Kahveyi ne kadar çok sevsek de, kafein bağımlılığının iyi bir şey olduğunu söyleyemeyiz. Sabah kahvemizi ilk içtiğimizde yaşadığımız uyarılma hali, yüksek enerji ve iyi hissetme durumu; gün içinde her enerjimiz düştüğünde bir fincan daha kahve içmemizle sonuçlanır. Bu durum kısa süre içinde kafein bağımlılığına dönüşebilir. Kafein yoksunluğunun bize hissettirdikleri şu şekildedir:

  • Yorgunluk
  • Düşük enerji ve aktiflik
  • Azalmış uyanıklık
  • Uyuşukluk
  • Kötü ruh hali ve hoşnutsuzluk
  • Depresyon hali
  • Konsantrasyon zorluğu
  • Sinirlilik
  • Sis içindeymiş gibi hissetme

Kafein bağımlılığını azaltmak, bu yoksunluk sendromlarından kurtulmak için oldukça önemli. Bu nedenle tadı kahve gibi olmasa da, kafein bağımlılığınızı azaltma sürecinde alternatif olarak içebileceğiniz çay önerilerinde bulunmaya karar verdik!

Antioksidanlarla dolu olan bu çaylar, size gün boyu ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayacak. İşte kahveyi azaltırken içebileceğiniz sağlıklı çaylardan birkaçı:

Yeşil çay

Dünyanın en iyi yaşlanma karşıtı içeceklerinden biri olarak bilinen yeşil çay, kahveyi azaltırken yardım alabileceğiniz mucizevi bitkilerdendir. Zengin antioksidan içeriği ile insan vücuduna kan şekerini dengeleme, hafızayı güçlendirme ve kanserden koruma gibi faydalar sağlayan yeşil çayın içinde az miktarda kafein bulunur. Bu da kahveyi azaltırken kafein ihtiyacınızı bir miktar karşılayabilmenize yardımcı olur.

Matcha

Son dönemin gözde süper gıdası matcha, kahvenin güzel bir alternatifi. Üstelik matchayı farklı şekillerde de tüketebilirsiniz! Tüm bunların yanı sıra matcha; toksin attırır, metabolizmanızı hızlandırır, modunuzu yükseltir ve rahatlamanıza yardımcı olur. Tüm bu özellikler, matcha çayını stresli bir ofis gününün favori içeceği yapar. Bütün yeşil çay çeşitlerinde olduğu gibi, matchanın içinde de kafein bulunur. Theophylline adı verilen bu kafein türü, kahveden elde edilen kafeine göre daha sağlıklıdır.

Yerba mate

Yerba Mate çayı, Güney Afrika’da bulunan bir ağacın kurutulmuş yapraklarından yapılır. Oldukça hoş bir bitki çayı tadına sahip olan Yerba mate çayının içinde birçok vitamin, mineral ve kahvenin dörtte üçü kadar kafein bulunmaktadır. Sağlığınız için kafeini bırakırken aynı zamanda lezzetli bir çay içmek istiyorsanız, Chado Tea’nin Yerba Mate bitkisi kullanarak hazırladığı Tropical Mate çayını edinebilirsiniz.

Guayusa

Guayusa, Amazon ormanlarında bulunan bir ağacın kurutulmuş yapraklarından yapılır ve tadı Yerba Mate çayını andırır. Guayusa’nın kafein oranı Yerba Mate’den daha fazladır. Üstelik içinde yeşil çayın iki katı kadar da antioksidan bulunmaktadır. Guayusa çayını ülkemizde bazı aktarların dışında büyük marketlerde bulmak mümkün değil. Ancak yurtdışında büyük bir talep gördüğü için Amazon gibi büyük internet sitelerinde bulabilirsiniz.

Siyah çay

Ülkemizde en çok tüketilen çay çeşitlerinden biri olan siyah çayın; earl grey, chai, thai çayı gibi farklı çeşitleri var. Ancak siyah çayı özel kılan sadece farklı aromaları değil. Siyah çay kolesterolü düşürür, diş çürümesinin önüne geçer ve hatta bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır. Orta derecede kafein tiryakisiyseniz, siyah çayın tam size göre olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP