Herkes stresten uzaklaşmak ister, bu kimi zaman işten, kimi zaman da ailemizden uzaklaşıp bir tatil yapma isteği olabilir. Stres herkesin hayatında öyle ya da böyle bulunur ve hepimiz stresin bizden uzak olacağı büyülü bir dünyaya kaçmanın hayalini kurarız. Ne yazık ki birçoğumuz için böyle bir tatil yılda yalnızca bir veya iki kez yapabileceğimiz bir kaçamaktır.  

Peki ya bu kaçamağı güneş ve kumların uzağında da yapmak mümkün olsaydı?

Eğer siz de canınız her istediğinde uçağa atlayıp soluğu kumsalda alamıyorsanız üzülmeyin, başka bir alternatifiniz daha var.

Öncelikle gelin tatilin etkilerine bir göz atalım.Sadece telefonunuzdaki bildirimleri kapattığınızda bile hissettiğiniz rahatlama yalnızca size özgü değil, bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Araştırmacılar, 30 ve 60 yaşları arasındaki 94 kadını California’da bir tatil beldesinde altı günlük tatile çıkardı. Kadınlar, gruplara ayrıldılar; düzenli olarak meditasyon yapanlar, ara sıra meditasyon yapanlar ve hiç yapmayanlar.

Tatilin öncesinde ve sonrasında deneklerden alınan kan örnekleri incelendi ve örneklerdeki genetik dizilim ve yaşlılık göstergeleri değerlendirildi. Bu genlerin işlevlerindeki (ekpresyon) değişikliklerin 3 grupta da aynı olduğu gözlendi. Bu değişikliklerden biri de “tatil etkisi” sayesinde ortaya çıkan bağışıklık sisteminin güçlenmiş olmasıydı. Ayrıca, tüm gruplarda depresyon ve stresin seviyesinde düşüş gözlendi.

Sonuçta tatilden bahsediyoruz, bu etkiler doğal değil mi? Peki ya meditasyonun herhangi bir etkisi oldu mu?

Araştırma bir başka gerçeği daha göz önüne serdi. Tatilde meditasyon yapmaya başlayan kadınlar, yapmayanlara göre tatilden döndükten sonra daha uzun süre stressiz kalabildiler.  Üstelik 10 ay sonrasında bile, tatile çıkanların stres ve depresyon seviyeleri eski seviyeye yükselirken, sürekli meditasyon yapanlarda hala iyileşmeler gözlenmeye devam edildi. Ayrıca meditasyon yapmaya ilk kez tatilde başlamış olanlar en çok iyileşmeyi gösteren grup oldu.  

Tabii ki bu bulgular, hiç tatile çıkmadan meditasyon ile tatil etkisini yakalayabileceğimizi göstermiyor. Ancak siz de eğer çoğumuz gibi kısa tatiller sonrası uzun dönem olarak iş hayatına dönüyorsanız ve aylarca tatil yapma şansınız yoksa, meditasyon size ne gibi bir fayda sağlayabilir?  İlk olarak, meditasyona başlamak başlı başına bir değişim getirecektir; anksiyete, stres ve sinirlilik azalırken sevgi ve şefkat gibi pozitif hisleriniz artacaktır. Buna ek olarak, tatillerde de meditasyon yaptığınızda tatilin etkilerini işe döndükten sonra bile uzun süre görebileceksiniz. Bizce bu etkiler bile meditasyona başlamak için kesinlikle yeterli.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: PubMed

BLOOM SHOP