İş görüşmeleri birçok kişi için ciddi bir stres kaynağı. Çok istekli ve heyecanlı olduğunuz bir görüşmede karşı tarafa yetersiz bir izlenim vermekten çekiniyorsanız söyleyeceklerimize kulak vermenizde fayda var! Kurumsal firmaların müdür ve üstü pozisyonlarına işe alım danışmanlığı yapan, Gilda&Partners Danışmanlık Firması’nın kurucusu Jilda Bal ile iş görüşmesinde beden dili ve kendine güvenen bir profil çizmenin sırları üzerine konuştuk!

İlginizi çekebilir: Kendinizi Daha Özgüvenli Hissetmenizi Sağlayacak 8 Basit Sır

İş görüşmelerinde yapılan başlıca hatalar

2017 yılından bu yana danışmanlık hizmeti veren Jilda Bal, iş görüşmelerinde yapılan hataların çoğunun heyecan kaynaklı, istemeden yapılan hatalar olduğunu söylüyor. Görüşme sırasında heyecana bağlı olarak özgeçmişteki detayları unutmak, orada yazan bilgilerden farklı bilgiler söyleyerek tutarsızlık yaratmak, sorulan sorulara net cevaplar verememek gibi durumlar işverenin gözünde güvensiz bir profil oluşmasına neden oluyor. Ayrıca görüşmeye firmayla ve pozisyonla ilgili bilgi sahibi olmadan gitmek de işveren açısından olumsuz etki yaratıyor.

İş görüşmesinde beden dili çok önemli. Sürekli olarak huzursuz bir şekilde hareket etmek, bacak sallamak, kalem oynatmak, göz kontağı kurmaktan kaçınmak gibi çekingen davranışlar da adayın potansiyelinin ortaya çıkmasına engel oluyor.

Bir diğer taraftan özgüvenli davranmaya çalışıldığında da ortaya negatif bir izlenim çıkabileceğini belirten Bal, dengenin önemine dikkat çekiyor. Örneğin gereksiz espri yapmak, sürekli olarak “ben” ile başlayan ve kendini çok fazla öven cümleler kurmak, sorulan soruların dışına çıkarak ekstra bilgiler vermek ve donanımlı olduğunu göstermeye çalışmak gibi uğraşlar, işveren tarafından kolaylıkla fark edilerek olumsuz düşüncelere ortam hazırlıyor. Beden dili özelinde çok fazla mimik ve el kol hareketi kullanmak da karşı tarafı yorarak dikkatin dağılmasına neden oluyor. 

“İşin sırrı, tutarlı olmak.”

Bal, verimli bir iş görüşmesinde tutarlı, dengeli ve güler yüzlü olmanın özgüvenli bir görünüm yaratmaya yardımcı olduğunu belirterek şunları ekliyor: “Bir iş görüşmesinde elbette kesinlikle pasif görünmemeliyiz, istekli olduğumuzu göstermeliyiz. Ama bunun ayarını da bilmek lazım. Pozisyonu istediğinizi ve bahsi geçen pozisyona katkılarınızın olacağını doğru bir şekilde dile getirmeniz gerekiyor. Bunun için de pozisyonu iyi anlamanız ve kendi yaptıklarınızla nasıl örtüştüğünü karşı tarafa iyi anlatmanız gerekiyor. Abartıya kaçıp her şeyi yapabileceğinizi göstermeye çalışmanız yerine neleri iyi yaptığınızı ve güçlü yönlerinizi ortaya koymanız çok daha önemli.”

İlginizi çekebilir: Özgüven ve Ego Arasındaki 4 Fark

İşte Jilda Bal’ın uygun bir aday olduğunuzu göstermenize yardımcı olacak 10 önerisi!

  • İş görüşmesine firma ve pozisyon hakkında araştırma yaparak gelmek.
  • Temiz ve özenli kıyafetlerle görüşmeyi önemseyen bir profil oluşturmak.
  • Bir önceki işveren hakkında olumsuz konuşmamak. 
  • Gülümsemek.
  • Sert ve dik bakışlardan uzak durmak.
  • Konuşurken göz kontağı kurmak.
  • Sandalyede çok yayılmış veya çok rahatsız bir şekilde oturmamak.
  • Dik durmak ve elleri mümkün olduğunca masa üzerinde tutmak. 
  • Rahat ama lakayıt görünmemek.
  • Özgüvenli ama gösterişsiz, saygılı ve tutarlı olmak. 

Jilda Bal

University of Utah’ta finans ve işletme eğitimi alan Jilda Bal, iş yaşamına Amerika’nın Utah eyaletinde ACC Capital Corporation’da krediler bölümünde başladı. Türkiye’de ise finans sektöründe Volvo Group bünyesinde krediler, satış ve pazarlama bölümlerinde, Aklease şirketinde iş geliştirme ve pazarlama departmanında görev aldı. Manpower İnsan Kaynakları’nda şube müdürlüğü yaptı. Yurtiçi ve uluslararası 20 yıllık deneyiminin ardından İK danışmanlığı alanındaki ihtiyaçları görerek Gilda&Partners’ı kurdu. Üst ve orta düzey yönetici işe alımlarında geleneksel kodları kırmayı, yeni nesil ve butik bir yaklaşım geliştirmeyi hedefledi. Tüm süreçleri birebir yönettiği bir iş modeli geliştirdi. Triatlon, maraton, dayanıklılık sporları özel ilgi alanlarıdır.

BLOOM SHOP