Sağlıklı, mutlu ve uzun ömürlü olmanın en önemli kurallarından biri de sağlam ilişkilere sahip olmak. Unutmayalım, ilişkilerimizi beslemek ve bağlarımızı güçlendirmeyi bilmek, geliştirebileceğimiz en önemli “wellness” becerilerinden biri.

Kendimizi ve karşımızdakini daha iyi tanımak için zaman ayırdığımızda, ilişkilerimiz de daha güçlü olacaktır. Peki ilişkilerimizi güçlendirmenin ve gerekiyorsa düzeltmenin en temel 3 adımı nedir?

Kural 1: Sana nasıl davranılmasını istiyorsan karşındakine öyle davran

İyilik, mıknatıs gibidir. Genellikle insanlar, kendilerini değerli ve güvende hissettikleri nazik insanların yanında olmayı tercih ederler. Çünkü nezaket karşılıklıdır. Nezaket gördüğümüzde ve gösterdiğimizde, sadece daha iyi hissetmekle kalmaz, aynı zamanda karşımızdakinin de daha iyi hissetmesine yardımcı oluruz. Zihnen ve bedenen daha sağlıklı hissetmek için olumlu ilişkiler kurmak ve sürdürmek önemlidir.

Kural 2: Sizi mutlu ve mutsuz eden ilişkileri belirleyin

İlişkilerinizin bir envanterini çıkarın. Sizi besleyen ve tüketen ilişkilerin farkında olun. Beslendiğiniz insanlar ile daha güçlü ilişkiler kurarak daha fazla zaman geçirmeye çalışın. Sizi tüketenlere daha az zaman harcayın. Elbette ki bu her zaman mümkün değil. Söz konusu ilişkiler, aile içerisinde ya da iş ortamında ise problem yaşadığınız kişilerin hayatlarında düzensizlikler, dengesizlikler olabileceğini kabul edin. Böylece ilişkinizde neleri değiştirebileceğinize odaklanabilirsiniz. Sizi tüketen insanlara karşı dahi iyi niyet dileklerinde bulunmak, kötü düşünmekten sizi her zaman daha iyi hissettirecektir. Bu yüzden sorun yaşadığınız insanlara iyi niyetlerinizi yollayın: “Mutlu olsun, sağlıklı olsun, güvende olsun, dengeli olsun.” diyerek.

Kural 3: Karşınızdaki kişinin sizin gibi olduğunu bilin

Cinsiyet, etnik köken ve ırk ayırt edilmeden yapılmış DNA araştırmalarında, insanların DNA dizilimlerinin yüzde 99,9 oranında aynı olduğu görülmüş. Bu durum, sizden farklı olduğunu düşündüğünüz biriyle karşılaştığınızda, kendinize “O da benim gibi” hatırlatması yapabileceğinizi gösteriyor. Her insanın aynı şeyleri istediğini fark edin; ilgi görmek, anlaşıldığını hissetmek ve aidiyet duygusuna sahip olabilmek gibi. Böylece çevrenizle daha geniş bir bağ kurabilirsiniz.

Kaynak: mindful.org

BLOOM SHOP