YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: VİCE

Wellness dünyası ile yakından ilgilenen herkes Ayahuasca’yı duymuş hatta günün birinde seremonisine katılmayı içinden geçirmiştir. Giren kişi ile çıkanın bambaşka olduğu, yüksek bilince erişilen, gerçek benliğin ortaya çıktığı ünlü Ayahuasca deneyimi nedir, seremoni sırasında neler gerçekleşir ve faydaları nelerdir araştırdık!


Ayahuasca nedir?

Ayahuasca, temel olarak Banisteriopsis caapi asmasının sapları ile Psychotria viridis çalısının harmanlandığı, içerisine diğer bitki ve malzemelerin de eklenebildiği bir tür psikoaktif çaydır. Ayahuasca’nın temelini oluşturan bu iki bitkinin halüsinojenik özellikleri vardır. Psychotria viridis aynı zamanda doğal bir psikedeliktir. İkisinin bileşimi ise bedenimizin merkezi sinir sistemini etkileyerek halüsinasyonlara, euphoria yani aşırı mutluluk haline ve beden dışı deneyimlere neden olur.

Ayahuasca; harmanının, dozajının ve tüketildiği mekanın koşullarına göre kişiyi uzun saatler boyunca bilinçdışı bir hale sokabilir. Bu nedenle doğru bir yerde, ideal koşullarda, düzgün hazırlanmış bir Ayahuasca içilmesi çok önemlidir.

Ayahuasca seremonisinin kökenleri

Ayahuasca’nın kökenleri antik Amazon kabilelerine kadar uzanır. Dini ve spiritüel törenlerde içilen Ayahuasca’nın bu kutsal yönü günümüzde hala Brezilya ve Kuzey Amerika’daki bazı topluluklarca kabul edilir. Bundan ötede, Ayahuasca bir tür dış ve iç yaraları iyileştiren şifa yöntemi olarak görülür. Aynı zamanda doğa ile temasa geçmenin yoludur. Ayahuasca’nın harmanı, her kabilenin şamanı veya curadero’su yani şifacısı tarafından hazırlanır.

Günümüzde Ayahuasca sadece bir wellness trendi mi?

Son 10 yılda sayısız dizi, film ve belgesele konu olmuş Ayahuasca deneyimleri artık sadece dini veya spiritüel bir yöne sahip değil. Dünyanın dört yanından gelen talep ile bir turizm şekli haline gelmiş Ayahuasca seremonileri günümüzde bedeni, zihni ve ruhu iyileştirdiği söylenen bir terapi olarak görülüyor. Peki, neden ve nasıl?

Ayahuasca seremonisi sırasında neler oluyor?

Ayahuasca’nın kişiyi saatler boyu bilinç dışı bir halde tutabilmesi nedeniyle seremonilerde en dikkat edilen nokta; ön hazırlık, güvenlik ve sosyal yardımlaşmadır. Bu konuda profesyonelleşmiş, güvenilir şamanlar tarafından hazırlanan ve hizmet edilen Ayahuasca çayları tercihen küçük bir grup insanla, doğaya yakın, sakin ve şaman tarafından kutsanmış yerlerde yapılır. Katılımcıların deneyim öncesi bütünsel sağlıklarına zarar verebilecek her tür alışkanlık; sigara, uyuşturucu, alkol, kafein, tuz ve sağlıksız besinlerden uzak durması, mümkünse 2-4 hafta boyunca bitkisel bazlı bir beslenme takip ederek vücutlarını toksinlerden arındırması istenir.

Seremoniler geleneksel olarak geceleri başlatılır. Şaman tarafından hazırlanmış, kişiye göre dozajı ayarlanmış Ayahuasca’nın halüsinojenik etikleri 20 ila 60 dakika arasında görülmeye başlanır. Seremoni sırasında şaman tarafından görsel halüsinasyonları desteklediği söylenen icaros şarkısını söyler. Tüm yolculuk ortalama 2 ila 6 saat boyunca sürer. Katılımcıların her birinde etkiler geçene kadar seremoni devam eder. Ortalama 4 ardışık gece Ayahuascha içilir. Her gece deneyimlenenlerden birbirinden çok farklı ve özgündür.

Ayahuasca seremonisi sırasında günlük yaşamda garip karşılanacak pek çok insani deneyimin yaşanması normal kabul edilir. Hatta birçoğu teşvik edilir. Halüsinasyonlar, psikedelik etkiler ve euphorianın yanı sıra ağlamak, bağırmak, kusmak, diyare gibi bedensel değişimlerde beklenebilir.

Deneyimin bütünü; zihinde yaşananlar ve dışarıdan gözlemlenebilen her tür tepki kişiye özeldir. Ayahuascha’nın nasıl duygular, düşünceler ve tepkiler uyandıracağını kestirmek çok zordur. Bununla beraber kişinin kendini güvende hissettiği, şaman ve yardımcılarının gerekli fiziksel-sosyal-spiritüel desteği ve gözlemi sunduğu, doğaya yakın bir yerde Ayahuascha’yı deneyimlemenin daha keyif verici hatta aydınlatıcı olabildiği söylenir.

Neden herkes Ayahuasca’yi deneyimlemek istiyor?

Ayahuasca’nın günümüzdeki popülerliği de deneyimin “aydınlatıcı” özelliğinden kaynaklanır. Deneyim sırasında görülen, duyulan hatta bedensel olarak hissedilen halüsinasyonlar, profesyonel bir yönlendirme ile birleştirilerek ruhsal ve zihinsel iyileşme süreçlerine katkıda bulunması amaçlanır. Harmanın özellikle bastırılmış anıları; travmaları, yaşanmışlıkları, hisleri gün yüzüne çıkardığı bilinir.

Deneyenlerin “yaşamlarını değiştirdiğini” belirttiği Ayahuasca’nın uzun soluklu ve sürdürülebilir zihinsel ve ruhsal faydaları bulunur. Yapılan araştırmalarda harmanı oluşturan bitkilerin çok güçlü birer antioksidan, antienflamatuarlar olup bilişsel yetileri hücresel bir seviyede koruduğu ve desteklediği görülmüştür.

Yürütülen psikolojik araştırmalarda ise Ayahuasca’nın zihnin Mindful olma kapasitesini arttırdığını; anda kalabilmeyi, duygu ve ruh hali kontrolünü yapabilmeyi kolaylaştırdığı bulunmuştur. Bir araştırmada, Ayahuasca deneyiminden hemen sonra tedaviyi reddeden türde depresyona sahip bir grup insanın zihinsel sağlık durumlarında önemli bir iyileşme elde edilebilmiştir.

Ayahuascha’yı deneyimleyenlerin birçoğu yaşadıklarının “olduğunuzu düşündüğünüz kişiden gerçekten olduğunu kişiye geçiş” olarak tanımlar. Bir başka deyişle egonun erimesi ve gerçek benliğin ortaya çıkmasıdır. Aynı zamanda birçok kişi yaşadıklarını “1 gecede 10 yıllık terapiye eş değer” olarak yorumlar.

Ayahuasca deneyimi yaşamak istiyorum, ne yapmalıyım?

Ayahuasca’yı deneyimlemek ülkemizde mümkün olmasa da Güney Amerika’da; Peru, Costa Rica, Brezilya, Kolombiya gibi ülkelerde güvenilir şamanlar tarafından düzenlenen birçok Ayahuasca turu bulunuyor. İnternet üzerinden bol araştırma ile veya daha önceden katılmış kişilerin tasviyeleri ile Ayahuasca deneyimlemeye gidebilirsiniz. Öncesinde sağlık danışanınız ile katılacağınız deneyimi tüm boyutları ile konuşmayı ve sağlık durumunuz el veriyorsa deneyime katılmayı sakın unutmayın!



Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...



BLOOM SHOP