Spor yapın ya da yapmayın, fakat hepimiz biliyoruz ki zinde ve sağlıklı bir yaşam için spor son derece önemli! Spor, bedenimize olan olumlu etkilerinin yanında daha iyi konsantre olmamızı da sağlamakta.

Harvard Tıp Okulu’nda yapılan bir araştırmaya göre, düzenli egzersiz yapmak, hafıza, konsantrasyon ve zihinsel keskinliği artırmaya yarayan hormonların salgılanmasını sağlıyor. “Alışkanlıklarını Değiştir, Kendini Değiştir” kitabının yazarı Tom Corley, yaptığı araştırmada başarılı iş insanlarının yüzde 76’sının günde en az 30 dakika egzersiz yaptığını keşfetti. Hatta bazıları egzersiz meselesini çok daha ciddiye alarak bir yaşam şekli haline getirmiş durumda. Biz de bu gerçekten yola çıktık birçok başarılı iş insanlarının spor alışkanlıklarını mercek altına aldık.

Medya Patroniçesi Oprah Winfrey her gün 10 bin adım atıyor

Televizyon yapımcısı ve sunucu Oprah Winfrey fitness konusunda oldukça kararlı. Günde 10 bin adım atarak yani yaklaşık 7-8 km yürüyerek sağlıklı yaşamı hedeflediğini belirtiyor. Milyarder iş kadını “Her gün kendimi iyi hissettirecek bir şeyler yapmaya çalışıyorum” diyor.

Oyuncu Jessica Alba YogaSculpt yapıyor

Altın Küre’ye aday gösterilen ABD’li oyuncu Jessica Alba tam bir spor tutkunu. Tırmanıştan yogaya dek birçok spora ilgi duyan oyuncu son günlerde YogaSculpt’e yoğunlaşmış. Ağırlık kullanılarak yapılan bu tempolu yoga tarzı ile daha zinde hissettiğini söylüyor. “Spor yaparken kendimi daha üretken ve daha mutlu hissediyorum” diyen oyuncu, İsrail dövüş sanatı olarak bilinen Krav Maga’da da epey yol kat etti.

Virgin Şirketler Grubu CEO’su Sir Richard Branson’ın kitesurf tutkusu

Virgin Şirketler Grubu’nun CEO’su Sir Richard Charles Nicholas Branson, sabahları çok erken saatlerde kitesurf yapıyor. 350’den fazla şirketi bulunan 67 yaşındaki iş adamı sert bir egzersiz rutinine sahip. Her sabah 05.00 sularında uyanıyor ve kitesurf yapıyor. Yeterince rüzgar yoksa kitesurf yerine tenis oynamayı tercih ediyor. Egzersizden arta kalan zamanlarında ise motosikletiyle gezintiye çıkmayı seviyor.

Apple’ın Ceo’su Tim Cook her sabah 3:45’te spora başlıyor

Apple’ın CEO’su Tim Cook için fitness yaşamın çok önemli bir rutini. Fortune dergisinde yer alan bilgiye göre Cook, her gün Apple Watch’unu 50 dakika egzersiz ve 8,139 adıma göre ayarlıyor. Sabaha karşı, 03.45’te uyanan Cook, e-postalarını denetledikten sonra ilk olarak soluğu spor salonunda alıyor.

Başarılı Girişimci Mark Cuban haftanın 6 günü ağırlık çalışıyor

NBA takımlarından Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, formunu hemen hemen her gün yaptığı kardiyoya borçlu. 59 yaşındaki milyarder iş adamı yoğun çalışma temposu içinde egzersize mutlaka zaman bulduğunu söylüyor. Bir saatlik bir kardiyo çalışmasıyla daha zinde hissettiğini belirten Cuban, eliptik çalışıyor ve tabii fırsat bulursa basketbol oynuyor. Kickboks yapıyor ve Latin aerobik seanslarına katılıyor. Ağırlık çalışırken ya da fitness salonunda zaman geçirirken NBA izlemekten hoşlanan Cuban, “Spor yaparken zamanı ve iş hayatını unutuyorum” diyecek kadar egzersiz tutkunu.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Time, Harward Business Review

BLOOM SHOP