Sabah alarmınızın sesiyle, erkenden uyandığınız an veya yoğun geçen bir günün ardından, gece rutininizi tamamlamış ve rahat yatağınıza uzanmışken aklınıza gelen en son düşünce seks yapmak olabilir. Böylesi durumlarda sorunu romantik ilişkinizde, partnerinizde veya kendinizde aramak yerine zamanlamanıza dikkat etmeye ne dersiniz? İnsandan insana değişiklik gösteren sirkadiyen ritimleri 4 ana kategoride toplayan kronotip sistemi, uyku rutininiz kadar cinsel hayatınızda da doğru zamanları keşfetmenize yardım eder. Kronotipinize göre cinsel ilişki rehberi kendinizi daha iyi tanımanızı, partnerinizle olan cinsel uyumunuzu arttırmanızı sağlayacak!


Cinsellikte zamanlama neden önemli?

Modern yaşamın temposu nedeniyle dünya üzerinde yaşanan cinsel ilişkilerin büyük bir çoğunluğu, %72’si “uygunluk aralığı” olarak bilinen 22:00 ile 23:00 arasında gerçekleşiyor. Partnerlerin her ikisinin de işlerini bitirdiği, akşam yemeklerini yedikleri, gece rutinlerini tamamlayıp eş zamanlarda yatağa girebildikleri bu saat dilimi aslında pek çok insanın sirkadiyen ritmine göre cinsel ilişkiye girmek için ideal bir saat olmuyor.

Seks hormonlarının salgılanması gün ortasında yavaşlamaya başlıyor ve gece yatana dek bu hormonlar düşüşe geçiyor. Testesteron, östrojen, progesteronla beraber heyecanı, cinsel çekimi tetikleyen adrenalin ve kortizol hormonları da düşüşe geçiyor. Bununla beraber sakinleşmeyi, uykuya dalmayı sağlayan melatonin hormonunun salınımı yükselişe geçiyor. Hepsi birleşince gece yatmadan önce cinsel ilişkiye girmek oldukça zorlu bir “işe” dönüşüyor.

Buna karşın, klinik psikolog Michael Braus’a göre sabah saatleri seks hormonlarının, özellikle testesteronun salınımının en yüksek olduğu zaman dilimini oluştuyor. Sabah yapılan seks gün içerisinde daha az stres duyulmasını sağlıyor, enerji seviyelerini yükseltiyor, yaratıcılığı besliyor.

Kronotip sistemi nedir?

Peki, kronotip sistemi cinsellik zamanlamasında nasıl devreye giriyor?

Toplumun büyük bir çoğunluğu için sabahları cinsel ilişkiye girmek akşam saatlerine oranla daha keyif verici olsa da herkeste bu durum aynı olmuyor. Bilimsel araştırmalara göre kişilerin biyolojik saatlerini alt kategorilerde sınıflandıran kronotip sistemine göre 4 farklı tipte insan bulunuyor:

  • Yunus: Öğlen ve akşam saatleri enerjileri, verimlilikleri en yüksek olan kişilerdir. Hafif uyur, erken yatarlar.
  • Aslan: Erken uyanırlar ve en enerjik oldukları vakit sabah saatleridir. Akşamları erkeden yatağa girerler.
  • Ayı: Güneş doğarken uyanıp batarken uyumaya çekilirler.
  • Kurt: Geceleri en enerjik ve verimli oldukları saatlerdir. Geç uyuyup geç uyanırlar.

Bu tipler temelinde kişilerin genetik kodları ile şekilleniyor fakat giderek baskınlığını arttıran çevresel faktörler; mavi ışıklar, kirlilik, gürültü de kronotiplerimizi etkileyebiliyor.

Kronotipinize göre günün hangi saati cinsel ilişki yaşamanız için en uygun?

Kronotipimize göre en enerjik olduğumuz zaman diliminde cinsel ilişkiye girmek deneyimin çok daha keyif verici ve uyarıcı olmasını sağlıyor. Michael Braus’a göre kronotiplerin ideal seks zamanları şu şekilde ilerliyor:

  • Yunus: Akşam, saat 20:00
  • Aslan: Sabah, saat 06:00 ile 07:00 arası
  • Ayı: Sabah, saat 07:00 veya akşam, saat 21:00
  • Kurt: Sabah, saat 10:30 veya akşam, saat 22:30

Buradan kendinizin ve partnerinizin kronotiplerine göre en ideal cinsel ilişki zamanını denk getirmeye çalışabilirsiniz.

İki çok farklı tipte partnerin, örneğin bir aslan ile bir kurtun, cinsel isteklerinin denk gelebilmesi imkansız gibi görünse de bu kötü bir cinsel hayatları olacağı anlamına gelmez. İyi bir ilişkinin temelinde anlayış, özveri ve iyi bir iletişim yatar. Bu nedenle partnerinize karşı daha az yargılayıcı olmaya çalışın.

Bununla beraber; rahatlamak, tek başınıza zevk alabilmek, kendinizi tanımak hatta partnerinizle olan ilişkinizi güçlendirmek adına mastürbasyon yapma zamanlarınızı kronotipinize göre şekillendirebilirsiniz. Siz, Yunuslar cinsel rahatlamanın getirdiği sakinlik ile daha rahat uykuya geçebilir veya Aslanlar hissettiğiniz heyecan ve tutku ile güne çok daha enerjik başlayabilirsiniz.

BLOOM SHOP