Designed by Freepik

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde etrafa yayılan Corona virüsü dünya çapında panik yarattı. Henüz Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil durum ilan edilmiş olmasa da her geçen gün dünyanın farklı bir noktasıdan Corona virüsü kaynaklı bir hastalık haberi alıyoruz.

Peki Çin hükümetinin kontrol altına almakta zorlandığını belirttiği ve ölümlere neden olan Corona virüsü kaynaklı bu “gizemli hastalık” hakkında biz neler biliyoruz?

Corona virüsü nedir?

Çin’de başlayan salgının üzerinde yapılan araştırmalar, bu hastalığın nedeninin Corona virüsü olduğunu ortaya çıkarttı. Literatürde yıllardan beri tanımlı olan Corona virüsleri oldukça büyük bir aileden geliyor ve pek çok farklı türe sahipler. Bu aileye dahil olan tüm virüslerin neden olduğu hastalıklar ölümle sonuçlanmadığı gibi, her türü de insanlar üzerinde etkili değil. Corona virüsleri genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor. Çin’de ortaya çıkan ve en başta gizemli denen bu hastalık da Corona ailesine ait ve zatürre belirtileri gösteriyor. 

2002’de yine Çin’de görülen ve oldukça hızlı bir şekilde yayılan “gizli zatürre” olarak da adlandırılan SARS’ın kaynağı da Corona virüsleriydi. Yeni çıkan gizemli virüs, SARS hastalığının nedeni olan virüse yüzde 80 oranında benzerlik gösteriyor ve ikisi de hızlı bir şekilde insandan insana bulaşıyor. 

İlginizi çekebilir: Bu Kış Hasta Olmamak İçin Ne Yapmalıyız?

Corona virüsünün belirtileri nelerdir?

Çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan ve zaman zaman alt solunum yollarını da etkileyen Corona virüsü; zatürre başlangıcı, soğuk algınlığı ve bronşit ile kendini gösteriyor. Bugüne kadar genellikle orta ağırlıktaki semptomlarla devam eden hastalıklara neden olan bu virüs grubu, zaman içinde geçirdiği mutasyonlar nedeniyle oldukça ağır ve hatta ölümcül semptomlara sahip olmaya başlamış.

Bu yeni virüsün kendini gösterme şekli ise yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, nefes darlığı ve zaman zaman ishal şeklinde devam ediyor. Kısacası, tipik bir Corona virüsü gibi davranan bu yeni gizemli türün en belirgin farkı, bilinen Corona virüslerine kıyasla çok daha dayanıklı bir virüs olması.

Corona virüsünün tedavisi var mı?

Corona virüsü kaynaklı hastalıklar, genellikle hafif seyirde ilerleyen ve kendiliğinden geçen türde hastalıklardır. Virüs kaynaklı olan hastalıklarda etkisiz kalan antibiyotikler, Corona virüslerinden kaynaklanan hastalıklarda da aynı şekilde etkisizdirler. Fakat hastalığın ağırlığına göre destek amaçlı antibiyotik kullanımı önerilebilir.

Zaman zaman hastaları rahatlatma aracıyla ateş düşürücü, ağrı kesici ve öksürük ilacı gibi takviyeler yapılabilir ve hastalığın semptomları ağırlaştıkça hastanede yatarak tedavi uygulanabilir. C vitamini kürleri ve immün sistemini güçlendiren takviyeler bu hastalığın tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

Corona virüsünden korunmak için neler yapmak gerek?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek bizi, her türlü virüsten olduğu gibi Corona virüsünden de korur. En başta sağlıklı ve dengeli beslenmeyi içeren bir hayat tarzına sahip olmak çok önemlidir. Düzenli uyku, stresten uzak durmak, fiziksel aktivitelerde bulunmak, hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkolden uzak durmak da immün sistemimizi güçlendirmekte bize yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: 12 Adımda Sağlıklı Yaşam

İnsandan insana oldukça hızlı bir şekilde yayılan bu hastalığı önlemek için sosyal ortamlarda da dikkatli olmak gerekiyor. Maske takmak, elleri sık sık yıkamak, temastan kaçınmak, hapşırmak ve öksürük gibi durumlarda mendil kullanımına önem vermek hastalıktan korunmak için şart. 

Hayvanlarda da kendini gösteren Corona virüslerinden kendimizi korumanın bir diğer yoluysa her türlü hayvanla teması minimuma indirmek. Gıda olarak tükettiğimiz et ürünlerini ise iyice pişirmek olası virüsleri etkisiz hale getirmek için önerilen bir yöntem. 

Bağışıklığı güçlendiren smoothie takviyesi

Özellikle kış aylarında sıklıkla gündeme gelen virüs kaynaklı hastalıklara karşı oldukça etkili gıdalar var. İşte bu gıdalardan oluşan, kış mevsiminde hastalıkları önlemenize ve immün sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olucak leziz bir smoothie önerisi! 

Malzemeler:

  • 350 ml su
  • 1 portakal, soyulmuş ve dilimlenmiş
  • 1 elma, dilimlenmiş
  • 1-2 sap kereviz, dilimlenmiş
  • 30 gr ıspanak
  • Yarım limon suyu (taze)
  • 1 çorba kaşığı zerdeçal
  • 1 muz, soyulmuş ve dilimlenmiş (isteğe göre donmuş)
  • 1 parça zencefil, soyulmuş ve dilimlenmiş

İsteğe bağlı yarım avokado, muz yerine veya daha kremamsı bir kıvam için muzla birlikte kullanılabilir

Tüm malzemeleri blender’dan geçirip tazeyken tüketebilirsiniz. Afiyet olsun!

İlginizi çekebilir: Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

BLOOM SHOP