Bir ilişkiyi yönetmek için üzerinde yoğunlaşmalısınız. Tıpkı yeni bir hobi edinir ya da yeni bir beceri geliştirir gibi ilmek ilmek dokumak gerekir. Ancak bu şekilde ilişkiler sağlıklı temeller üzerine kurularak uzun yıllar karşılıklı saygı ve sevgiyle büyüyebilir. Peki ya siz, ilişkinizi yönetmek ve büyütmek için neler yapıyorsunuz? Her gününüzü ilk gün gibi mutlu geçirmek için bilmeniz gerekenler:

Uzun ilişki kuralı: Kimse mükemmel değildir

Kimsenin dört dörtlük değildir, siz dahil! Bu, partnerinizin tüm hatalarını görmezden gelmeniz anlamına gelmese de bazı özelliklerin hata olarak kabul edilmemesi gerektiğidir. Her insan hata yapabilir ve bazen insanlar kendi değer yargıları doğrultusunda yaptıklarının hata olduğunu anlamaz ya da fark etmezler.

Zaman zaman ilişkiler gerilir, sesler yükselir. Böyle durumlarda amacınız bir tartışmayı kazanmak ya da bir savaştan galip ayrılmak yerine yapıcı davranmak olmalı. Partnerinize yaptığının bir hata olduğunu gerekçeleriyle sakince anlatabilir, kabul edilebilir hallerde bunun ona ait bir bakış açısı olduğunu düşünerek benimsemeye çalışabilirsiniz. Onun da tıpkı sizin gibi mükemmel olmayışı, sizi sevmediği anlamına gelmez, bunu unutmayın.

Uzun ilişki kuralı: Karşınızdakini değiştirmeye çalışmayın

İnsanları değiştiremeyeceğinizi öğrenmelisiniz, ancak insan kendi isterse değişebilir. Bu nedenle partnerinizden kendi doğrularınızı kabul etmesini beklemeyin. Ancak sorumluluklar farklıdır. Eğer partneriniz sorumluluklarını bilmiyorsa elbette hatırlatabilirsiniz.

Örneğin, partneriniz yapmak istediğiniz bir işi desteklemiyorsa, bu konuda onu ikna etmeye çalışmak yerine işinize odaklanmayı tercih edin. Kararlı duruşunuz ve elde ettiğiniz başarınızla ona haklı olduğunuzu gösterebilirsiniz. Bu tutum da oldukça etkileyicidir. Unutmayın, kimseyi değiştiremezsiniz ama insanları etkileyebilirsiniz.

Uzun ilişki kuralı: Sarf ettiğiniz sözlere dikkat edin

Günlük hayatınızda kullandığınız sözcüklerin ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Sosyal çevrenizle ve partnerinizle iletişim kurarken kullandığınız kelimeler onlarla olan ilişkilerinizi etkiler. Bazen hararetli bir tartışmanın ortasında kırıcı sözler kullanırız. Tartışma sona erdiğinde ise geride büyük bir pişmanlık kalır. Kelimeler patlamayı bekleyen bir bomba gibidir. Pimini asla çekmeyin!

Uzun ilişki kuralı: Yeni deneyimlere açık olun

Yalnızca sevgilinizle değil, etrafınızdaki tüm bireylerle sağlıklı bir ilişki kurmak istiyorsanız bunun için zaman ayırmanız ve çaba sarf etmeniz gerekiyor. İkili ilişkilerde zaman zaman tekdüzelik hâkim olur. İlişkinize canlılık katmak istiyorsanız birlikte yeni deneyimler tecrübe edin. Örneğin sürpriz bir akşam yemeği, yeni bir hobi ya da bir seyahat organize edebilirsiniz. Küçük değişiklikler ve sürprizlerle ilişkinizi taze hale getirebilirsiniz. Böylece ilk günkü heyecanı yeniden yakalayabilirsiniz.

Uzun ilişki kuralı: Dış görüntünüze özen gösterin

İlişkilerde, çiftler her zaman birbirine karşı ilk günkü heyecanı duymayabilir. Bu durumda ilk zamanlar fiziksel görüntüye gösterdiği özeni de göstermeyebilir. İlişkinizi taze tutmanın önemli yollarından biri de öz bakımdır. Fiziksel görüntünüzün gücünü asla hafife almayın!

Elbette evde bir Hollywood yıldızı gibi giyinmek ya da soluğu estetik operasyonlarda almaktan bahsetmiyoruz. Fakat özenli ve bakımlı olmak hem sizi hem de partnerinizi mutlu edecektir.

Uzun ilişki kuralı: Paylaşmak güzeldir

Bazen kalbinizdekini paylaşırsınız bazen de eşyalarınızı… İçinizi ona dökerseniz partneriniz sizi daha iyi anlayacaktır. Aynı evi paylaşmak ve hayatı birlikte yaşamak ortak bir kaderi paylaşmak gibidir. Paylaştığınız her anın keyfini çıkarın. Birlikte film izlemek, spor yapmak hatta ev işlerinde yardımda bulunmak kısaca aynı anları paylaşmak da bir paylaşımdır.

Uzun ilişki kuralı: Her zaman doğru olmak zorunda değilsiniz

Belki de bu defa siz haksızsınız… Unutmayın bir ilişkide her zaman taraflardan biri haklı çıkmak zorunda değildir. Herhangi bir tartışma ya da anlaşmazlık durumunda ilk hatırlamanız gereken şey bunun bir savaş olmadığıdır. Dolayısıyla hangi tarafın kazanacağından çok ilişkinizin ne kazanacağı önemlidir. Haksızsanız, tartışmayı sürdürmek konusunda ısrarcı olmayın. Bazen de haklı dahi olsanız karşınızdaki kişinin gururunu incitmemek için doğru argümanları öne çıkarmaktan vazgeçebilirsiniz. Bu tıpkı trafikte kırmızı ışıkta geçerek önünüze aniden çıkan birine çarpmamak için fren yapmaya benzer. Haklı da olsanız ona çarpmamak için çaba harcarsınız. Tartışmalarda da bazen frene basmayı bilmek lazım.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Thinking Mind, Psychology Today

BLOOM SHOP