“Almost Famous” filmiyle ün kazanan Amerikalı oyuncu Kate Hudson güzelliği, başarısı ve eğlenceliği kişiliğinin yanı sıra wellness dünyasıyla olan yakın ilişkisiyle de dikkat çekiyor. Çok satanlar arasında yerini alan “Bir Hayli Mutlu: Vücudunu Sevmenin Sağlıklı Yolu” adlı kitabıyla sağlık ve egzersiz konularında tavsiyeler veriyor. 41 yaşındaki güzel oyuncunun sağlıklı yaşam ritüellerini sizler için inceledik. İşte Kate Hudson’ın wellness günlükleri!

Beslenme rutini

Aralıklı oruç ve alkali diyet ile denge.

Kahvaltı insanı olmadığını belirten Hudson, güne bir bardak kahve veya yeşil içecek ile başlıyor. Öğle ve akşam yemeklerinde ise alkali beslenerek asidik oranı yüksek her türlü yiyecekten ve rafine şekerden uzak duruyor.

Düşük ölçüde protein ve yağ tüketerek karbonhidrata yönelen güzel oyuncu, günlük enerji ihtiyacını tofu, tohum ve tahıllar, kuruyemişler, sebze ve meyvelerden karşılıyor. Glütensiz beslenip süt ve süt ürünleri, kırmızı et gibi hayvansal gıdalardan da uzak duruyor. 

Hudson’ın günlük rutininin devamında yeşil içecekli hafif kahvaltısının ardından egzersiz var. Egzersizin hemen ardından protein shake içiyor, öğle ve akşam yemeklerinde genellikle bol yeşillikli ve tahıllı salatalar tercih ediyor. 

Yemek konusunda kendini çok fazla zorlamadığını söyleyen Kate, keyifli bir akşamda sevdikleriyle birlikte yemek yerken kısıtlanmaktan hoşlanmadığını ve zaman zaman ufak kaçamaklara fırsat tanıdığını da belirtiyor. Kate’in en sevdiği kaçamaklar arasında Mac and Cheese ve Hawaii pizza var!

İlginizi çekebilir: Intermittent Fasting 101 (“Aralıklı Oruç Diyeti”)

Egzersiz rutini

Kardio, koşu ve pilates ağırlıklı yağ yakıcı tempo.

Egzersizde çeşitlilikten hoşlandığını söyleyen Hudson; pilates, yoga, koşu, dans, outdoors sporları, fitness gibi birçok farklı alanda vücudunu aktif ve esnek tutuyor. Uzun yıllardır çalıştığı eğitmeni Nicole Stuart ile esneme ve kardioya egzersize ağırlık veriyor. Bu rutinin kalori yakmaya çok faydasını olduğunu söyleyen Hudson, haftanın en az üç gününü bu şekilde geçiriyor. 

Haftanın kalan üç gününü ise dayanıklılığı arttırmaya ve enerji yükseltmeye yarayan egzersizlere ayırıyor. Rutinlerini daha çeşitli hale getirebilmek için Tracy Anderson ile caz dans, pole dans, bisiklet dersleri gibi aktivitelere katılıyor.

Ayrıca yoga yapmaktan keyif alıyor ve özellikle hamilelik dönemlerinde yoganın bu süreci çok desteklediğini belirtiyor. Üç çocuk annesi başarılı oyuncu verdiği röportajlarda anne olduktan sonra kısa sürede verdiği kilolar ve sıkı bedeniyle hem bedensel hem de zihinsel sağlığını dengede tutmayı kendine bir görev edindiğini açıklıyor.

İlginizi çekebilir: Yaşa Göre Egzersiz: Hangi Yaşta Hangi Egzersizi Yapmalısınız?

Kişisel rutin

Bedenini ve ruhunu dinle.

Bedenimizin, duymayı öğrendiğimizde bize ihtiyacımız olan her şeyi söyleyebilecek kapasitede olduğunu söyleyen Hudson, değişimin farkında olmak gerektiğini savunuyor. Kalp, zihin ve beden sürekli olarak bir değişim halinde, onlara ayak uydurabilmek ve kendimizi daha iyi hissedebilmek için daha farkındalık sahibi bir yaşam sürdürmek gerekiyor. 

Stresin onu yönetmesine izin vermeyen Hudson, zaman zaman işlerin kontrolden çıkabildiğini ama bunun “kişinin” de kontrolden çıktığı anlamına gelmediğini söylüyor. Değişime ve kontrolden çıkan durumlara hızlıca ayak uydurmanın, kendinle ve kusurlarınla barışık olmanın, hayallerini ve tutkularını hayatta en ön sıralara koymaktan asla vazgeçmemenin mutluluk, sağlık ve huzur getirdiğini anlatıyor.

Sonuç almanın kolay olmadığının ve kendinizi başarısız hissedebileceğinizin farkında olduğunu söyleyen Kate Hudson denemekten, bedeninizi ve ruhunuzu dinlemekten ve tüm bunlara dair farkındalığınızı kaybetmemekten vazgeçmemenizi tavsiye ediyor.

BLOOM SHOP