Vücudumuzdaki toksinleri temizleme görevinden en çok sorumlu organ karaciğerdir. Vücutta biriken zararlı kimyasallar, iyi görünmemizi ve iyi hissetmemizi engeller. Basit bir şekilde söylemek gerekirse, vücudumuz yağ hücrelerinde toksinleri depolar ve onları hayati organlarımızdan uzak tutmaya çalışır. Karaciğer yağ yakıcı bir organdır; bu nedenle alkol, rafine edilmiş süt ürünleri, rafine edilmiş şeker veya kafein ile tıkanırsa, enerji için yağ yakması daha zor olur. Düğün öncesi detoks yapmak için az tuzlu, bol lifli ve yoğun olarak yeşil yapraklı besinler tüketip şekerden, alkolden ve karbonhidratlardan uzak durarak çok daha sağlıklı görünürsünüz. İşte size tüketmeniz ve uzak durmanız gerekenler besinlere dair önerilerimiz!

Şişkinliği önlemek için:

Paketli şarküteriden uzak durun

Hindi, tavuk veya kırmızı etten yapılmış şarküteri ürünleri ya da önceden pişirilip paketlenmiş biftek gibi etlerin sodyum oranları oldukça yüksektir. Yüksek oranda sodyum, vücudun ödem yapması yani şişkin olması anlamına gelir. Bunun yerine etinizi kendiniz pişirip bir sandviç hazırlayabilirsiniz.

Atıştırmak için çiğ sebze iyi bir fikir değil

Çiğ sebzeleri sindirebilmek için vücudumuz daha fazla enerji harcar. Salatalık, marul, domates, kabak gibi bol sulu besinler ise istisnadır. Buğulanmış veya fırınlanmış sebzeleri de tercih edebilirsiniz.

Kilonuzun kontrolü elinizde:

Spor sonrası smoothie’ye dikkat!

Egzersizin ardından smoothie’ye kimse hayır diyemez! Ancak vücudun ihtiyaç duyduğu gerçek liflerden yoksun olan smoothie çok da iyi bir seçim olmayabilir. Çünkü bol tatlı bir smoothie beyne “tokum” sinyallerini hızlıca verse de gün içinde aniden acıkıp çok daha fazla yemek yemenize sebep olabilir. Bol su içmek daha iyi bir seçim olacak.

Tam buğday spaghetti

Kepekli ya da rafine edilmemiş tahıl ürünü tüketerek iyi bir tercih yapıyorsunuz ancak buğday ürünleri, alerjisi ya da intolerans sorunu olmayanlar için bile sindirimi güç bir gıda. Sağlık mühendisi Emma Louise Parkes, buğday gibi yüksek karbonhidratlı bir gıdanın sindirilmesi için vücudun daha fazla su tuttuğunu söylüyor. Yani ayak bileğinize kadar vücudunuzun birçok noktasında şişkinlik hissedebilirsiniz. Ayrıca bu gibi hamur işleri kilonuzu da etkiler. Pizza, makarna ve ekmek yerine daha çok sebze tüketmelisiniz.

Parlak ve sağlıklı bir cilt için:

Bir kâse tahıl gevreği

Düğün günü sabahı canınız çok bir şey yemek istemeyebilir, hızlı bir kahvaltı olması için bir kâse tahıl gevreği yemeyi düşünüyorsanız eğer bir daha düşünün (!) Çünkü içeriğinde bulunan yüksek orandaki karbonhidrat sebebiyle kan şekerinizin hızlı yükselmesine neden olur ve sizi daha çabuk acıktırır. Bunun yerine yumurta ya da meyveli yoğurt gibi seçenekleri tüketmenizde fayda var. Ayrıca ceviz, avokado gibi sağlıklı yağları tüketerek cildinizin çok daha iyi görünmesi sağlayabilirsiniz.

Düğüne saatler kala:

“Bir fincan kahveden ne olur?” demeyin!

Düğün günü telaşı ve stresi malum. Bu gergin anlarda rahatlamak için hemen kahveye sarılmayın çünkü kahvede bulunan kafein vücuttaki stres hormonu olarak bilinen kortizol miktarını artırıyor. Çok kahve içenlerin stres algısı yükseliyor ve son dakika işlerinin hepsi daha da stresli hale geliyor. Büyük günde kafein içeren kahve, matcha, kombucho ya da yeşil çay gibi içeceklerden uzak durmanızda fayda var!

Brokoli pek iyi bir seçim değil

Brokoli, tıpkı lahana, soğan ve karnabahar gibi turpgiller ailesinin bir üyesi. Son dakikaya kadar yediklerine dikkat eden gelinler, brokoliden o günlük uzak durun! Bu gıdalar karın kramplarına sebep olabilecek kimyasal bileşenleri içermekte. Ayrıca turpgiller nefes kokusuna da yol açabilir. Bunların yerine kabak, marul ve kuşkonmaz gibi su içeren sebzeleri tüketebilirsiniz.

Kilo kontrolü, şişkinlik ya da toksinlerden arınma gibi fiziksel detoksa yönelirken unutulmaması gereken diğer bir önemli konu ise zihniniz! Beslenmenize dikkat ederken zihninizi de pas geçmemeniz gerekir. Düğün gününe hazırlanmak gerçekten stresli bir süreçtir. Aynı zamanda yaşamınızın rutinini de devam ettirirken kendinizi kaosun ortasında bulmak istemiyorsanız, düğün öncesinde meditasyon yaparak, temiz havada yürüyüş ya da koşu ile zihninizi sakinleştirebilirsiniz.

Kaynak: The Knot

BLOOM SHOP