Cildimiz çevresel koşullardan kolay etkilenir. Değişen hava koşulları, hava kirliliği, güneş ışınları gibi etkenler zaman zaman cilt kuruluğuna, gözenekli görünümün artmasına ya da kırışıklıkların derinleşmesine yol açabilirler.

Çevresel faktörlerin yanı sıra stres, sağlıksız beslenme, uykusuzluk gibi etkenler de cilt sağlığımızın bozulmasında önemli rol oynarlar. Dış faktörlerin zararlı etkilerini engelleyemesek de bireysel tercihlerimizi değiştirerek cildimizi koruyabiliriz. Uyku düzeni, egzersiz ve doğru bir beslenmeyle cilt problemlerini en aza indirmek bizim elimizde.

Cildinize daha iyi bakmaya bugünden başlamak için işte cilt dostu besin önerileri!

1. Limon

Limon cilt için çok faydalı bir meyvedir. Serbest radikalleri etkisiz hale getiren ve kolajen üretimine yardımcı olan C vitaminiyle dolu olup aynı zamanda vücudu alkali hale getiren en etkili besinlerden de biridir. Asidik bir tada sahip olsa da içindeki mineraller sayesinde kanı alkalileştirmeye ve vücudun pH seviyesini dengelemeye yardımcıdır. Vücudumuzun pH seviyeleri bozulmadığında, cildimiz hassas, kuru ve tahriş olmaya daha az eğilimli olur.

İlginizi çekebilir: C Vitamini İçeren Besinler

2. Domates

Domatesin içinde bol miktarda bulunan likopen, hücreleri yaşlandıran ve yaşam sürelerini kısaltan oksidatif stresi önlemeye yardımcı önemli bir besindir. Likopen cilt gözeneklerini ve hücreleri daha dayanıklı bir hale getirirken, yaşlanma etkilerini azaltır ve daha sağlıklı bir görünüm elde etmemize yardımcı olur.

3. Çiğ badem ve ceviz

Çiğ badem ve ceviz sağlıklı birer atıştırmalık olmalarının yanı sıra içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde cildimizi yapılandırmaya yardımcıdırlar. E vitamini yönünden zengin çiğ badem, vücudun ihtiyaç duyup kendi kendine üretemediği Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleriyle dolu ceviz, enflamasyonu, egzama ve akne oluşumunu önlemede önemli besin kaynaklarıdır.

Omega-3 yağ asitleri hücre zarını korumak için çalışır, zarlar güçlü olduğunda ise toksik maddeler dışarıda kalır ve faydalı besinler içeri girerler. Güçlü hücre zarları daha fazla su tutarak cildin pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlar. Günde bir avuç Tadım Çiğ Badem ve Ceviz ile cildinizi içten dışa besleyebilirsiniz.

4. Avokado

Avokado, antioksidan içeriği sayesinde vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirip serbest radikallerle savaşarak yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder. Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar. Vücut dokularının ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. Yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. İyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır.

Journal of Dermatology’de 2001 yılında yayımlanan bir çalışma, B12 vitamini ve avokado yağı içeren bir kremin, sedef hastalığı oluşumunu daha uzun süre engellediği gözlemlenmiştir. Aynı şekilde bir başka çalışmada avokado yağının yaraların iyileşme sürecini pozitif şekilde etkilediği belirtilmiştir.

İlginizi çekebilir: Avokadonun Faydaları: Bilimsel Olarak Kanıtlanmış!

5. Hurma

Hurma lif bakımından yüksek bir meyve olup vücudun demiri emmesine ve kolajen formu korumasına yardımcı olan önemli bir mineraldir. Ayrıca tatlılarda kullanmak üzere harika bir şeker alternatifidir. Günde birkaç adet Tadım Hurma ile hem gün içerisindeki tatlı ihtiyacınızı hem de cildiniz için gerekli olan besin desteğini karşılayabilirsiniz.

6. Yumurta

Yumurta cilt sağlığı için önemli iki temel besin maddesini birlikte içerir: kolin ve lutein! Kolin, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için gereken hücre zarlarının yağ kısımlarını oluşturmaya yardımcıdır. Ayrıca vücudumuzdaki kolajen üretimini için gerekli olan B vitamini seviyelerini düzenler. Lutein ise cildin elastikiyetini koruyan ve cildin zarar görmesini önleyen bir antioksidandır.

7. Kemik suyu

Kemik suyu cilt elastikiyeti için gereken kolajen, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerle dolu etkili bir besindir. Kemik suyunun içinde bulunan jelatin cildi yaşlanmaya karşı korurken cildin nemlenmesini ve daha elastik bir yapıya sahip olmasını da sağlar.

Cildi yenileyen tonik tarifi

Malzemeler: (2 kişilik)

  • 2 adet portakal
  • 1 adet olgun avokado
  • 2 yemek kaşığı ev yapımı çiğ badem ezmesi
  • 1 su bardak badem sütü (300 ml)

Hazırlanışı:

Ev yapımı çiğ badem ezmesi hazırlanışı:

Önce 180 gram Tadım çiğ bademi bir tavada ve kısık ateşte 5 dakika kadar kavurun. Bademlerin yanmamasına dikkat edin. Sonra blender’a bademleri koyun ve bademler iyice ufalanıncaya kadar karıştırmaya devam edin. Son olarak karışıma 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip birkaç dakika daha karıştın. Ev yapımı çiğ badem ezmesi hazır!

Tonik hazırlanışı:

Önce portakalları sıkın. Sonra tüm malzemeleri kremsi bir doku elde edene kadar blender’da karıştırın. Toniğiniz hazır!

Kaynak: Uzman Dyt. Ayça Alara Aycan, Web MD, Mayo Clinic, Eating Well

BLOOM SHOP