Değerli ve yarı değerli taşlar, insanlık tarihinden daha eski bir geçmişe sahip. Doğada kendiliğinden bulunan kristaller için yeryüzünün bize sunduğu en büyük armağanlardan demek kesinlikle yanlış olmaz. İnsan bedeni ile aynı mineralleri ve dizilimleri içeren, ayrıca aynı frekansta titreşen kristalleri, hayatımızın her türlü alanında çekimi ve enerjiyi arttırmak için kullanabiliriz. Sık sık karşılaştığım “kristaller nasıl kullanılır” ve “nerelerde konumlandırılır” gibi sorulara açıklık getirmek için kristallerin kullanım şekillerini listeledim!

İşte kristaller nasıl kullanılır sorusunun cevabı niteliğinde hazırladığım rehber!

Çalışma alanlarında motivasyonu ve verimi arttırmak için

Genellikle ofis ortamları, radyasyonun, stresli enerjilerin, yoğunluğun ve kalabalık insan topluluklarının olduğu yerlerdir. Çalışma ortamınızda kristallere yer vererek negatif enerjilerden ve radyasyondan korunurken, şansınızı, motivasyonunuzu ve verimizi de arttırabilirsiniz.

Selenit, sitrin, siyah turmalin, pirit, shungite gibi taşlar, çalışma masası için idealdir. Masanızda veya bilgisayarınızın yanında, sürekli görebileceğiniz bir konuma koyarak enerjilerinden verimli bir şekilde faydalanabilirsiniz. Çalışma ortamınızda kristallerin enerjisi ve varlığı, konsantrasyonunuzu yükselterek verimli bir çalışma ortamı sağlayacaktır.

Yaşam alanlarında olumlu enerjileri ve huzuru arttırmak için

Oturma odası, yatak odası ve banyolar kristalleri konumlandırmak için ideal ortamlar arasındadır. Özellikle salon ve oturma odasında hem olumlu enerjileri desteklemek hem de olumsuz enerjilerden korunmak için kullanabilirsiniz.

Kristallerinizi konumlandırmak için vitrin, kitaplık, kahve sehpası gibi göz önünde olan ve herkesin rahatlıkla dikkatini çekebilecek noktaları tercih edebilirsiniz. Ametist, pembe kuvars, kristal kuvars, selenit, siyah obsidyen ve florit gibi kristallerin enerjileri uygun olacaktır. Yaşam alanları için piramit, prizma ve ham haliyle kristal formları idealdir. Enerjiyi merkezden alarak tek bir noktadan arttırarak yayar ve ortamı kuvvetlendirirler.

Yatak odasında ise uyku kristalleri veya cinsel performansı arttıran kristalleri tercih edebilirsiniz. Labradorit, kristal kuvars, pembe kuvars gibi kristalleri kullanabilirsiniz.

Banyo ve makyaj odalarınızda özellikle topraklanmayı ve güzelleşmeyi destekleyen taşlar kullanabilirsiniz. Duş tekneniz içine topraklanmayı destekleyen dumanlı kuvars koyabilirsiniz. Makyaj masanızda gençliğin ve güzelliğin taşı aventurin ve mutluluk-sevgi kristali olan pembe kuvarsa yer verebilirsiniz. Taşları güzellik rutininizde de kullanarak sürekli iyileşme ve canlanma enerjisini alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Enerji Yükselten 9 Kristal Taş

Meditasyon, denge ve enerji çalışmalarını desteklemek için

Kristaller, enerji bedenimiz üzerinde etkilidir. Bu nedenle, derinleşme pratiklerinizde, iç dünyanıza döndüğünüz meditasyonlarda, nefes ve enerji egzersizlerinde kristallerden destek alabilirsiniz. Mat üzerinde fiziksel hareketler yaparken kristalleri yanınızda tutabilirsiniz.

Meditasyon gibi oturarak veya sabit durarak yaptığınız çalışmalarda ise aktif olmayan avucunuzun içinde, çalışmanıza uygun olarak seçtiğiniz kristali tutarak pratiğinizin verimini arttırabilirsiniz. Meditasyon sonunda kristalin enerjisine uygun olan olumlama cümlesini 5 kez tekrarlayarak çekimi ve enerjiyi arttırmanız da mümkün!

Meditasyonlarınızda kullanabileceğiniz kristaller, Çakra Kristalleri, pembe kuvars, dumanlı kuvars, malahit, güneş taşı, aquamarin olabilir.

İlginizi çekebilir: Kristaller ile Meditasyon Yapmanın Faydaları

Yoğun stres, anksiyete, panik atak gibi psikolojik problemler yaşıyorsanız, kristaller ile düzenli nefes egzersizleri yaparak stresi rahatlatabilirsiniz. Size önerim, her gün en az 5 dakika temiz hava alabileceğiniz bir yerde (cam önü-balkon-bahçe olabilir) Stres Rahatlatma Kristalleri olan ametist, pembe kuvars ve siyah obsidyen taşlarını avucunuza alıp burnunuzdan derin nefes alıp vermeniz.

Bu süreçte ise sadece nefesinize odaklanın ve zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu rahatlatın. Kısa sürede daha iyi hissetmeye başlayacaksınız!

Kristal satın alırken, taşın orijinalliğini ve satıcının kristaller hakkındaki bilgisini mutlaka sorgulayın. Plastik, cam veya kristal tozlarından üretilen yapay objeler, istediğiniz çekim ve enerjiyi sağlamayacağı gibi boya ve yabancı maddeler içerdiği için cildinize ve sağlığınıza zarar verebilir.

Kristaller ucuz değildir, kalıptan çıkmış gibi tek bir şekle sahip değildir, kırılgan, damarlı, soğuk ve doğal renklere sahiplerdir. Tercihte bulunurken bu özellikleri mutlaka göz önüne alın.

Kristallerin dünyasına girmeden ve yarı değerli taşlar ile çalışmaya başlamadan önce uyarmak isterim ki, taşlar ilaç değildir. Enerjinizi düzenlemeye yardımcı olur, sakinleşmenizi destekler, daha iyi ve sağlıklı olmak için yanınızdalardır, ancak herhangi bir hastalığın, derin psikolojik problemlerin, tıp ve bilim ile çözülmesi gereken rahatsızlıkların ilacı değillerdir.

Sizi, bu rahatsızlıklara sahip olmamanız için koruyan ve tedavi süreçlerinin daha sakin geçmesini destekleyen doğal minerallerdir.

İlginizi çekebilir: 6 Kristal Taş ile Negatif Enerjiden Arınma YollarıSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP