YAZAN: ALEYNA TEPE

Hepimiz geniş ve kapsayıcı bir enerji içinde yaşıyoruz. Evrensel yasalardan biri olan titreşim yasası, her atomun, nesnenin ve canlının belirli bir frekansta titreşerek sürekli hareket halinde olduğunu varsayar. Bu titreşimin hızı ve oranı nesnenin, canlının ya da atomun frekansını belirler. Zaman zaman daha sağlıksız, düşük enerjili ya da daha mutlu hissetmemizin sebeplerinden biri ise enerji frekanslarımızda, yani hücrelerimizin titreşiminde meydana gelen değişikliklerdir. Sağlığınızı ve ruh halinizi olumlu yönde etkileyebilmek için enerji frekansını nasıl kontrol edebileceğinizi sizin için araştırdık.


Albert Einstein “Her şey titreşimdir.” der.  Nasıl ki hareket, ses ya da ısı titreşimler ile iletiliyorsa enerji de titreşimler yoluyla yayılıyor. Birinin, fiziksel bir alanın ya da bir grup insanın enerjisi duyu organlarıyla fark edilen bir şey değildir, ancak hissedilen ve tepki verilen bir şeydir. Evrendeki her şey; ağaçlar, bedenler, nesneler, duygular ve düşünceler farklı hızlarda titreşen moleküllerden oluşur. Bazen bazı hücreler daha hızlı ya da daha yavaş titreşerek farklı frekanslar oluşturur. Frekanslar yükseldikçe kendinizi daha mutlu, hafif ve rahat hisseder; frekanslar düştükçe ise daha ağır, umutsuz ve yorgun hissedersiniz. Düşük frekansta kaldıkça, onu beslemeye devam ettikçe yalnızca kendinizi etkilemekle kalmaz etrafınızdaki kişilerin ve nesnelerin de hücre frekanslarının ve enerjilerinin düşmesine sebep olursunuz. Dolayısıyla bunu beslemek yerine enerji frekansınızı yükseltmeye odaklanmak hem kendiniz hem de çevreniz için daha sağlıklı, pozitif ve besleyici bir enerji alanı oluşturmanızı sağlar. 

Enerji frekansını yükseltme yolları

Yapılan birçok çalışma zihin ve beden arasında güçlü bir etkileşim olduğundan bahsediyor. Düşünceler, duygular ve içinde bulunduğumuz ruh hali bedensel iyi oluş üzerinde oldukça fazla etkiye sahip. Benzer şekilde, düşünceler ve duygular vücut hücrelerinin titreşimlerini etkileyerek düşük ya da yüksek frekanslara sebep olabiliyor. Neşe, huzur, sevgi ve kabul gibi pozitif olarak nitelendirilebilecek belirli duygu ve düşünce kalıplarının yüksek frekanslı titreşimler yarattığı, öte yandan negatif olabilecek öfke, umutsuzluk ve korku gibi duygu ve düşüncelerin daha düşük titreşimli oldukları söyleniyor. Daha fazla çalışmanın gerekli olduğu vurgulansa da yüksek frekansın ruh halini olumlu etkilediğinden, fiziksel sağlığı iyileştirmede rol aldığından, hedef ve niyetlere ulaşmaya yardımcı olduğundan bahsediliyor. Peki frekans nasıl yükseltilir?

Nefes egzersizi

Ritmik, derin ve farkında nefesler alıp vermek enerji frekansını artırmanın en kolay yöntemlerinden bir tanesidir. Araştırmalara göre yavaş ve kontrollü nefesler kalp ritmini düzenliyor, beynin rahatlama, duygusal kontrol ve konfor ile ilişkili alanlarını aktive ederek pozitif bir ruh haline geçmeyi ve dolayısıyla titreşim seviyenizi yükseltmeye yardımcı olur.  

Meditasyon

Sessiz, sakin ve odaklanma gerektiren bir pratik olan meditasyon, bedenin ve zihnin rahatlamasına, daha dingin bir hale gelmesine yardımcı olur. Duygular ve düşünceler, enerji frekansları üzerinde en fazla etkiye sahip kavramlardandır. Meditasyon yaparak duygu regülasyonunu sağlamak ve olumsuz düşüncelerden uzaklaşmak, titreşimin ve enerji frekansının artırılmasını sağlar. Duygular, enerji frekansımızın veya titreşimimizin birincil itici güçlerinden biridir. Ek olarak, bazı meditasyon pratiklerinde ritmin olarak deneyimlenen “om” sesinin amigdala gibi duygunun işlenmesinde rol alan beyin kısımlarını devre dışı bırakarak duygu regülasyonunu sağladığı ve bu sayede enerji frekansını dengelediği biliniyor. Son olarak, meditasyon yapmak stres seviyelerini azaltarak ve uykuyu düzenleyerek de dolaylı olarak enerji frekansını yükseltmeye yardımcı olur.

Şükretmek

Spiritüel öğretilerde de sık sık bahsedilen şükür duygusunun hem bedensel hem de ruhsal birçok faydası olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalar, şükretmenin psikolojik iyi oluş halini artırdığını, stresi azalttığını, motivasyonu ve umudu artırdığını gösteriyor. Hayatta şikayet edilecek şey kadar şükredilecek şey de bulmak mümkün, bu tamamen nasıl bir bakış açısına sahip olduğunuzla ilgili. Düşük frekansa sahip, mutsuzluk gibi bir duygu deneyimlediğinizi düşünün, sahip olamadığınız bir şey için çok üzülmüş ve bu duyguya hapsolmuş olabilirsiniz. Tam o anda bakış açınızı değiştirerek hayatınızdaki birkaç şey için şükretmek hızlı bir şekilde frekansınızı yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Beslenme

Hücrelerin titreşimini artırmanın ve enerji frekansını yükseltmenin bir diğer yolu ise enerji seviyesi yüksek besinler tüketmekten geçiyor. Besinlerin frekansını tespit etmek amacıyla yapılan bir bilimsel çalışma bulunmasa da, besinlerin sağlığa olan faydaları göz önünde bulundurularak enerji frekanslarından bahsediliyor. Bir besinin sağlık üzerindeki olumlu etkisi ne kadar fazla ise enerji frekansının da o kadar yüksek olduğu kabul ediliyor. Yeşil besinler, su, bitki çayları ve taze meyveler gibi sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunan besinlerin iyi oluş halini ve dolayısıyla enerji frekansını artırdığı söyleniyor.

Egzersiz

Yine, insan sağlığı üzerindeki birçok faydasından bahsedilebilecek düzenli bedensel egzersizlerin enerji frekanslarını yükselttiği söylenebilir. Bu egzersiz çok ağır ya da bedeni zorlayan bir egzersiz olmayabilir. Örneğin yoga yapmak bilişsel becerileri geliştirerek, anksiyete ve depresyon belirtilerini hafifleterek ve sağlık problemlerine karşı koruyucu etki göstererek hücrelerin enerji frekansını yüksek tutmaya yardımcı olur.

Doğa

Biz insanlar çoğu zaman iş, koşuşturma gibi sebeplerden diğer canlılarla olan etkileşimimizi azaltabiliyoruz. Doğadan, bitkiler ve hayvanlar gibi diğer canlılardan uzaklaşmak ruhsal beslenmemizde olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Kendinizi kızgın ya da üzgün hissettiğiniz, enerji frekansınızın düşük olduğu zamanlarda doğada yürüyüş yapmak iyi gelir, çünkü etrafınızdaki ağaçların ve diğer canlıların yüksek frekansları sizin hücrelerinizin de titreşimini artırır. Yapılan birçok çalışma doğaya maruz kalmanın, stresi azalttığını, kan basıncını dengelediğini ve hastalıklara karşı direnci yükselttiğini göstermektedir. Dolayısıyla, enerjinizi düşük hissettiğiniz zamanlarda doğa ile temasa geçmek frekansınızı yükseltmenize yardımcı olabilir.

Profesyonel destek

Düzenli terapiye gitmek ve içinize dönmek bilinç dışınızda var olarak, siz farkında olmasanız da blokajlar yaratarak enerji frekansınızı düşüren travmatik düğümlerin çözülmesine yardımcı olur. Sıkışan negatif duygular devamlı olarak var olduğunda ve serbest kalamadıklarında hem fiziksel hem de zihinsel zorlanmalara sebep olabilir. Dolayısıyla, terapi almak ve bu travmalardan iyileşmek pozitif duygu ve düşüncelere yer açarak enerji frekansınızı da yükseltmeye yardımcı olur.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP