YAZAN: DİLA ATTEPE

Elbette, herkes sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Saçlarımız, günlük yaşamımızda iyi bir görünümün yanı sıra öz güvenli bir ruh hali içinde olmamıza da katkı sağlar. Bu durum, kadınlarda önemli olduğu kadar erkekler için de geçerli. Erkekler için saç bakımı, kişisel bakımın temel taşlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzün yükselen trendlerinin ışığında farklı kesim tarzları denemeye ilgi gösteren erkekler, saç bakımına daha çok önem vermeye başladı. Dış görünüşlerini tamamlayan saçlarının düzenli temizliğine ve bakımına önem verenler için “erkek saç bakımı rutini nasıl olmalı?” sorusunu yanıtladık.


Erkek saç bakımı rutini neden önemli?

Saçların sağlığı, cinsiyet fark etmeksizin kişisel bakımda mühim bir konu. Peki erkeklerde saç bakımını önemli kılan nedir? Saç dökülmesi, erkekleri endişelendiren önemli sorunlardan biri. Saç dökülmesi, saç kökünün incelmesi ile birlikte ortaya çıkıyor ve kalıcı olarak saç kaybına sebep olabiliyor. Erkekler kadınlardan farklı olarak saç dökülmesini önleyen östrojen ve progesteron hormonlarını daha az üretiyor, yaş aldıkça bu hormonları daha da az salgılamaya başlıyorlar. Bu nedenle saç dökülmesi, erkeklerde daha çok görülen ve genetik faktörlerden etkilenen bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Hormonal faktörler dışında sağlıksız beslenme ve yaşam tarzı da saç dökülmesine neden olabiliyor. Erkekler için saçlarına iyi bakmak, bütünsel olarak yaklaşmaları gereken bir konu olup iyi görünüm arayışının ötesine geçiyor.

Erkeklerde saç yıkama rutini nasıl olmalı?

Sosyal medyada erkekler için farklı saç kesimleri ve doğru saç bakımına teşvik eden içerikler çoğalıyor. Ancak, temiz ve iyi bir görünüm için ünlü berberlerde saç kestirmek veya pahalı ürünleri kullanmak tek bir çözüm yolu olmuyor. Erkekler için uygun bir saç bakımı rutininde dikkat edilmesi gereken noktaları derledik.

Ürünleri saç tipinize göre seçmeye dikkat edin

Maalesef saç tipleri konusunda herkes için tek bir bakım rutini yok. Sizlere iyi gelen bir rutin oluşturmak için öncelikle saçlarınızı tanımanız gerekiyor. Kıvırcık veya düz, ince telli ya da kalın telli saçlar için bakım rutinleri fark edebiliyor. Saç tipinizi öğrendiğinizde, tercih edebileceğiniz şampuan ve diğer uygun bakım ürünlerini seçmeniz kolaylaşıyor. Örneğin kıvırcık bir saça sahipseniz, nemlendirici içerikli şampuanlar kullanmanız tavsiye ediliyor. Eğer kalın veya düz bir saça sahipseniz, saç tellerinize yumuşak bir görünüm verecek şampuanlar fayda sağlayabiliyor. Bunun yanında, ince telli saçlara sahipseniz, hacim verici ürünler sizin için öne çıkabiliyor.

Saçlarınızı her gün yıkamayın

Cinsiyet fark etmeksizin geçerli olan kural: saçları her gün yıkamamak! Çoğu insan temiz hissetmek için saçlarını her gün şampuanlıyor. Ancak yapılan araştırmalara göre bunun dezavantajları da bulunuyor. Saç dipleri sağlığını korumak için sebum adı verilen doğal yağlar üretiyor. Bu nedenle her gün saçlarınızın yağlanmasından şikayetçiyseniz bunun muhtemel sebebi her gün saçlarınızı yıkamanız olabilir. Saç derisi, yıkanıp doğal yağlarından arındığında, beslenmek için tekrar yağ üretmeye başlıyor. Bunun sonucunda da saçlarınızı yıkamaya alıştırdığınız süre içinde tekrar yağlanıyor.

Sağlıklı saçlara sahip olmak, onları sürekli temizlemekten değil, onlara uygun olan koşulları sağlamaktan geçiyor. Saçlarınızı yıkamadığınız günlerdeki yağlı görünüm sizleri rahatsız ediyorsa, saçlarınızdaki aşırı yağı alacak bir kuru şampuan kullanabilirsiniz.

Saç derisine önem verin

Saç sağlığınızı korumak için saç köklerimizin bulunduğu saç derisine öncelik vermek önem taşıyor. Saçlarınızı yıkarken saç derinize masaj yapmayı ihmal etmemeniz öneriliyor. Masaj yaparak yıkamak, saç derisindeki folikülleri uyararak saç sağlığını destekliyor. Haftalık olarak saç derisi maskesi kullanmak da pul pul dökülmeyi, kaşıntıyı, kızarıklığı ve erken saç dökülmesini önleyici bir rol üstleniyor. Saç derisi bakımında beslenmenize de dikkat etmeniz öneriliyor. A, B, C ve E vitaminleri, yağ asitleri ve proteinleri merkeze alarak dengeli bir beslenme ile deri hastalıklarının önüne geçmek mümkün olabiliyor.

Şampuan sonrası saç kremini atlamayın

Doğru bir saç yıkama rutini, elbette sadece şampuan kullanmak ve durulamak ile bitmiyor. Saçlarınızı şampuan ile temizledikten sonra saç kremi kullanmak da rutininizde bulunması gereken önemli bir adım. Saç kremi saça şampuanla kaybettiği nemi geri kazandırarak canlı bir görünüm elde etmenize yardımcı oluyor. Saç kremini saçınıza uyguladıktan sonra birkaç dakika bekletmeniz ve ardından güzelce durulamanız gerekiyor.

Karışık kullanımlı ürünlerden kaçının

Günümüzde birçok marka, şampuan ve saç kreminin birlikte olduğu öne sürülen, hatta üzerine duş jeli olarak da kullanabilen ürünler pazarlıyor. Bu ürünleri gördüğünüzde kolaylık sağladıklarını düşünebilirsiniz fakat bu ürünlerden koşarak uzaklaşmanız gerekiyor. Şampuan, saç kremi ve duş jelleri farklı amaçlara hizmet ederler ve farklı içeriklere sahip olmaları gerekir. Bu farklı kullanımları aynı şişede vadeden ürünleri kullandığınızda saçlarınıza ve saç derinize zarar verebilirsiniz.

Kullandığınız ürünlerin içeriğine dikkat edin

Saç sağlığınız için kullandığınız ürünlerin içeriği büyük bir önem taşıyor. İçeriklerini anlamanız için elbette bir kimyager olmanıza gerek yok. Kaçınmanız gereken içeriklerin başında sülfat geliyor. Sülfat saç derisini aşırı kurutuyor ve ihtiyaç duyduğu nemden mahrum bırakıyor. Bunun yanında parabenler, PEG kısaltması ile cildimizi tahrişe daha duyarlı hale getiren polietilen glikoller, dietanolamin (DEA), trietanolamin (TEA), formaldehit gibi zararlı kimyasallar; alkol, sodyum klorür, sentetik boyalar ve sentetik kokular içeren ürünlerden uzak durulması gerekiyor. Bunları içermeyen veya çok az içeren ürünlerin kullanılması saç sağlığı için iyi bir tercih oluyor.Dila Attepe

1999 yılında Ankara’da doğan Dila, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Bitirme tezini kadınlarda beden algısı üzerine yazdıktan sonra kişisel gelişim ve psikoloji alanına yöneldi. Dila, beden algısı ve zihinsel sağlığı geliştirme konusundaki farkındalığı sayesinde sağlıklı yaşam camiasına ilham olacak içerikler üretmeyi amaçlıyor....BLOOM SHOP