Uzun bir haftanın sonunda yoga kampları, iyileştirici terapiler içeren inzivalar ile şehrin kalabalığından, gürültüsünden, her türlü teknolojiden ve sizi kendinizden ayrı düşüren işlerden, çevreden, yoğunluktan uzaklaşma fikri kulağa çok güzel geliyor. Evde inziva ile tanışın!

İmkan oldukça bu sakinleştirici etkinliklere katılmak kendinize verebileceğiniz harika bir hediye olsa da hayatın olağan akışı içinde gereken zamanı ve bütçeyi ayırmak çok mümkün olmayabilir. Yine de bu, kendinizle yeniden bağlantıya geçmemeniz için yeterli bir sebep değil. Evde inziva ile kendinizle derin bağlar kurarak hayatın yoğun temposundan, günlük streslerden arınmanız mümkün. Üstelik bu inzivanın süresi ve düzeni de tamamen size bağlı.

1. Net bir tarih belirleyin

Arkadaş buluşmaları, aile tatilleri, hafta sonu planları, iş toplantıları, akşam yemekleri… Hayattaki pek çok detaya bir şekilde zaman ayırırken kendiniz için düzenleyeceğiniz bu inzivaya da spesifik bir tarih belirlemek çok zor olmamalı. Önceden belirleyeceğiniz ve sadık kalacağınız bu tarih, özel bir durum olmadıkça ertelemeyi ya da bahane yaratmayı engellemek için ilk adım olabilir.

2. Özel alan yaratın

Planlayacağınız inziva için ufak bir tatile çıkabilirsiniz elbette. Ancak harcamaları minimumda tutmak, bu buluşmaları belli sıklıklarla tekrarlayabilmek için daha pratik olacak. Bu yüzden evin en sevdiğiniz köşesini özel alanınız olarak belirleyin ve burayı güzelce temizleyin. Canlı bir çiçek, mumlar, aromatik yağlar, kristaller, tütsüler gibi siz kendinizi özel hissettirecek ve modunuzu yükseltecek her şeye yer verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Enerji Temizliği: Kötü Enerjiden Arınmanın Yolları

3. Uyaranları uzaklaştırın

İnziva gününüze başlarken e-mail’lerinizi, mesajlarınızı kontrol etmeyin ya da Instagram’a, Facebook’a bakmayın. Hatta yakınlarınıza önceden haber verin ve bugünü olabildiğince uyarana maruz kalmadan geçirin. Evde inziva yapacağınızı söylemek kulağa çok hoş gelmiyorsa bir workshop’ta olacağınızı söylemek de mantıklı olabilir.

İlginizi çekebilir: Dijital Detoks: Oturumu Kapatın

4. Bugüne özel bir menü hazırlayın

Özel bir misafire hazırlanır gibi kendiniz için harika bir menü hazırlayın. İşlenmiş yiyecekler ve hayvansal ürünler yerine hafif, taze ve doğal yiyecekler tercih edebilirsiniz. Bu sayede yapacağınız çalışmalarda ağırlık hissetmez ve yediklerinizi öğütmek için ekstra enerji harcamak zorunda kalmazsınız. Bolca su içmeye özen gösterin. Hatta taze sebze ve meyvelerden detoks suları yapmak iyi bir seçenek olabilir.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Beslenme Önerileri: Besin Değeri Yüksek Akşam Yemeği Menüsü

5. Yoga ve meditasyon yapın

Yapacağınız çalışmalara hafif bir yoga seansı ve arkasından meditasyonla başlamak etkili olabilir. Hiç deneyiminiz olmasa dahi YouTube’da size uygun bir yoga çalışması, yönlendirmeli meditasyonlar ya da nefes egzersizleri bulabilirsiniz. Nasıl bir çalışma yapacağınız konusunda kararsız kalmamak için araştırmanızı önceden yapmanız size zaman kazandıracaktır. Çok güçlü hareketler içeren pratiklerden ziyade esneme ağırlıklı serileri, yin yoga ya da kundalini pratiklerini tercih edebilirsiniz.

Meditasyon seçiminde de ihtiyacınıza yönelik çeşitli çalışmalar bulabilirsiniz. Ücretsiz YouTube videoları olduğu gibi, telefonunuza indirebileceğiniz pek çok uygulama da mevcut.

6. Yazı yazın

Çözmek istediğiniz belirli bir konu, hayatınızda değiştirmek istedikleriniz, hayalleriniz yada yaptığınız çalışmalar sonunda ortaya çıkan hisler… Kendinize ayıracağınız bu özel günde yapacağınız en etkili çalışmalardan biri yazmak olacak. Havada dönüp dolaşan düşünceleri kaleme almak en başta ne düşündüğünüzün farkına varmak için harika bir adım. Mümkünse bunun için telefonunuzun, tabletinizin notları yerine özel bir defter tercih edin.

Ne istediğinizi ya da istemediğinizi anlamak, biriktirdiğiniz duyguları dışarı atmak, yaptığınız çalışmaların sonunda gelen hisleri somutlaştırmak ve daha sonra dönüp bakacağınız bir kaynak yaratmak gibi sebeplerle yazmak oldukça güçlü bir çalışma. Çalışmanızın sonunda hayattan beklentilerinizi, gerçekleştirmek istediğiniz planlarınızı, imkansız gibi görünen hayallerinizi de yazın ki onları ölümsüzleştirip, zamanı geldiğinde üzerlerine birer tik atabilin.

Merve Yavaş Kimdir?

Merve’nin “iyi yaşam” dünyasına girmesi ve bu yolda ilerlemeye karar vermesi 2014 yılında Louise Hay’in Heal Your Life workshop liderliği eğitimini alması ile başladı; yoga ve meditasyona duyduğu ilgi ile de devam etti. Marmara GSF’de Sinema-TV okuyup, çeşitli ajanslarda metin yazarlığı  yaptıktan sonra 2018’de New York’a yerleşti. Önümüzdeki günlerde tamamlayacağı Yoga Eğitmenlik Eğitimi’nin ardından yoga hocası olarak hayatına devam etmeyi ve kitap yazmayı planlıyor. Kendi blogunda hayata dair fikir ve gözlemlerini paylaşıyor. Merve’yi @mervyavas Instagram hesabından takip edebilirsiniz!

Fotoğraflar: saratoufali.com


BLOOM SHOP