Instagram @stravarun

İyi bir egzersizin ardından bazı insanlar “runner’s high” olarak bilinen etkiyi yaşarlar. Türkçe’ye “koşucunun coşkusu” diye çevirebiliriz. Bu etki sayesinde, anksiyete seviyeleri azalırken, ağrı eşiğimizin de yükseldiğini hissederiz. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, bu fenomenin ortaya çıkmasına beyindeki endokanabinoid sisteminin rol oynayabileceği bulundu.

Fiziksel olarak daha güçlü ve dayanıklı olmamızı sağlarken, zihinsel olarak da daha iyi hissetmemize olanak tanıyan koşunun faydalarını sıraladık.

Uyku kalitenizi artırır ve daha mutlu hissetmenizi sağlar

Kötü hissettiğiniz herhangi bir anda, hafif tempolu bir koşu ya da sıkı bir fiziksel çalışma yaparak kendinizi daha iyi hisseder ve enerjinizi yükseltebilirsiniz. Journal of Adolescent Health’te 2012’de yapılan bir araştırmada, üç hafta boyunca her sabah 30 dakikalık bir koşu programı ile uyku kalitesini artırdığını kanıtladı. 2007’de yapılan bir diğer araştırma ise koşmanın, insan beyninin ödül merkezini devreye sokarak nörokimyasal bir adaptasyona neden olduğunu ve bu sayede mutluluk verdiğini ortaya koydu.

Dizlerinizi güçlendirir

Egzersizin kemik kütlesini artırdığı ve hatta yaşlanmayla birlikte oluşan kemik sorunlarına iyi geldiği uzun zamandır biliniyor. Bilim, koşunun dizlere herhangi bir zarar vermediğini ve hatta düzenli koşulması halinde bu sporun eklemlere çok iyi geldiğini de kanıtlamakta. Boston Üniversitesi araştırmacılarından David Felson “Dizinde artrit olan hastaları incelediğimizde bu sorunun koşu ya da benzer bir spordan kaynaklanmadığını, dahası onların geçmişte koşu veya benzer bir sporla uğraşmadıklarını öğrendik. Diğer taraftan koşuculara baktığımızda ise vücutlarında osteoartrit sorununa ilişkin herhangi bir ize de rastlamadık. Koşmanın dizlere ve kemiklere iyi gelmediğine dair söylenenler hurafeden öteye gitmiyor.” açıklamasında bulundu.

Zihnin yaşlanmasını engelleyerek hafızanızı güçlendirir

İlerleyen yaşlarda hafıza kaybı gibi zihinsel sorunlar yaşamaktan endişe ediyorsanız şimdiden koşu sporuna yönelmenizi önerebiliriz (tabi sağlık kontrolünden geçtikten sonra). 2012 yılında Psychonomic dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, koşmak veya düzenli olarak benzer sporları yapmak, dikkati artırırken zihinsel sorunların da oluşmasına engel oluyor. Düzenli koşan yaşlıların, katıldıkları araştırmalarda egzersiz yapmayan yaşıtlarına oranla daha iyi puanlar aldıkları biliniyor. Koşu, hafıza, dil, düşünme ve muhakeme becerisini en az yüzde 50 oranında geliştiriyor.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Runner’s World, Scientific American

BLOOM SHOP