Yoga yapmayı seviyorsunuz. Bedeniniz, ruhunuz ve duygularınız dengelenirken aynı zamanda yenileniyor da. Belli başlı hareketler sizi zorlarken bazılarını yaparken keyif alıyorsunuz. Peki favori yoga pozunuz hangisi? İyi düşünün, çünkü favori yoga pozisyonunuz karakterinizi ele veriyor!

1. Aşağı bakan köpek pozu (Adho Mukha Svanasana)

Yoganın bu en bilinen pozu vücudunuzu arkanıza doğru uzatırken kol ve bacaklarınızı güçlendiriyor. Gerilme sağlayan bu pozisyon bazıları için dinlendiricidir. İç denetime fırsat verir. Bu pozisyonu sevenler erişilebilir, samimi ve aynı zamanda herkesin keşfedemeyeceği bir derinliğe sahiptir. 

2. Baş üstü pozu (Sirsasana)

Yogaya yeni başlayanların, keşfetmek için sabırsızlandığı poz “baş üstü duruşu”dur. Çekirdek gücünüzden yararlanarak başardığınız bu poz sağlam bir altyapı ve konsantrasyon gerektiriyor. Eğer siz de bu pozu seviyorsanız dünyayı farklı açılardan görmek hoşunuza gidiyor demektir. Günlük olaylara farklı açılardan bakmayı seven yaratıcı bir ruhunuz var. Beyninize enerji ve fikir akışı sağlayarak yaratıcılığınızı besleyebilirsiniz, genç kalabilirsiniz.

3. Oturarak öne eğilme pozu (Paschimottanasana)

Basit gibi görünse de zorlayıcı bir poz olan oturarak öne eğilme, vücut kıvrımlarına sakinleşmeyi ve ruhsal olarak içe dönmeyi teşvik ediyor. Yoğun bir günün ardından sakinleşmek isteyenler için ideal. Endişe duygusundan kurtulmaya yardımcı olan bu pozu seviyorsanız hayatta kendi yolunuzda sakince yürüyorsunuz demektir. İç dünyanızdan gelen mesajları ve rüyalarınızı dikkate almalısınız.

4. Deve pozu (Ustrasana)

Geriye doğru bükülerek derinleşirken kendimizi ve kalplerimizi çevremizdeki dünyaya açarız. Eğer bu pozu seviyorsanız kendinizi güvende hissetmek hoşunuza gidiyor demektir. Açık fikirlisiniz ve başkalarıyla vakit geçirmekten keyif alıyorsunuz. Kalben yakın hissettiğiniz kişilerle iletişim kuruyor, duygularınızla hareket ediyorsunuz.

5. Savaşçı 2 pozu (Virabhadrasana II)

İçinizde bir savaşçı mı yaşatıyorsunuz? Güçle tanımlanan, kişiye güven veren bir poz. Eğer siz de bu pozu seviyorsanız, muhtemelen yaşama meydan okumaktan korkmayan, zorlu durumlarla baş etmesini bilen, güçlü, kararlı, korkusuz ve mücadeleci bir insansınız.

6. Ceset pozu (Shavasana)

Bu pozda rahatlamak ve teslim olmak esastır. Favoriniz buysa, muhtemelen kendinize meydan okurken rahatlıyorsunuz. Hayatta iyi bir dengeye sahip olmak sizin için önemlidir. Hayatın akışından zevk alıyor, nereye gittiğinizi görmekten korkmuyorsunuz; kadere sessiz bir güven duyuyorsunuz.

Kaynak: doyouyoga.com, yogajournal.com

BLOOM SHOP