Sizin de çevrenizdeki kimseyle rahatlıkla paylaşamadığınız geçmiş anılarınız, ilişki sorunlarınız, cinsellik hakkında merak ettikleriniz var mı? Eğer cevabınız evet ise, bu durum çok normal. Hayatın özünü, hatta keyfini oluşturan ikili ilişki dinamikleri ve cinsellik, gündelik konuşmaya yeterince dahil edilmeyerek duygusal sağlığımızı ve ilişki problemlerimizi sadece bizim elimize bırakıyor. Duyduğumuz yalnızlık hissi de kolaylıkla çözülebilecek konuları, gülüp geçilebilecek anıları birer sır hatta tabu haline çeviriyor. Bu durumu aşmanın tek yolu ise üstünü kapattığımız konuları teker teker açıp, konuşmaktan geçiyor. Aydınlanma yolunuzda ilişkiler ve cinsellik hakkında cesur ve bir o kadar da keyifli yayınlar yapan podcast’ler yol göstericiniz olacak. Samimi bir sohbete dahil olup, ilişki ve cinsellik konularını yeniden keşfetmek, bilinçlenmek istiyorsanız bu podcast önerileri tam size göre! 

Umarım Annem Dinlemez

Her hafta kültür ve sanat sahnesinin ünlü simalarının konuk olarak çıktığı, Tuluğ Özlü tarafından hazırlanan Umarım Annem Dinlemez, odağına ikili ilişkileri ve cinselliği alıyor. Arkadaşlar arasında bir sohbet gibi ilerleyen röportaj, konukların özel hayatlarına; cinsel deneyimlerinden geçmiş ilişkilerine ışık tutarken, toplumda rahatlıkla konuşulamayan taciz, seks ve kuir ilişkiler gibi konuların ünlü isimler aracılığıyla rahatlıkla konuşulabileceğini gösteriyor.  

Where Should We Begin? With Esther Perel 

Dünyaca ünlü ilişki terapisti Esther Perel’in “Nereden Başlasak?” isimli podcasti gerçek çiftlerin Esther’le yaptıkları seanslardan oluşuyor. Dinleyenlerin her hafta başka bir ilişkiye tanık olduğu seri, çiftlerin en mahrem, kompleks, kişisel sorunlarını filtresiz bir şekilde gözler önüne seriyor. Seanslar açık evlilik, aldatma, cinsel problemler, partnerin ailesiyle ilişkiler gibi her çiftin yaşayabileceği hassas konuları kapsıyor.

Vişne & Tuz’la Seks CV’si 

Bu eğlenceli podcastte, Vişne ve Tuz takma isimli iki kadın sosyal medya üzerinden anonim olarak topladıkları, kişilerin adeta bir iş CV’si gibi yazdıkları cinsel hayatlarını yorumluyor. Her hafta başka birinin cinsel hayatını deşifre ederken kadına şiddet, taciz, kuir ilişki eşitliği gibi toplumsal konulara da sıkça yer veriyorlar. İkili, dinleyenleri cinsellik hakkında bilinçlendirirken, komik yorumlarıyla da bolca eğlendiriyor. 

Modern Love

New York Times gazetesinde 16 senedir yer alan “Modern Aşk” köşesinin arşivlerinden yola çıkarak hazırlanan podcast oldukça gerçek ama bir o kadar da değişik olan yeni nesil aşk ilişkilerini konu alıyor. Her hafta, başka bir çiftin karmaşık aşk hayatını ve yaşadıkları güncel sorunları en çok okunanlar arşivinden bulup dileyenlere anlatan sunucu Daniel Jones, kendi eğlenceli yorumlarını katarken sıklıkla ilişki terapistlerini de konuk olarak ağırlıyor. 

Sex with Emily

İlişki ve seks terapisti Emily, her hafta dinleyenlerinden gelen hassas hatta belki de utanç verici olabilecek cinsellik sorularını yargısız ve espritüel bir dilde cevaplıyor, kişilerin sıkıntı yaşadıkları konular hakkında çözüm yolları sunuyor. Konular ise cinsel travmadan, mastürbasyona, hamilelik sırasında cinsel ilişkiden, açık ilişkiye kadar uzanıyor. 

Death, Sex & Money

“Ölüm, Seks, Para” toplumsal diyalogda hatta arkadaşlar arası sohbetlerde bile değinilmekten kaçınılan, “tatsız” konuları odağına alarak, ünlü veya hayatın içinden birçok isminde katkısıyla ışık tutuyor. Partner kaybı, ilişkide ekonomik eşitsizlikler, cinsel hastalıklar, kronik aldatma gibi sevilmeyen konular, zor seçimler ve hayatın gerçekleri güncel konuşmaya dahil edilirken, dinleyiciler yaşadıkları problemlerde yalnız olmadıklarını hissediyor.   

İlginizi çekebilir: Hayatın Farklı Renklerini Gösterecek Podcast ÖnerileriBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP