“Plazalar üstüme üstüme geliyor, trafik beni boğuyor ya da şehri bırakıp bir sahil kasabasına yerleşeceğim” diye hayıflananları ne sık duymaya başladık değil mi? Aslında haksız sayılmazlar çünkü bu serzenişin altında bilimsel gerçekler var. Kalabalık şehirlerde yaşamanın kaygı ve depresyon riskini artırabileceğini gösteren araştırmalar mevcut. Ancak tası tarağı toplayıp bir şehri terk etmek her zaman mümkün olmayabilir. Peki nedir bu şehir stresinin panzehri?

Yapılan son araştırmalar, doğa yürüyüşünün, koşmanın hatta tırmanış yapmanın stres seviyesini azaltmasının yanı sıra beynin daha hızlı çalışmasını sağlayarak yaratıcılığınızı artırdığını ortaya koydu bile. Doğanın insan üzerindeki olumlu etkileri sayesinde daha dönüş yolunda bile bambaşka biri olabiliyoruz. Yani şehir hayatının panzehri doğada diyebiliriz.

Doğa yürüyüş ile stres seviyenizi azaltın

Doğada ve şehrin içinde yapılan yürüyüşlere ilişkin, 2015 yılında bir araştırma gerçekleştirildi. Bu araştırma, doğa içinde yürümek araç trafiğinin yakınında yürümeye kıyasla spor yapan kişiyi stresli düşüncelerinden daha hızlı uzaklaştırdığını ortaya çıkardı.

Beyin taramaları ile de desteklenen çalışmalar gösterdi ki, doğada yapılan 90 dakikalık bir yürüyüş ile daha az sinirlenen ve daha pozitif düşüncelere sahip bireylere dönüşüyoruz. Times gazetesinde yayınlanan bir başka araştırmaya göre ise doğa yürüyüşü esnasında insan zihni her zamankinken daha sessiz kalıp, sakinleşebiliyor.

Doğa yürüyüşü ile daha keskin bir belleğe sahip olun

Harvard Health’e göre, egzersiz fiziksel olarak beyni olumlu şekilde değiştirirken hafızayı güçlendirme becerisini geliştirmemize yardımcı olur. Özellikle antrenmanlarınızı doğa içerisinde yaparak faydasını maksimize edebilirsiniz.

Doğa ile bütünleşerek daha mutlu bir yaşam sürün

Bir terapiye mi ihtiyaç duyuyorsunuz? O zaman doğaya çıkın ve soluklanın! Doğada spor yapmak mutluluğunuzu artırırken aynı zamanda terapi etkisi de yaratacaktır. Bir spor salonunda aynı etkiyi yakalayamayabilirsiniz, koşu bantlarından özür dileriz J 2012 yılında yapılan bir araştırma, intihara eğilimli hastaların doğa yürüyüşlerinden sonra umutsuzluk duygusundan kurtularak intihar etme eğilimlerinin azaldığını rapor etti.

Kaynak: health.harvard.edu, webmd.com

BLOOM SHOP