YAZAN: ALEYNA TEPE

Şehirden ve kalabalıktan uzaklaşarak doğa içinde bir tatil yapmak istiyor, fakat otel konforundan da vazgeçemiyorsanız “Glamping” tam size göre. Doğa ile konforu birleştiren glamping nedir, nasıl ve nerede yapılır sizin için araştırdık.


Glamping nedir?

Son yıllarda oldukça ilgi çeken glamping, İngilizce’de “glamorous” ve “camping” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Bir çeşit kamp anlamına gelen bu deneyim, konfor ve lüksten ödün vermeden doğanın tadını çıkartmak anlamına geliyor.

Son yıllarda sık sık tercih edilen glamping deneyimine olan ilgi artmaya devam ediyor. Günlük yaşam koşuşturması ve şehirde harcanan zaman, insanlardan uzaklaşmaya ve doğa içinde dinlenmeye olan ihtiyacı arttırıyor. Bu durum da glamping’i, bir diğer ismiyle modern kamp deneyimini çekici bir tercih haline getiriyor.

Neden klasik kamp ya da beş yıldızlı otel deneyimi yerine glamping tercih etmelisiniz?

  • Ekipman taşımanızı gerektirmiyor. Klasik kamp deneyiminden farklı olarak glamping, çadır, uyku tulumu ve sandalye gibi ekipmanlar gerektirmiyor. Yalnızca bavulunuzu toplayıp glamping alanına gitmeniz yeterli oluyor.
  • Konforlu bir uyku sunuyor. Şişme yatakta ya da uyku tulumunda uyumak her zaman çok konforlu olmuyor. Dolayısıyla, alışık olduğumuz yatak konforundan uzak olmak uyku kalitesini ve süresini olumsuz etkileyebiliyor. Glamping ise kamp deneyimini yatak konforunuzdan ödün vermeden yaşamanıza imkan sunuyor.
  • Doğayı keşfetmek için daha fazla zaman kalıyor. Kamp alanını hazırlamak, otele yerleşmek ve kalabalıkta sıra beklemek gibi doğada harcayabileceğiniz zamandan çalan durumları en aza indiren glamping deneyimi, odanızın kapısını açıp doğa ile buluşma imkanı sunuyor.
  • Hem bedeniniz hem de zihniniz dinleniyor. Otel tatilleri şehirden kaçma imkanı sunsa da kalabalıktan uzaklaşmak için yeterli olmuyor. Öte yandan, klasik kamp deneyimi aktif bedensel bir çaba gerektirdiğinden bedenin dinlenmekten çok yorulmasına sebep olabiliyor. Glamping ise hem bedenen hem de zihnen dinlenme imkanını bir araya getirerek bütünsel bir tatil sunuyor.

Glamping’i deneyimlemek için bavulunuzu hazırlamak ve rotanızı belirlemekten başka bir şey yapmanız gerekmiyor. Doğanın ve konforun tadını çıkartmanız için en yeni glamping rotalarını sizin için derledik.

Perdue, Fethiye

Ahşap evlerde doğa ile konforu birleştiren Perdue, misafirlerine hem eğlence ve hem de dinlenme deneyimi sunmayı hedefliyor. 11 odalı butik bir otel olan Perdue, konforlu otel deneyimini kişiye özel hale getiriyor. Bu sayede kendinize dönmenizi, dinlenmenizi ve doğanın tadını çıkarmanızı sağlayan bir kaçış noktası oluyor.


Bonjuk Bay, Gökova

Glamping deneyimini doğa, kişisel gelişim ve sosyalleşme ile zenginleştiren Bonjuk Bay, misafirlerine büyülü bir tatil sunmayı hedefliyor. Konforlu tatiliniz bedensel dinlenmenizi desteklerken, çeşitli aktivitelere katılarak kendinizi ve içinde bulunduğunuz sosyal çevreyi keşfetmenize de yardımcı oluyor.


No.12, Gümüşlük

Sessizliğin, sakinliğin ve doğanın tadını çıkarmanızı sağlayan No.12, kalabalıktan uzakta, bireysel bir glamping deneyimi sunuyor. Ahşap çadırınızda otel konforu deneyimlerken kitabınızı okuyabilir, sporunuzu yapabilir, dilerseniz 5 dakika uzaklıktaki Ege denizinin keyfini çıkarabilirsiniz.


Longosphere, İğneada

Türkiye’nin en büyük glamping tesisi olan Longosphere, yılın her mevsimi doğa ile iç içe bir modern kamp deneyimi sunuyor. Dilerseniz kamp alanının tadını çıkarabilir, kokteyl içerek sosyalleşebilir ya da çeşitli doğa sporlarını deneyimleyebilirsiniz. Dinlenme, eğlence, sosyallik ve hareketi bir arada sunan bu glamping alanında konforlu bir doğa tatili deneyimleyebilirsiniz.


Kocabahçe Glamping, Bozburun

Özlediğiniz sakinlik ve bakir doğayı konfordan ödün vermeden sunmayı hedefleyen Kocabahçe Glamping, hem ruhsal hem de bedensel olarak dinlenmenize olanak sağlıyor. Günü doğa yürüyüşleri, deniz ve dinlenme ile geçirdikten sonra tamamen doğal besinlerle hazırlanan yemeklerin keyfini çıkarabilirsiniz.
Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP