YAZAN: EBRAR SENA EFE

Yazın tatilde, plajda ya da evin ferah bir köşesinde keyifli bir roman okumanın verdiği haz paha biçilemez. Yaz yaklaşırken, mevsimin renkli enerjisine uyum sağlayacak aşk ve şehvet dolu roman önerilerini sizler için derledik.


Bir Netflix dizisine hazırlanmak ve kendinizi krallık romantizmi içinde bulmak istiyorsanız:

Bridgerton: Yüreğe Söz Geçmiyor (Bridgerton: The Duke And I)

Julia Quinn’in erotik Regency aşk romanları, Bridgerton‘ın Netflix’te diziye uyarlanmadan önce bir kitap serisiydi! Bridgerton hayranıysanız, hikayeye zaten aşinasınızdır. Roman Regency dönemi Londra’sında, kendisini seven bir Dük ile evlenen ve karşılığında ona aşk yollarını öğreten saf genç bir kadın hakkında geçiyor. Dizi Londra sosyetesinden Daphne Bridgerton ve Hastings Dükü Simon Basset arasındaki şehveti fazlasıyla içerse de, dayandığı romanda çok daha sıcak sahneler var!


Skandal içeren bir roman okumak istiyorsanız:

Lady Chatterley’in Aşığı (Lady Chatterley’s Lover)

Lawrence’ın 1928 yılında yazdığı roman, evli bir kadınla bahçıvanı arasında geçen ilişkiyi anlatıyor. Kitapta yer alan çarpıcı tasvirler ise sizi şok edebilir hazırlıklı olun. Kitabın ilk okuyucu kitlesi bulunduğu döneme göre de oldukça fazlaydı! Constance Reid’in evliliği, kocası Birinci Dünya Savaşı’ndan sakatlanmış olarak döndükten sonra ilişkileri soğuk ve mesafeli bir hal alır. Kadın, daha genç bir adamla olan ilişkisi sayesinde hayata yeniden başlamış kadar olur.


İskoç kültürü içinde romantizmi tatmak istiyorsanız:

Yabancı (Outlander)

Claire Randall, İkinci Dünya Savaşı boyunca savaş hemşiresi olarak görev yaptıktan sonra, savaşın sonunda kocasıyla yeniden bir araya gelir. İskoç Dağlık Bölgesi’ndeki ikinci balayılarında, Claire gizemli duran bir taşa dokunur, İskoçya’nın bağımsızlık için savaştığı ve Claire gibi bağımsız kadınların cadı oldukları için yakıldığı 1745 yılına taşınır. Burada İskoç Highlander Jaime’e aşık olur. Claire’in cesareti ve dayanıklılığı bir yana, okuyucuların zevk aldığı şey, Jaime ve kocası gelecekte yaşayan Claire arasındaki tutku dolu aşk ilişkisidir.


Nefretten aşka dönüşen bir yolculuk sizde merak uyandırıyorsa:

Düşler Krallığı (A Kingdom of Dreams)

Düşler Krallığı, 1989 New York Times’ın en çok satan tarihi romantizm romanıdır. 1497 yılında, İskoç bir kadın olan Jennifer Merrick, Claymore Dükü Royce Westmoreland tarafından rehine olarak kaçırılır. Ancak kolay kolay teslim olmaz, onun iradesine meydan okur ta ki karşı koyamadığı aşk ve şehvet duygusunu hissedene kadar. Jeniffer Merrick kendini baştan çıkarıcı bir aşk tuzağı içinde bulur. Beklenmedik bir aşka dönüşen bu ilişkiyi etkileyici betimlemeleriyle okurken kitabı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.


Tüm ilk aşkların Akdeniz güneşi altında batması gerektiğini düşünüyorsanız:

Adınla Çağır Beni (Call Me by Your Name)

Adınla Çağır Beni, erotik bir romandan çok daha fazlası olsa da yine de bol miktarda erotizm içerir. Güzel nesirlerle dolu bir yetişkinlik hikayesi ve bundan da fazlası, sevginin ve çekiciliğin her şeyi tüketen gücünün bir yansımasını ele alır. İtalya’da geçen ve Elio ile ailesinin yaz konuğu Oliver arasındaki aşk ilişkisini takip eden eğlenceli aynı zamanda hüzünlü ve samimi roman 2017 yılında filme uyarlanmıştır.


BLOOM SHOP