Osho, “Aşık olunur, mesele aşkta kalmak!” demiş. Gönül meseleleri tarih boyunca gündemin önemli bir parçası oldu. Dünyada kaos, savaş ve yıkım durmaksızın devam ederken, kaosun, savaşın ve yıkımın içinde dahi aşk yükseldi, orada bile öncelik olmayı başardı. Bu yüzden “Aşk insanlık tarihindeki en önemli mesele!” demek pek de yersiz sayılmaz bana göre… Gel gör ki, günümüzde yalnız olanlarımız ruh eşlerinin peşinde, ruh eşini bulanlar ise ondan bunalmışlar, kaçacak delik, çıkacak düzlük arıyorlar.

Şu da bir gerçek; aşk tüm görkemi ve havai fişekleriyle kalbimizi hoplatsa da, Pamuk Prenses’in prensle evlendikten sonraki kısımdan kimse bahsetmez. Mükemmel uyum sadece ekran koruyucu. İşin gerçeği ise cicim aylarını geçirdikten sonra, ikili ilişkilerin bir kişisel gelişim sürecine dönüşmesi. Suçlamayı, yargılamayı, karşındakini değiştirmeye çalışmayı bırakıp; dinlemeyi, anlamayı, empati kurabilmeyi, konfor alanı dışına çıkmayı gerektiren zorlu bir süreç.

Elizabeth Gilbert’in söylediği gibi;

“İnsanlar ruh eşleriyle mükemmel bir uyum yakalayacaklarını düşünürler. Bunu herkes ister. Ancak gerçek bir ruh eşi bir aynadır, hayatınızı değiştirmeniz için sizi durduran her şeyi size gösteren, kendinizi kendi nazarı dikkatinize getirmenizi sağlayan kişidir. Gerçek bir ruh eşi muhtemelen karşılayacağınız en önemli kişidir, çünkü duvarlarınızı yıkıp sizi tokatlayarak uyandırır.”

Çağrı (eşim) hayatıma birkaç “knock out” sonrası ruh eşi defterlerini artık kapatmaya yeltendiğimde girdi. Ve elbette on sene sonra dahi günbegün birbirimizin duvarlarını yıkıp birbirimizi uyandırmaya devam ediyoruz. Ama bunu sevgiyi, saygıyı ve en önemlisi de samimiyeti yitirmeden yapmak belli yetenekleri geliştirmeyi gerektiriyor.

Güzel ve uyumlu ilişkiler kendiliğinden seyretmiyor. Bu yetileri kas gibi geliştirmeyi öğrenmek gerekiyor. İnsan sürekli değişen bir varlık. Bu yüzden de her iki tarafın da sürekli kendini dönüştürmeye ve geliştirmeye devam etmesi sanırım işin kilit noktası. Ben bunu insanın bir üst modele geçmesi olarak görüyorum. “Ben böyleyim” cümlesi aşkı öldüren en itici cümle bana sorarsanız. Telefon bile kendini sürekli güncelliyor, insaf!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Arzu Özev

1983 yılında İstanbul’da doğan Arzu, Saint Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra University of Massachusetts Amherst’te psikoloji okuduğu yıllarda, Sudarshan Kriya nefes tekniği ve yoga öğretisiyle tanıştı. Hindistan başta olmak üzere, Yeni Zelanda, Güney Afrika, ABD ve Almanya’da kişisel gelişim ve yoga konusunda birçok eğitim alarak, sertifikalı eğitmen oldu. Dünya çapında 150...BLOOM SHOP