YAZAN: BURCU ERBAŞ

Yeni birisiyle görüşmeye başladığımız, ilişkiye girdiğimiz anda olumsuzluklara odaklanmayı seven zihnimiz hemen kusur ve yanlışları aramaya başlar. Bu durum kırmızı bayraklar listesinde yer alan problemleri fark etmek için iyi olsa da iyi giden bir ilişkinin negatif bir yön almasına neden olabilir. Sadece kötüye odaklanmak romantik ilişkilerin her daim üzüntülü, acılı, zorlu olduğuna dair bir inanç geliştirebilir. Romantik ilişkide yeşil bayraklar arayarak ise karşımızdaki kişinin sağlıklı bir ilişki kurabilme yetisi olduğunu belirleyebiliriz.


Yeşil bayrak ne demek?

Herkesin romantik bir ilişkiden istekleri ve beklentileri farklıdır. Bununla beraber kişilerin zihinsel, ruhsal ve bedensel sınırlarına saygı duyulan, güvenli ve iyi hissettiren her türde ilişkinin dayandığı bazı temelleri vardır. Bu temeller kısaca yeşil bayraklar olarak da açıklanabilir.

Sağlıklı gitmeyen veya gitmeyecek bir ilişkinin ilk sinyallerini veren kırmızı bayrakların aksine yeşil bayraklar karşıdaki kişi ile sağlıklı bir beraberliğe başlanılabileceğine, o kişinin güvenilir, yanında savunmasız kalınabilir birisi olduğuna dair ipuçları verebilir. İlk görüşme zamanlarında kırmızı bayraklara dikkat etmenin yanı sıra yeşil bayrakların varlığını da takdir etmek samimiyetin daha erken oluşabilmesine ve ilişkinin sağlam bir temelden yükselebilmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda yeşil bayrakların varlığı veya yokluğu görüşülen kişi ile ne tür bir ilişki kurmak istendiği konusunda yol gösterici olabilir. Ne kadar çok yeşil bayrak varsa kurulan bağın daha gerçek ve uzun süreli olma ihtimali de o kadar yüksektir.

Bireysel bir perspektiften bakıldığında da karşı tarafta aranan bu yeşil bayrakların kişinin kendisinde de var olması yani tek taraflı bir ilişki arayışında olunmaması da çok önemlidir.

Siz de yeni görüştüğünüz kişide, var olan ilişkinizde veya kendinizde aşağıdaki yeşil bayraklar var mı, kontrol edebilirsiniz!

Romantik ilişkide yeşil bayraklar neler olabilir?

Herkesin ideal ilişki görüşü başka olduğu için yeşil bayraklar kırmızı bayraklar kadar çoğunluk tarafından kabul gören göstergeler olmayabilir. Aşağıdaki yeşil bayraklar bir başlangıç noktası olarak görülüp herkesin ilişkide neleri bir gereklilik neleri ise istek ve beklenti olarak gördüğüne karar verilmesinde kullanması daha doğrudur. Böylelikle partner ve ilişki seçimi şans eseri değil istemli ve farkındalıkla yapılabilir.

Güçlü iletişim becerilerine sahipler.

Güçlü bir iletişim; açıkça neler düşünüldüğünün, hissedildiğinin karşı tarafa iletildiği, karşılıklı sohbetin sürdürülebildiği, göz temasının kurulduğu, konuşma kadar dinlemeye de alan tanıyan bir iletişimdir. Karşınızdaki kişi her tür sohbet; yüz yüze, telefon veya mesajlaşma sırasında tüm bu becerileri sergileyebiliyor aynı zamanda sizin hayatınıza dair sorular sorarak merakını gösteriyorsa, ilişki içerisinde de her iki tarafın dinlendiğini hissedeceği bir zemin kurulmaya başlanabilir.

Duygularını ifade edebiliyorlar.

İsteklerin, anıların, hayallerin ötesinde durum ve kişilerin onlara ne hissettirdiğini ifade edebilmek yüksek duygusal zekaya işaret eder. Duygusal olarak uygun olan kişiler hislerinden korkmaz, kaçmaz ve karşı tarafa “savunmasız” olarak görünmekten çekinmezler. Bir hikaye anlatırken kullanılan: “Bu bana şu şekilde hissettirmişti.“, “Oldukça üzücü, sevindirici, şaşırtıcı bir olaydı.” gibi cümleler duyguları ile barışık, tepkilerini sağlıklı bir şekilde kontrol edebilen ve kendi kendini sakinleştirebilen bir kişinin habercisi olabilir.

Empati ve kibarlık gösterebiliyorlar.

Duygusal zekanın bir diğer göstergesi olan empati yapma ve düşünceli davranma yetileri birçok günlük davranışta kendini gösterebilir. Sizin dışınızda etrafınızdaki; garsonlara, çalışanlara, trafikteki başka arabalara, yayalara, kendilerinden büyük ve küçük kişilere nasıl davrandıklarını incelemek bu yetilerin varlığı veya yokluğunu anlamada yardımcı olabilir.

Özür dilemesini biliyorlar.

Yeni tanışılan bir kişide anlaşılması zor ama imkansız olmayan özür dileyebilme yani hatayı kabul edebilme yetisi sağlıklı ve uzun ömürlü bir ilişkinin belkemiğini oluşturur. En ufak bir yanlış anlaşılmada bile, “Ah, kusura bakma, yanlış anlamışım!”, sorumluluk alabilmek, hatayı kabul edebilmek ve uygun şekilde özür dileyebilmek sağlam bir iletişimin sinyallerini verir.

Hayır.ı anlıyorlar.

Yorucu bir günün ardından gelen buluşma teklifine kibarca hayır cevabı verdikten sonra: “Hadi, o kadar yorulmuş olamazsın, sadece 1 saat!” mi yoksa “Tabi anlıyorum, başka zaman görüşürüz!” cevabını alıyorsunuz? Her tür hayır cevabınızı üstelemeden, pazarlık etmeden, sorgulamadan ve tabi ki zorlamadan anlayabilen kişilerin bu anlayışlı tavrı tüm ilişki boyunca çizdiğiniz veya çizeceğiniz sınırlara saygı gösterilebileceğinin ilk sinyallerini verir. Ek olarak sadece kendi günlük planına değil sizin uygun zamanlarınıza da eşit derecede öncelik verdiğini gösterir.

Kendilerini seviyorlar.

Bir kişinin başka bir kişiyi sağlıklı bir şekilde sevip mutlu edebilmesinin ilk adımı kendisi sevip, kendisiyle mutlu olabilmesidir. Bu nedenle karşınızdaki kişinin kendine dair pozitif görüşlerini, daha iyi bir yaşam sürmek için yaptığı günlük alışkanlıkları, kaliteli zaman geçirdiği hobilerinin bulunması ve bütünsel sağlığına dikkat göstermesi yeşil bayraklardır.

Öz sevginin bir diğer göstergesi de kurdukları sağlıklı sınırlardır. Ne istediklerini ve ne zaman istediklerini bilen kişiler aynı yaklaşımı karşılarındaki kişiye de göstermeye meyilli olurlar.

Fiziksellikten öte bir bağ kurmak istiyorlar.

Romantik ilişkilerde fiziksel temas çok büyük yer taşısa da samimiyetin tek yolu değildir. Bir kişinin sadece fiziksel bir ilişki araması oldukça doğal ve kabul edilebilir bir durumken karşıdaki kişiye bunu açıkça belirtmemesi ve manipülasyon sonucu elde etmesi en büyük kırmızı bayraklardan biri olarak kabul edilir. Tam tersi ise; samimiyetin ilk diğer yollarla: sohbet, kaliteli zaman geçirme, paylaşım ile kurulduğu ve fizikselliğin daha sonra denkleme katıldığı ilerleyiş potansiyel bir sağlıklı ilişkinin temellerini atar.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP