Instagram @karliekloss

Plank duruşu uzaktan kolay bir hareket olarak görünse de aslında çok kolay değildir. Fakat vücuda güç ve dayanıklılık kazandıran aynı zamanda vücudun birçok bölgesini çalıştıran mükemmel bir harekettir. Eğer bu poza aşina değilseniz, başlangıçta biraz zorlanabilirsiniz, pes etmeyin! Zamanla fiziksel ve zihinsel faydalarını göreceksiniz.

Birçok kas grubunu aynı anda çalıştıran plank duruşu, düzenli bir şekilde yapıldığında vücudunuza sağlayacağı faydaları sizin için araştırdık!

1. Sıkı karın kasları

Six packs görünümü elde edebilmenin temelini oluşturan plank duruşu karın kaslarınızı güçlendirirken, orta bölümünü de sıkılaştırır.

2. Sırt ağrılarını azaltır

Denge sağlarken sırt kaslarınızı güçlendirir böylece sırtınızda meydana gelen ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olur. Amerikan Egzersiz Konseyi’ne göre, plank duruşu çok az hareket gerektiren fakat vücudun dayanıklılık ve güçlenmesini artıran bir egzersizdir. Üst karnın tüm katmanlarını çalıştırırken, sırt ağrılarının da azalmasına yardımcı olur.

3. Esneklik kazandırır

Omuzlar, köprücük kemiği, kürekkemiği, hamstringler ve hatta ayakları esneterek vücuda esneklik sağlar. Eğer yan plank duruşu yaparsanız, yan kaslarınızı da esnetebilirsiniz. Plank’i biterirken vücudunuzu ileri geri birkaç santimetre esnetin. 

4. Mod yükseltir

Egzersiz sayesinde vücudumuzda mutluluk hormonları salgılanır. Bu yüzden spor sonrası modumuz yükselir. Fakat plank pozunun diğer egzersiz hareketlerinden farkı birçok kas gruplarını esneterek, tüm gün oturmaktan sertleşen kasları açmaya fayda sağlar. Bu da rahatlamamıza yardımcı olur. Esneme sonrası rahatlamanın etkisiyle kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

Plank duruşunu en kolay nasıl yapabiliriz? 

  • Dirsekleriniz omuz hizasında olacak şekilde bileklerinizi omuz hizanıza göre yere yerleştirin.
  • Vücudunuzu üst sırtınıza doğru iterek, çenenizi boynunuza yakın tutun.
  • Bu pozisyondayken, karın kasınızı sıkmaya başlayın. Böylece direk durabilirsiniz.
  • Bu pozda başlangıçta en az 30 saniye kadar bekleyin, yaklaşık 1 dakika bekledikten sonra dört beş defa tekrarlayın.

Kaynak: Fitness Mercola, Art of Living

BLOOM SHOP