Antrenman performansını artırmak ya da hedefimize kısa sürede ulaşabilmek için spor yaparken nasıl beslenmeli araştırmasını hepimiz yaparız. Fakat bir önemli nokta daha var; ne zaman yemek yemeliyiz, spor yapmadan önce mi sonra mı?

Egzersize başlamadan ne kadar zaman önce beslenmeliyiz?

Spor ve beslenme konusunda iki baskın fikir bulunuyor. Bunlardan ilki aç karnına yapılan sporun daha yararlı olduğunu, mümkünse spordan sonra beslenmek gerektiğini ileri sürüyor. Neden olarak da, karın bölgesine girecek olası kramplardan korunmak şeklinde açıklıyorlar. Diğer gruptakiler ise spordan önce mutlaka beslenmek gerektiğini savunuyor. Çünkü boş mideyle spor yapmanın yakıtı olmayan bir araçla seyahat gibi olduğunu öne sürüyor. Biz spordan en az bir saat önce atıştırmayı bırakan gruba dahil olmayı tercih ediyoruz 🙂

Ancak araştırmalar kişisel görüşlerden çok daha fazlasını ortaya koyuyor. İngiltere’de Bath Üniversitesi’nde endokrinoloji alanında yapılan bir çalışmaya fazla kilolu ancak sağlıklı erkek denekler katıldı. Bu denekler öncesinde yemek yemeden spor yaptılar. Bir saatlik orta düzeyde bir yürüyüşün sonunda ise daha fazla yağ yaktıkları görüldü. Bu araştırma görece küçük bir grup üzerinde yapılmış, daha kesin bir sonuç elde edebilmek için daha fazla çalışma yapılması gerekir.

Fakat bu araştırma sonucunda, spor yapmadan en geç bir saat önce yeme-içmeyi bırakmak gerektiği fikrinde buluşuldu. Belki de bu sayede daha fazla yağ yakmak mümkün olabilir. Ancak sporun türü, yoruculuğuna ve kendi metabolizma hızımıza göre yemek eyleminin zamanı ve miktarını ayarlamak daha iyi olacaktır.

Egzersizden önce ve sonra nasıl beslenmeliyiz?

Vücudumuzdaki yağ depolarını harekete geçirmek ve yağ yakmak için daha çok enerji harcayıp daha az yemek gerektiğini hepimiz biliyoruz. Egzersizden önce yemeyi bırakarak yağ hücrelerimizi tetikleyebiliriz. Diğer taraftan kas hasarını önlemek ve sağlıkla yağ yakmak için yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Egzersizden iki veya üç saat önce protein tüketerek kas hasarlarını indirgeyebilir ve az miktarda basit karbonhidrat alarak enerjimizi açığa çıkarabiliriz. Eğer sağlıklı bir yaşam için spor yapıyorsanız, sabahları meyve eşliğinde yoğurt ya da alternatif olarak bir yumurta ile tam tahıllı bir tost yiyebilirsiniz. Yarım muz içerdiği vitamin ve mineraller açısından, bir ya da iki kaşık fıstık ezmesi ise vereceği enerji ile vücudunuza olumlu etkiler yapacaktır. Kahvaltıda esas olan yeteri miktarda protein almanız. Ortalama 15-20 gr protein almayı hedefleyin.

Egzersizden sonra ise vücudunuzda yaşanan su kaybını telafi etmek için bolca su içmek, sıvı tüketmek gerekiyor. “Egzersizi yaptık, sıra yemekte” diyorsanız, aklınızdan asla bol kalorili yiyecekler tüketmeyi geçirmeyin. Egzersiz sonrasında 1/3 oranında karbonhidrat ve 2/3 oranında protein alarak kas hasarlarının önüne geçebilir, egzersizin faydalarının uzun sürmesini sağlayabilirsiniz. Proteinlerden alacağınız gerekli aminoasitler sayesinde egzersizle başlayan iyileşme süreci vücutta 24 ila 48 boyunca devam edebilir.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP