YAZAN: ASTRO-KOÇ ECEM KIZILTOPRAK
TASARIM: ASTROLOGY TV

Kariyer ve meslek seçiminizde astrolojinin rehberliğinden faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz? Peki, hangi gezegenler, evler ve göstergeler kariyer ve meslek seçiminde kullanılıyor? Kariyer seçiminde danışabilmeniz için astroloji rehberi hazırladık!


Doğum haritası kariyer seçiminde nasıl etkili olabiliyor?

Doğum haritaları, bize özel parmak izi gibidir. Her doğum haritası, içinde kendi hikayesini barındırır. Gerek aşk hayatı gerek meslek ve kariyer seçimi gerek yeteneklerimiz haritalarımızda saklıdır ve bizlere özeldir. Genel kurallara baktığımızda haritalarımızda kariyer ve meslek seçiminde kullandığımız belli göstergeler vardır.

Öncelikle kişinin Güneş burcu bizlere kimliğine dair bilgi verirken yükselen burcu dünyayı nasıl algıladığına dair fikir verecektir. Kişinin yükselen burcuna bakarak hangi koşullar, şartlar ve ortamda dünyaya geldiğini anlarız. Yükselen burcu kişinin dışarıya yönelik maskesi olduğu için kişiyi anlamak için ilk önce Güneş ve yükselen burcuna bakmak iyi bir fikirdir. Örneğin karşımızda yükselen burcu Başak olan bir kişi varsa, hayata daha analitik yaklaştığını hemen gözlemleyebiliriz. Doğduğu şartlarda ailesi ondan daha fazla hizmet ve yardım istemiş olabilir. Bizler de onu bu hizmet odaklı, analitik ve pratik doğasına uygun seçimlere yönlendirebiliriz. 

Kariyer seçiminde evler ve gezegenler neye işaret ediyor?

1. Ev

Kişinin yükselenine yakın gezegenler hayatında önemli rol oynar. Bu yüzden güneş ve yükselene baktıktan sonra kişinin 1. Ev’ine / yükselene yakın bir gezegen olup olmadığını da incelememiz gerekir. Örneğin kişinin 1. Ev’inde Merkür olduğunu görürsek iletişim yönü ve ifade arzusu kendini daha çok gösterebilir. O zaman bu özelliklerine dikkat ederek meslek ve kariyer seçimlerini incelemeye devam edebiliriz. 

10. Ev

Haritadaki 10. Ev ve tepe noktası ise bizler için kilit göstergelerdendir. 10. Ev; kariyer, başarı, ün ve statüyü gösteren evdir. Bu alanı incelediğimizde, bizlere kariyere dair önemli bilgiler verecektir. 10. Ev’in başlangıcı, tepe noktası haritamızın en üstündeki noktadır. Buradaki tüm olgular bizi hem zirveye çıkarabilecek hem de toplum tarafından en çok görülebilecek alanlardır. 

10. Ev’i incelerken özellikle bu evin içerisinde ya da tepe noktası yakınında yerleşen gezegen olup olmadığına bakmamız gereklidir. Buradaki gezegenler kariyer ve meslek seçimimizde ya da başarıya giden yolumuzda bize önemli detaylar verecektir. Ayrıca bu ev, bizlere toplumda kendimizi doğru ifade edebilmenin yollarını da göstermeye ışık tutar. Bu yüzden kendimizi toplum önünde doğru ifade edebilmek ve başarıya giden yolda doğru seçimler yapmak için bu ev ve tepe noktası çok kıymetlidir.  Yine bir örneklendirme yaparsak kişinin 10. Ev’ine yerleşen bir Ay; kadınlar, aile, beslenme ve güvenlikle ilgili mesleklere götürebilir. Bu kişi mesleğinde ruhsal ve duygusal doyumu da sağlamak isteyebilir. Ancak astrolojide Ay en hızlı hareket eden ışık olduğu için, onun olduğu alanlar daha hızlı değişimlere açıktır. Kişinin burada onu sabitleyecek ve kalıcılığa götürecek başkaca destekleri yoksa kariyerinde değişimler yaşaması da olasıdır.

6. Ev

Ve bunları inceledikten sonra 6. Ev’e geçeriz. 6. Ev, haritamızda çalışma ortamımız, hizmet verdiğimiz, aldığımız kişileri, iş arkadaşlarımızı ve iş çevremizi gösterir. 6. Ev’e yerleşmiş gezegenler çalışma hayatımıza ve yapabildiğimiz işlere dair önemli detaylar verir. 6. Ev’e yerleşmiş bir Mars kişinin çalışma arkadaşlarıyla yaşadığı agresyonu ya da kişinin fiziksel aktivite gerektiren iş ortamlarında yer aldığını da gösterebilir. 

Güneş & Ay

Buraya kadar kişiye dair kimliği, dünyayı algılama biçimi ve hayatındaki kariyer ve başarıya giden yola dair bazı bilgileri öğrenmiş olsak da daha derine inmek istersek incelememiz gereken başka alanlar da vardır. Özellikle haritanın iki ışığı Güneş ve Ay’ı da es geçmemeliyiz. Güneş; kimliğimize dair bilgiler verirken Ay bu hayattan nasıl beslendiğimizi ve duygusal gelişimimizi gösterir. Bir meslek seçiminde mutlu olmak için o meslekten duygusal anlamda da doyum alabilmemiz özellikle önemliyse Ay burcumuza bakmamız gerekecektir. 

Satürn & Jüpiter & Uranüs

Peki başkaca nelere bakmalıyız? Meslek göstergelerinde Satürn ve Jüpiter de son derece önemlidir. Haritalarımızda Jüpiter’in bulunduğu burç ve yerleştiği ev, büyüme ve gelişim fırsatlarının olduğu, şans ve kısmetlerin geleceği yerle ilgili bilgi verir. Satürn ise haritalarımızda sorumluluk aldığımız alanları temsil eder. Kurallar, sınırlar, otorite ve sağlam yapılar Satürn’den sorulur. İş hayatında sağlam yapılar inşa etmek istiyor ya da kalıcılık istiyorsak şüphesiz Satürn’ümüzün bize anlatmaya çalıştıklarını anlamamız ve vermeye çalıştığı sorumlulukları üstlenmemiz gereklidir. Satürn’ün klasik astrolojide yukarıda üzerinde durduğumuz 10. Evi’n doğal yöneticisi olduğu da bu durumda hiç de şaşırtıcı değildir. Ancak yıllar içerisinde her şeyin değiştiği gibi astrolojide de bazı şeyler değişimden geçecektir elbette. İleride disiplin ve sorumluluklar yerine sıra dışılık ve kural tanımazlık iş hayatının olmazsa olmazı olursa Uranüs’ü de iş ve kariyer hayatında öncelikle incelemeye başlarız. Hatta teknoloji ve inovasyon bu kadar iş hayatının ayrılmaz parçası olmuşken belki şimdiden incelemeye başlasak fena olmaz, ne dersiniz?

2. Ev & Venüs

Buraya kadar kariyer ve meslek seçimimize dair birincil göstergeleri inceledik. Haritamızdaki çoğu şeyi anladık ancak bunca detay aslında bizleri önemli tek bir şeye götürdü: “Maddi ve manevi doygunluk” ya da belki sadece “parayla ilişkimiz.” Günün sonunda çoğumuz hem maddi hem manevi tatmin için çalışırız ve insanlar hayatını, hayatına kattığı değerlerle sürdürür.  O halde haritadaki 2. Ev’e ve Venüs’e bakmayı da es geçemeyiz. 2. Ev hayatımızdaki tüm maddi ve manevi değerleri anlatan alandır. En temel bilinen ismi “para evi” olsa da, 2. Ev’e sadece maddesel şeyleri değil manevi zenginliklerimizi de atarız. Orası hayatımızın “cebidir.” Bu sebeple 2. Ev’e de bakarak maddi ve manevi kaynaklarımızı nasıl kullanabileceğimizi ya da değerlendirebileceğimizi öğreniriz. Elbette, buraya yerleşmiş gezegenler de buna ilişkin önemli detaylar verir. Örneğin, haritasındaki 2. Ev’de Satürn olan birinin parayla ilişkisinin daha ciddi olacağını söyleyebiliriz. Karşımızda daha tutumlu bir kişi görürüz. Ancak bir yanıyla da olgunluğun sembolizmi olan Satürn, zenginliğin ya da refahın kişiye daha geç ya da olgunlukta gelebileceğini de gösterebilir. Ama bunlar sadece genel yorumlardır. 2. Ev’de Satürn’ü olan kişilerin günün sonunda iyi birer biriktirici olabildikleri de şüphesizdir ki bu da onları refaha götürebilir.

Venüs denildiğinde akla hemen güzellik ya da sevgi gelir. Ancak Venüs’ün fonksiyonları bundan daha geniştir. Venüs de parayla olan ilişkimizde rol oynayan bir gezegendir. Venüs, 2. Ev’in doğal yöneticisidir ve haliyle maddi ve manevi değer ve kaynaklara bakış açımızı da Venüs’ü anlayarak çözebiliriz. Örneğin; Venüs, Koç burcunda zararlı çalışır. Bir kişinin Venüs’ü Koç burcundaysa o kişinin hem ikili ilişkilerinde hem parayla ilişkisinde dikkatli olması gerekir. Hem düşünmeden ilişkilere başlayabilir hem de düşüncesiz, dürtüsel harcamalarla kendini risk altına sokabilir. 

Element dengesi ve şans noktamız

Son olarak, bunca şeyi haritada sabırla inceleyip hem kendimize, hem kariyer yolumuza dair bilgileri öğrendiysek ve daha fazla derinleşmek istiyorsak haritamızın element dengesine ve şans noktasının nerede ve hangi burçta olduğuna da bakabiliriz. Örneğin haritasında hava elementi yüksek bir kişinin iletişim odaklı ve iletişime daha açık bir kişi olduğunu anlayabiliriz. Haliyle onun başarı yolunda bu özelliği önemli bir katkı sağlayacaktır. Ve şans noktası (pars fortuna), en basit açıklamasıyla haritamızdaki Jüpiter gibi şans ve kısmetlerin kolay akabileceği yeri bize göstermekte yardımcı olacaktır. 

Dilerim kariyer ve meslek seçiminizde astrolojik göstergeleri kullanabilmenizde yardımcı olmuşumdur. Elbet iş ve kariyer göstergeleri bunlarla sınırlı değildir ve herkesin haritası kendine özeldir. Herkese ışığının parladığı, refah ve başarı dolu bir iş hayatı dilerim!Astrolog Ecem Kızıltoprak

1988 yılında İzmir’de dünyaya gelen Ecem Kızıltoprak, 2010 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden lisans, 2013 yılında Torino Üniversitesi Hukuk Fakültesi ’nden yüksek lisans derecesinde mezun oldu. Kariyer hayatına Fikri Mülkiyet hukuku avukatı ve bu alanda yarı zamanlı öğretim üyesi olarak başladı. Ders verdiği dönemde ilgi duyduğu Astroloji üzerine eğitim...BLOOM SHOP