Ilık eylül akşamlarının şüphesiz en iyi aktivitelerinden biri romantik komedi filmleri! Henüz izlemediyseniz tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz en güzel romantik komedi filmleri listesini sıraladık.

İlginizi çekebilir: Duygu Derinliğinizi Arttıracak Romantik Filmler

1. Bugün Aslında Dündü – Groundhog Day (1993)

Başrollerinde Bill Murray, Andie MacDowell ve Stephen Tobolowsky’nin oynadığı “Bugün Aslında Dündü”, unutmak istediği bir günü sürekli olarak yeni baştan yaşayan bir adamın maceralarını konu alıyor. Spiker olan Phil Connors, ekranın sevilen yüzlerinden biridir ama aslında kendi içinde her şeyden şikayet eden, memnuniyetsiz ve huysuz bir adamdır. Bir gün iş gereği Groundhog Day şenliklerine gönderilir. Çok kötü bir gün geçirdiğini düşünen Phil, olacaklardan habersizdir. Aynı gün sürekli olarak tekrarlanmaya başlar ve bakalım Phil bu durumdan ders çıkarırken aşkla olan sınavından nasıl galip gelecektir. Sinema dünyasının sevilen klasiklerinden biri olan “Bugün Aslında Dündü” nostaljik romantik komedi severler için ideal. 

2. Aşk Her Yerde – Love Actually (2003)

Popüler kadrosuyla dikkat çeken “Aşk Her Yerde” Noel’den bir hafta öncesini konu alarak yılbaşı ruhunu en güzel şekilde yansıtan filmler arasında. Bu sıcak yaz günlerinde içinize kış serinliği katmak isiyorsanız bu film tam da size göre. Başrollerinde Emma Thompson, Alan Rickman, Keira Knightley, Colin Firth, Bill Nighy, Hugh Grant, Chiwetel Ejiofor, Andrew Lincoln, Liam Neeson gibi isimler yer alan romantik komedi birbirinden farklı hayat hikayelerine odaklanıyor. Aşkın her seferinde nasıl da karşı konulamaz ve engellenemez olduğunu gözler önüne seren “Aşk Her Yerde” tutku ve heyecanın adresi diyebiliriz. 

3. Aşkın 500 Günü – 500 Days of Summer (2009)

Aşka inanmayanların direncini kıracak “Aşkın 500 Günü” keyifli bir inatlaşma hikayesinin etrafında dönüyor. İlişkilere ve gerçek aşka inanmayan Summer, ona gördüğü ilk günden beri aşık olan Tom’la aşk kavramını yeniden sorgulamaya başlıyor ve ikili için işler adım adım değişiyor. Başrollerinde Joseph Gordon-Levitt ile Zooey Deschanel’in yer aldığı Amerika yapımı film, zıtlıkların ve farklılıkların buluşabilme noktasına dikkat çekiyor. 

4. Juno (2007)

Roma Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazanan “Juno”, klasik aşk filmlerinin biraz dışında kalabilecek, lise çağındaki bir kızın hem komik hem de dramatik hikayesini anlatan bir gençlik filmi. Henüz çok erken bir yaşta hamile kalarak ne yapacağını şaşıran Juno, bebeği doğurup varlıklı bir aileye evlatlık vermeyi düşünür. Ancak bu süreçte kendi de farkında olmadan olgunlaşacak, değişecek, büyümüş de küçülmüş tavrından sıyrılacak ve hayata, ilişkilere farklı bir pencereden bakmayı öğrenecektir.

5. Aşk Engel Tanımaz – Notting Hill (1999)

Başrollerinde Hugh Grant, Julia Roberts ve Richard McCabe yer alan “Aşk Engel Tanımaz” sevilen romantik komedilerde en çok bilinen ve sevilen filmler arasında geliyor. Filme adını veren Notting Hill Londra’nın semtinde yaşayan William, bir kitabevi sahibidir. Bir gün yolunun ünlü oyuncu Anna Scott ile kesişmesi hayatını komple değiştirir ve bu ikili kendilerini birdenbire hem komik hem de kafa karıştırıcı bir aşkın içinde bulurlar.

6. Paris’te Gece Yarısı – Midnight In Paris (2011)

Woody Allen yönetmenliğindeki “Paris’te Gece Yarısı”, Paris’in büyüsünü ekrana taşıyor. Film, Amerika’da evlilik hazırlıkları yapan nişanlı bir çiftin seyahat amaçlı Paris’e gelmesini ve bu şairane şehirde hayatlarının tüm seyrini etkileyecek bir dizi olaya dahil olmalarını konu alıyor. Şehrin enerjisinden büyük ölçüde etkilenen Gil, edebiyata ve şiire olan tutkusunu yeniden hatırlayarak kendini farklı bir macera içinde buluyor. Birbirinden güzel şehir manzaralarına şahit olacağınız filmde edebiyat ve sanat dünyasından örneklere rastlayacak ve koltuğunuza yaslanarak estetiğin keyfini çıkartabileceksiniz.

7. En İyi Arkadaşım Evleniyor – My Best Friend’s Wedding (1997)

Julia Roberts, Dermot Mulroney ve Cameron Diaz gibi sevilen oyuncuların yer aldığı “En İyi Arkadaşım Evleniyor” televizyonda sık sık karşımıza çıkan, kült romantik komedilerden bir tanesi. 28 yaşlarına geldiklerinde hala evlenmemiş olurlarsa birbirleriyle evleneceklerine söz veren Michael ve Julianne’nin hikayesi, arkadaşlıktan flörte dönüşen ilişki ve evliliklerin ilgisini çekebilir! Micheal’ın evleneceği haberini alan Julianne düğün günü Micheal’a onu sevdiğini söylemeye karar verir. Bu durumda Micheal’ın tepkisi ne olacak, izleyip görelim. 

8. Aşıklar Şehri – La La Land (2016)

Müzikal severlere keyif dolu bir film önerisi olan “Aşıklar Şehri”, Oscar ödüllü Damien Chazelle tarafından yazılıp yönetilen harika bir müzikal komedi. Filmin başrollerinde Ryan Gosling ve Emma Stone yer alıyor, ikilinin trafik esnasında denkleşen hayatları müzik ve sanatla buluşarak perdeye yansıtılıyor. Hayallerinin peşinden koşarken birbirlerine olan aşka da sıkı sıkı sarılan Sebastian ve Mia’nın masalsı hikayesini çok seveceksiniz.

9. Mesajınız Var – You’ve Got Mail (1998)

İnternet ilişkilerini konu alan “Mesajınız Var” 11 yıl öncesinden şimdiki zamanın ilişkilerine ışık tutuyor. Meg Ryan ve Tom Hanks’in keyif veren oyunculuğu bu heyecanlı tanışma hatta doğruyu söylemek gerekirse tanışamama hikayesini ikiye katlıyor diyebiliriz. Gerçekle sanal alem arasında çok farklı bir iletişim şeklinde sahip olan bu ikilinin maceralarını zevkle izleyebilirsiniz.

10. Bridget Jones’un Günlüğü – Bridget Jones’s Diary (2001)

İngiltere ve Amerika ortak yapımı olan “Bridget Jones’un Günlüğü” romantik komedi listelerine adını altın harflerle yazdıran filmlerden. Yönetmenliğini Sharon Maguire’in üstlendiği komedide başrolleri Renée Zellweger, Colin Firth ve Hugh Grant paylaşıyor. Seçim yapması güç bir aşk çıkmazına giren Bridget’in tuttuğu günlükle birlikte karar verme çabasını ekrana taşıyan film, ilişkilerdeki birçok kafa karıştırıcı unsura da dikkat çekiyor.

Kaynak: IMDb

BLOOM SHOP