Yeni bir yıl çoğumuz için temiz bir sayfadan hayata devam etmek anlamına geliyor. Yeni yılın ilk günlerinde belki de yenilendiğinizi ve enerjinizin temizlendiğini hissediyorsunuz. Elinize bir defter kalem alıp yeni yıldan beklentilerinizi ve kararlarınızı yazarak kendinizi motive ediyorsunuz. Peki, aldığınız kararları gerçekten ne kadar uygulayabiliyorsunuz? Yogik yaşam tarzında kararlarınızın sürdürülebilir olması ve toprak elementini dengelemek için yapabileceğiniz farklı adımlar var.


Toprak elementi = kök çakra

Öncelikle elementlere kısa bir giriş yapalım. İnsan, 5 element ile çevrelenmiştir. Toprak bedeni, su bedendeki sıvıyı, ateş bedendeki ısıyı, hava nefesi, eter ise bilinci simgeler. Vücudunuzda bulunan yedi çakranın her biri enerji merkezidir, fiziksel ve zihinsel sağlığınıza önemli ölçüde etki eder. İlk beş çakra, yeryüzünde bulunan bahsettiğimiz beş elementi temsil eder.Son iki çakra, madde dünyadan daha farklı bir hali temsil ettiği için herhangi bir elementi yoktur.

Toprak elementinin çakrası köktür. Toprak elementi için varoluştaki gözle görülen ve elle tutulan en somut alan diyebiliriz. Ayakları yere sağlam basmak, sabitlik, devamlılık ve kararlılık kök çakranın ve toprak elementinin en belirgin özellikleridir.

Kök çakra ve toprak elementinin genel özellikleri

Kök çakradaki enerji dengeli akarsa, kişi hayata sağlam basar, kararlıdır, aldığı kararları kolayca uygulayabilir, kafası kolay kolay karıştırılamaz ve hayata karşı hep olumludur. Başına gelen olumsuzluklardan etkilenmeyerek çözüm odaklı davranır.

Kök çakradaki enerji akışı az ise, kişi çevresindekilere karşı güvensizlik yaşarken en yakınlarına bağımlı hale gelebilir. Depresyona girmeye meyillidir, özellikle en yakınındaki insana bağımlı haldeyse ve bağımlı olduğu kişi ona ihtiyacı olan desteği gösteremiyorsa, depresyona girme meyillimi çok daha fazla olabilir. Bu dengesizliğin temeli 0-7 yaş arasında atılır. Küçüklüğünde istenmeyen, ihmal edilen ve kötü muamele gören çocuklar büyüdüğünde hem kendine hem de başkalarına güven duymakta zorlanır. Kendini bir şeye veya bir yere ait hissedemez, kıskançlık ve korku hisleri üst seviyelerdedir.

Enerji akışı fazla ise, kişi bencil ve para düşkünü olabilir. Yaptığı işlere, ilişkilerine veya düşüncelerine fazlasıyla takılıp kalabilir. Böyle durumlarda ateş elementini harekete geçirmek gerekebilir.

Enerji akışı nasıl dengelenir?

Toprak elementinin enerjisini dengelemek için hem yoga hem çakra çalışmaları yapabilirsiniz.

Yoga yapın

Toprak elementi, yoga pozlarında sabit bir hareketsizliği ifade eder. Ayaktaki pozlar topraklanmayı yani yere köklenmeyi iyi hissettirir. Dolayısıyla ayakta yapılan yoga pozları toprak elementini dengelemek için önemlidir. Haftada en az 2 kere 1 saatlik Hatha veya Vinyasa pratikleri yapabilirsiniz. Hiç vaktinizin olmadığı günlerde ise güne birkaç tur “Güneşe Selam” ile başlayabilirsiniz.

RORU
Concept PRO Series Doğa Dostu Yoga Matı 5mm – Bordo
KEŞFET

Çakra egzersizi yapın

  • Savasana pozunda yatıp gözleri kapadıktan sonra ellerdeki enerjiyi aktive etmek için avuç içlerini dairesel şekiller çizerek birbirine sürtün.
  • Sağ ve sol avuç içlerini, başparmakları yukarıyı gösterecek ve birbirine değecek şekilde kasıklara yerleştirin.
  • Alıp verdiğiniz nefesle yaşam enerjisini içinize çektiğinizi hayal edin. Nefesler olabildiğince yavaş olsun.
  • Avuçlarınızın içinden kırmızı bir ışığın kök çakranıza dağıldığını hayal edin. Yedi nefes yapıp elleri bedenin yanına indirin ve birkaç dakika dinlenin.

Aromaterapiden yararlanın

Çakraların dönüş frekansıyla bazı esansiyel yağların frekansı birbiriyle uyumlu. Kök çakranın yağları; sedir, karanfil ve zencefildir. Bu karışımı hazırlamak için badem yağını baz olarak kullanabilirsiniz. Badem yağını bir şişeye 15 ml olacak şekilde dökün. 2’şer damla bu yağlardan sıkın. Toplamda bazın üzerine 6 damla yağ dökülmesi gerekiyor. Her sabah kök çakrasının hizası olan kuyruk sokumuna masaj yaparak kullanın. En az 21 gün bunu uygulayın.

HOMEMADE AROMATERAPİ
Soğuk Sıkım Tatlı Badem Yağı
KEŞFET
HOMEMADE AROMATERAPİ
Buhurdan – Fondü
KEŞFET
HOMEMADE AROMATERAPİ
Sedir Uçucu Yağı
KEŞFET

Kırmızı rengi kullanın

İçinizdeki gücü en kolay şekilde ortaya çıkaran renk kırmızı. Kök çakranızı çalıştıran kırmızı; kararlarınızı uygulamak, işlerinizi tamamlamak, somut sonuçlar elde etmek ve olaylar karşısında sağlam kalabilmeniz için size güç verir. Kırmızının enerjisini kullandığınız günlerde auranızın adeta parladığını hissedersiniz. İster kıyafetlerde ister ev dekorasyonunda kırmızıyı kullanmayı ihmal etmeyin.

ANAİS & MARGAUX
Alexandra Kırmızı Parlak Tayt
KEŞFET
SAUDE İSTANBUL
Bolly Kırmızı
KEŞFET
ECHOES CANDLE & SCENT LAB.
Pembe Leylak ve Söğüt Ağacı Kokulu Çift Fitilli Mum
KEŞFET
BLOOM SHOP