YAZAN: ALEYNA TEPE

Menstrüasyon döngüsü ve ay döngüsü arasındaki ilişki birçok araştırmacı tarafından defalarca incelenmiştir. Eski zamanlardan beri kadınların menstrüasyon döngülerinin ay döngüsünden etkilendiği öne sürülmektedir. Astrolojide beyaz, kırmızı, mor ve pembe olmak üzere dört farklı ay döngüsünden bahsedilmekte ve her bir döngünün menstrual döngü üzerinde farklı bir yansıması olduğu öne sürülmektedir. Ay döngülerini ve menstrual döngü ile ilişkilerini sizin için araştırdık.


Ay döngüsü yalnızca ayın nasıl göründüğü ile ilişkili değildir. Bedenimiz, ruh halimiz ve yaşamsal faliyetlerimiz üzerinde de oldukça fazla etkisi vardır. Örneğin eski yıllardan beri takvimler ya da tarım faaliyetleri ay döngülerine bakılarak planlanır, kadınların doğurganlıkları ay döngüsüne bakarak hesaplanırdı. Ay döngüsünün ortalama 29.5 günde tamamlanması ve menstrüasyon döngüsünün ortalama 28 gün sürmesi bunun bir tesadüften fazlası olduğunu düşündürmüş ve bu ilişki hakkında yıllarca birçok araştırma yapılmıştır.

Yeni ay ile başlayan ay döngüsü tekrar yeni aya erişene kadar 4 evreden geçer. Yeni ay, ilk dördün, dolunay ve son dördün olarak bilinen bu dört evre ayın dört halini ve menstrual döngünüzün hangi evre ile uyumlandığını temsil eder.

  • Beyaz Ay Döngüsü (Yeni ay)
  • Pembe Ay Döngüsü (İlk dördün)
  • Kırmızı Ay Döngüsü (Dolunay)
  • Mor Ay Döngüsü (Son dördün)

Menstrual döngünüzün ne zaman hangi ay döngüsü ile uyumlandığı değişkenlik gösterebilir. Örneğin regliniz bazen beyaz ay döngüsü ile uyumlanırken, bazen de pembe ay döngüsü ile uyumlanıyor olabilir. Menstrual döngünüzün hangi evre ile senkronize olduğunu bilmek ise hem kendinizi daha iyi tanımanıza, hem de etrafınızdaki enerji hakkında bilgi edinerek potansiyelinizi en iyi şekilde yansıtmanıza yardımcı olur.

Beyaz ay döngüsü

Beyaz ay döngüsü regl döneminin yeni ay zamanına ve yumurtlama döneminin dolunay zamanına denk geldiği döngüdür. Genelde kadınların çoğunun menstruasyon döngüsünün beyaz ay döngüsü ile uyumlandığı söylenir. Yeni ay yenilenmek, hedefler koymak ve yeni başlangıçlar yapmak ile ilişkilendirilirken, regl dönemi de benzer şekilde arınma ve temiz bir başlangıç yapmak ile ilişkilendirildiğinden bu durum evren ile uyumlanma anlamına da gelir. Beyaz ay döngüsü hayat vermek, anne olmak ve açığa çıkarmak ile ilişkilendirildiğinden menstrual döngüsü beyaz ay ile uyumlanan kadınların doğurganlıklarının arttığı söylenmektedir. Bahsedilen bu doğurganlık bebek sahibi olmak anlamına gelebileceği gibi, yaratıcılığın, üreticiliğin ve ilhamın arttığı dönemleri de temsil edebilir. Dolayısıyla menstrual döngünüzün beyaz ay döngüsü ile senkronize olduğu zamanlar, yeni işler yapmak, hedeflerinizin ve hayallerinizin tohumlarını atmak için doğru bir zaman olabilir.

Pembe ay döngüsü

Regl döneminin ilk dördün ve yumurtlama döneminin son dördün evresine denk geldiği döngü, pembe ay döngüsü olarak bilinir. Bu evrede ay, yeni aydan dolunaya doğru hareket eder. Karanlık, aydınlığa ve parlaklığa dönüşür. Regl dönemi ayın bu evresine gelen kadınların da benzer bir dönemden geçtiği söylenir. Hayatınızın sakin, belki biraz bunaltıcı ve karanlık bir aşamasından uzaklaşarak kendinizi gösterebileceğiniz, daha iyi hissedeceğiniz ve parlayacağınız bir döneme giriyor olabilirsiniz. Menstruasyon döngünüzün pembe ay döngüsü ile senkronize olması, umutsuzluğu ve durgunluğu bir kenara bırakıp adım atmaya başlamanız gerektiği mesajını içeriyor olabilir.

Kırmızı ay döngüsü

Kırmızı ay döngüsü ile uyumlanan bir menstrual döngüde kanama dolunay zamanına denk gelirken yumurtlama yeni ay zamanına denk gelir. Menstrüasyon döngüsü kırmızı ay döngüsü ile uyumlanmış kişilerin şifacı, öğretici, bakım veren ve koruyucu özellikleri olduğu söylenir. Diğer döngüler yeni ay zamanında karanlıkta iken bu kişiler en parlak anlarını yaşayarak etraflarındaki kişilere şifa sağlarlar. Dolunay zamanında ise herkes parlarken kendilerini sakinliğe ve dinlenmeye alırlar. Menstruasyon döngünüz kırmızı ay döngüsü ile senkronize olduysa, etrafınızdaki insanların ihtiyaçlarını fark etmeniz ve onlara yardım etmeniz için doğru bir zaman olabilir.

Mor ay döngüsü

Pembe ay döngüsü ile benzer şekilde bu döngü de değişim ve dönüşüm ile ilişkilidir. Regl dönemi son dördün ve yumurtlama dönemi ilk dördün evresine denk gelir. Bu evrede ay dolunaydan yeni aya yani aydınlıktan karanlığa doğru hareket eder. Karanlığa geçmek her zaman kötü değildir, bir nevi içimize dönmek anlamına da gelir. Menstrüasyon döngüsü mor ay döngüsü ile uyumlanan kişilerin içsel dünyalarına, savunma mekanizmalarına, korkularına ve gölgelerine daha yakından bakmaları önerilir. Bu sayede artık yararınıza hizmet etmeyen durumları, kişileri ya da duyguları geride bırakabilir, parlamadan önce dinlenerek potansiyelinizi besleyebilirsiniz.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP