temsil ettiği destek dilinde sürekli çaba göstermek anahtar bir unsur oluyor. Toprak diline sahip olan insanlar, desteklendiklerini hissetmek için istikrar ve güvenceye ihtiyaç duyuyorlar. Sakinlik ve sabır toprak insanları için öneme sahipken uzun vadede tutarlı davranarak ve konuşarak da desteğinizi onlara hissettirebilirsiniz. Zor durumlara anlayışlı bir şekilde yaklaşmak da toprak diline mahsus bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Toprak insanı desteğini zor durumlarda uzattığı yardım eli ve ağlayacak bir omuz vermesi ile gösteriyor.  

Ne ile destek görür ve gösterir?: Düşünülmüş hediyeler almak ve vermek, sakin ve anlayışlı yaklaşımlar, tutarlı ve sabırlı olmak, bir işi yapılması istenmeden tamamlamak.

Hava: İletişim ile destek

“Benimle konuş ve beni anla.”

Hava elementinin bağ kurmak ve zihinsel kapasite ile yakından ilişkisi, ilişkilerimizde desteğimizi nasıl gösterdiğimize de yansıyor. Destek dili hava olan insanlar genellikle sözcükleri ve ilgileriyle desteklerini ön plana koyuyorlar. Karşımızdaki insanın ihtiyacı olduğunda desteğimizi cümlelerimizle ve yanında olduğumuzu belli ederek gösteriyorsak, kendimizi hava insanı olarak tanımlayabiliyoruz. Hava insanları için sözcükler ne kadar önemli ise saygı da ikili iletişimlerimizde elle tutulur bir öneme sahip. Onlarla aynı fikre sahip olmasak da bunu sözcüklerimizi dikkatli bir şekilde seçerek ve saygı çerçevesinde belirtmemiz de etkileyici oluyor.  

Ne ile destek görür ve gösterir?: Etkili iletişim, dikkatli seçilmiş sözcükler ve cümlelerle kendini ifade etmek, karşı taraf hakkında meraklı, ilgili olmak ve yanında olduğunu belli etmek.

Su: Gerçek hisler ile destek

“Bana gerçek hislerinle yaklaş.”

Feminen enerjiyi içinde taşıyan su elementi bir nehir gibi akan derin ve duygusal akışları temsil ediyor. Destek dili Su olan insanlara empati ve samimiyet ile desteklendiklerini hissettirebilirsiniz. Tıpkı su gibi akışkan bir tavırla zorlu günlerinde yaralarını temizlemek için bir kaynak olabilirseniz, su insanları sizlere destek konusunda güvenecektir. Derin duygularını güvenle paylaşabileceği bir insana sahip olmak su insanları için büyük önem taşır. Eğer bir su insanıysanız partnerinizin duygularınızı hissetmeniz için alan tanımasıyla ve hislerinize adapte olabilmesiyle desteğini hissedebilirsiniz.

Ne ile destek görür ve gösterir?: Önemsemek ve önemsenmek, empati göstermek, gerektiğinde alan tanımak ve alan tanınması, samimiyet duygusu.

Unutmayın, destek dili özneldir.

Bizi seven insanların ve sevdiklerimizin olduğu ortamlarda, etrafımızdakilerin ihtiyaçlarımızı ve isteklerimizi bildiklerini ve anladıklarını varsayabiliriz. Tam tersi yönde de karşımızdakini tanıdığımızı ve neye ihtiyacını olduğunu anlayabildiğimizi düşünebiliriz. Ancak gösterdiğimiz ve dışarıdan beklediğimiz destek şekilleri farklı olabilir. Dr. Jennifer Freed hiçbirimizin, karşımızdaki kişi bize neye ihtiyacı olduğunu söylemediği sürece, bir başkasını nasıl destekleyeceğimiz konusunda görev almamamızı söylüyor ve ekliyor “Tahmin etme veya zihin okuma baskısını ortadan kaldırdığımızda, bizim ve başkaları için etkili desteğin nasıl olduğu konusunda net bir iletişim kurabiliriz, birbirimize sahip çıkma ve değer verme konusunda çok daha etkili hale gelebiliriz.”Dila Attepe

1999 yılında Ankara’da doğan Dila, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Bitirme tezini kadınlarda beden algısı üzerine yazdıktan sonra kişisel gelişim ve psikoloji alanına yöneldi. Dila, beden algısı ve zihinsel sağlığı geliştirme konusundaki farkındalığı sayesinde sağlıklı yaşam camiasına ilham olacak içerikler üretmeyi amaçlıyor....BLOOM SHOP