YAZAN: MİRAY AKIN

Somatik seksolog Jaiya, erotik model adını verdiği kılavuzuyla erotik dillerimizi ortaya çıkaran bir uyarılma haritası yarattı.

“İnsanlar farklı erotik diller konuşurlar ve bunlardan herhangi birini nasıl konuşacağımızı öğrenebiliriz,” diyen Jaiya, cinsel uyarılma haritasının kendimize soru sormaktan ve kendimizi tanımaktan başlayarak şekillendiğini dile getiriyor. Size cinsellikte neyin daha fazla zevk verdiğini keşfetmek ve cinsel uyarılma tipinizi öğrenmek için okumaya devam edin!


Yarattığı erotik modeli, bireysel tahrik haritası olarak açıklayan somatik seksolog Jaiya, erotik dilimizin de bu harita ile şekillendiğini sözlerine ekliyor.

Tahrik diliniz, uyarılma diliniz gibidir. Modelinizin, olumlu ve gölge yanları, bilinçsiz yanları ya da çevresine yük olan tarafları olabilir. Bunların arasında ilerleyebiliriz, böylece pozitifi geliştirebiliriz.

İnsan vücuduna bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşan Jaiya, insanların belirli dokunuşlara farklı tepkiler verdiğini söylüyor. Cinsel uyarılmanın tek bir doğrusu olmadığını, bu sebeple herkese uyan tek bir yaklaşımın doğru olmadığını belirten Jaiya, erotik modelde yer alan beş farklı cinsel uyarılma tipinin bu şekilde ortaya çıktığını sözlerine ekliyor.

Beş cinsel uyarılma tipi

1. Duyusallar

Jaiya, duyusallar adını verdiği cinsel uyarılma tipine sahip kişilerin, “tüm duyularının ateşlenmesiyle harekete geçen kişiler” olduğunu söylüyor. Tatlar, kokular ve dokunuşlarla tahrik olan duyusallar, duyuları yoluyla orgazm zevkini tüm vücutlarıyla tadıyorlar. Her zaman genital orgazmı deneyimlemedikleri gibi afrodizyak etkisi yüksek olan bir parça çikolata bile onların şehveti doruklarda yaşamasını sağlayabiliyor.

Duyusalların gölge taraflarında ise “dağılan ilgi” yer alıyor. Seks sırasında yastığın yamuk durmasından vücutları için duydukları endişeye kadar herhangi bir şey ilgilerini çok çabuk dağıtabiliyor.

2. Enerjikler

Enerjiklere, sabırsızlar da demek mümkün olabilir. Özlem, beklenti gibi durumlarla harekete geçebilen ve yoğun temas olmadan bile onun düşüncesiyle tahrik olabilen enerjiklere, “birazdan öpüşeceğiz” düşüncesi ve bunun getirdiği heyecan bile yeterlidir. Son derece duygusal ve hassas olan enerjikler, bu sebeple oldukça kolay uyarılabiliyor.

Enerjiklerin gölge tarafında ise çok fazla uyarana karşı tepki gösterdikleri için bir süre sonra tepkisizleşmeleri yer alıyor.

3. Seksüeller

Jaiya, kültürel olarak seksi bulunan çıplaklık ve cinsel organlar gibi kavram, obje ve düşüncelerle tahrik olan kişileri seksüeller olarak yorumluyor. Seks ile ilişkilendirilen uyaranlara karşı tepki veriyor olmaları sebebiyle diğer cinsel uyarılma tiplerine kıyasla anlaşılması çok daha kolay olan seksüeller için cinsel organlardan orgazma ulaşmak oldukça kolay olabiliyor.

Seksüellerin gölge yanlarında ise cinsel organlara ve nihai hedef olarak gördükleri orgazma fazla odaklanmalarının bulunduğunu belirten Jaiya, aynı zamanda bu cinsel uyarılma tipine sahip olan kişilerin cinselliğin ne olduğuna dair çok net sınırlarının da olduğunu sözlerine ekliyor.

4. Müstehcenler

Cinsel tabular ile tahrik olan müstehcenlerin birkaç türü olduğunu belirten Jaiya, örneğin ilişki ve güç dinamikleri gibi kavramlar tarafından uyarılan kişilerin daha düşünsel olduğunu söylüyor. Duyum temelli olan müstehcenlerin ise vücutta gezinen bir deri parçası veya daha sert hareketlerle orgazma ulaşabileceğini belirtiyor.

Müstehcenlerin gölge tarafında ise tabu olarak görülen cinsel fantezilere karşı zaman zaman utanç duyabiliyor olmaları yer alıyor. İçlerindeki “bunu yapmamalıyım” hissinin, doruk noktasına ulaşmada onlara zor anlar yaşatabildiğini söyleyen Jaiya’ya göre, buradaki ilginç durum utancın heyecanın da bir parçası olması.

5. Şekil değiştirenler

Cinsel uyarılma tiplerinin bir karması olarak da görülebilecek olan şekil değiştiren tipler; duyusallar, seksüeller, enerjiler ve müstehcenlerin tahrik olduğu her şey tarafından uyarılabilen kişiler grubunda yer alıyorlar.

Bir şekil değiştirenin süper gücü, herhangi biri için harika bir sevgili olmak için şekil değiştirebilmeleridir. “Partnerim, duyusal – duyusal olmak için şekil değiştireceğim” diyebilirler.

Jaiya

Şekil değiştirenlerin gölge tarafları arasında her zaman daha fazlasını istemelerinin yer aldığını belirten Jaiya, bu cinsel uyarılma tipine sahip olan kişilerin bir nevi cinsel bir açlık içerisinde olduğunu sözlerine ekliyor. Partnerlerini memnun etmek için şekil değiştirseler de kendileri aynı cevabı alamadığı için bu açlığı gidermekte zorluk çekebiliyorlar.

Cinsel uyarılma tipinizi nasıl keşfedebilirsiniz?

Vücudunuzun neyi sevdiğini bedeninizden öğrenebilirsiniz, diyor başarılı seksolog. “Çünkü zihninizin söylediği bir şey var ve bir de vücudunuzun söylediği şeyler.”

Erotik kılavuz adını verdiği cinsel uyarılma tipi keşfinde, vücudun her bir noktasına temas ederek bir zevk haritası yaratmayı esas aldığını belirten Jaiya, bunu dilersek partnerimizle dilersek de kendi başımıza yapabileceğimizi söylüyor.

Farklı dokunuşlar veya oyuncaklar kullanılarak vücudumuz üzerinde çizilebilecek bu haritada, önemli olanın tıpkı farkındalık meditasyonu yapar gibi bedeni baştan aşağıya gözden geçirmek olduğunu söyleyen Jaiya, böylelikle onun uyaranlara karşı verdiği tepkiyi 1’den 5’e kadar (iyi hissettiriyor-hissettirmiyor) ölçmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

Cinsel uyarılma tipini keşfetmenin önemi

Cinsel uyarılma tipini keşfetmenin, kendi cinsel dilini keşfetmek olduğunu söyleyen Jaiya, önemli olanın ise bu tipi nasıl besleyeceğimiz, nasıl geliştireceğimiz ve gölge yanlarını nasıl iyileştireceğimiz olduğunu sözlerine ekliyor.

Cinsel uyarılma tipini keşfettikten sonra ise nelerden tahrik olduğunu bilmek, alınan zevkin artmasını sağlarken bu, “maksimum zevk için nasıl bir ortam yaratmalıyım, partnerimle nasıl daha keyifli bir cinsel deneyim yaşayabilirim” gibi soruların da cevaplanmasını ve cinsel yaşamdan alınan hazzın doğru oranda artmasını sağlıyor.

Bütün bunların cinsel şifalanmaya yol açtığını ve cinsellikteki gölge tarafları iyileştirmeye yardım ettiğini sözlerine ekleyen Jaiya, cinsel uyarılma haritası ile erotik dilimizdeki kelime dağarcığını geliştirebileceğimizi, tamamen ifade edilmiş, erotik benlik yaratmamızın önünde artık hiçbir engel olmayacağını belirtiyor.



Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...



BLOOM SHOP