Alışkanlıklarımız her ne olursa olsun, bağımlılık yapmaya başladığında onlara bir süreliğine de olsa mola vermek gerekir. Söz konusu alışkanlık kafein içeren kahve ise, bu vazgeçiş birçok şeyden daha zordur! Sabah daha enerjik olmamızı sağlayan, uzun çalışma saatlerine ilaç gibi gelen, gün içi molalarının vazgeçilmezi, kısaca keyifli anlarımıza her daim eşlik eden kahveye ara vermek üzerine hiç düşündünüz mü?

Kahveye ara verdiğinizde vücudunuzda neler olur?

Bu deneyimi merak eden Amerikalı bir yemek blogger’ı #kafeinsizhafta hastagiyle kafeine ara verip kahve, yeşil çay, kombucha, matcha ve hatta decaf’i 1 hafta boyunca bırakmayı amaçladı. Peki blogger için zorlu geçen bu 1 haftada neler oldu?

1. Gün: “Bitkisel bir çay ile güne başlamak, kafein kadar enerji vermiyor. Kendini daha az üretken hissedip, konsantrasyon sorunu yaşıyorsunuz. Öğleden sonra biraz unutkanlık biraz da baş ağrısı başlıyor. En iyi yanı ise akşam erkenden ve rahatça uykuya dalmak.”

2. Gün: “Kafeinsiz günlerin uyku üzerindeki etkisi mükemmel! İkinci günden itibaren sabah daha iyi uyanıyorsunuz. Öğlene doğru ise baş ağrısı, baş ağrısı baş ağrısııı…! Nane yağı ile şakakları ovmak bir tık rahatlatacaktır.”

3. Gün: “Kafeinsizlik bugün de mideme vurdu! İyi yanı ise kaygılı ve aşırı hareketli değilim, trafikte bile sakinim.”

4. Gün: “Kafeinsizliğe alışkın olmayan vücudum strese girip, mide ve baş ağrısı semptomlarıyla alarm vermeye başladı. Doktora başvurup bu semptomları sordum, probiyotik açısından matcha ve kombucha çayını bırakmamam gerektiğini öğrendim. Sonrasında ise #kafeinsizhaftaya devam edip etmeme ikilemiyle karşı karşıya kaldım. Bir yanım daha fazla acı çekmemi, diğer yanım ise bu haftayı zor da olsa tamamlayabileceğimi söylüyor!”

5. Gün: ” “Acı çekmemek” kazandı! Geçmişte de bağırsak sorunları çekmiş biri olarak daha fazla onlara acı çektirmek istemedim. Bu sabah “ben” gibiyim; üretken ve enerjik! Matcha ya da kombucha çayını hayatımdan tamamen çıkarmak doğru bir karar değildi. Kahveye ara vermekte bir sakınca yok ama.”

Kafeini bırakmak için 3 neden!

  1. Geceleri daha iyi uyayabilmek,
  2. Daha az kaygılı ve stresli olup, daha sakin hissetmek,
  3. Matcha latte’yi almayarak tasarruf etmiş olma!

 Kafeine devam etmek için 3 neden!

  1. Daha üretken, yaratıcı ve enerjik hissetmek,
  2. Kahve içtikten 30 dakika sonra bağırsakların daha hızlı çalışması,
  3. Daha iyi konsantre olmak.

Kaynak: mbg.com

BLOOM SHOP