Şu sıralar eski lise arkadaşınızın bile podcast çıkardığını duyuyor olabilirsiniz. Spotify herhangi bir konuda sayısız podcast ile dolup taşıyor. Gündelik arkadaş sohbetlerinin bile kayıt altına alınması kendimizi ifade etmemiz de yepyeni kanallar açarken dinleyici perspektifinden baktığımızda arasından seçmesi imkansız bir seçenekler denizi doğuruyor. Bizler de gündemi yakından takip eden, sürekli yeni bilgiler almaya, öğrenmeye hazır meraklı zihinler için bu seçenekleri 7 taneye düşürdük! Önerilerimiz arasında mutlaka size hitap eden bir tanesini bulacaksınız.


Not Past It

Geçmiş bize tarih kitaplarında öğretildiğiyle sınırlı kalmıyor. Etkilerini hala günümüzde canlı olarak hissettiğimiz bazı “yaşanırken küçük” ama etkisi çok büyük olaylar Not Past It’de gün yüzüne çıkıyor. Örneğin; siz Emojileri kimin, neden ve ne zaman icat ettiğini biliyor musunuz?


The Great Women Artists

Sanat da tarihin diğer kolları gibi ataerkil bir bakış açısı ile anlatılıyor. İlk zamanlardan şu ana kadar her daim daha çok öne çıkarılan, alkışlanan, el üstünde tutulan erkek sanatçılar, en az onlar kadar başarılı, belki daha bile fazla, kadın sanatçılara gölge düşürüyor. The Great Women Artists podcast’i de kadın sanatçılara çok uzun zamandır hak ettikleri spot ışığını tutuyor.


Aposto Radyo

Her gün ve haftalık olarak mail kutumuza yolladıkları haber özetleri, çeşitli konular üzerine odaklanmış yazı dizileri ile birçoğumuzun aşina olduğu Aposto, podcastler’inde de bizlere kendi ilgi alanımıza odaklanabilme şansı sunuyor. 10 dakikalık günlük haber özetlerinin dışında çevresel farkındalığı ele alan ANGST, gastronomi meraklılarına Rakılı Podcast, gençlerin sesi olan Z raporu gibi birçok farklı bölümü bulunuyor.


The Apology Line

New York’ta 14 sene boyunca sürdürülen bir projenin “analizi” niteliğindeki The Apology Line odağına özür dilemeyi alıyor. Yıllar boyunca rastgele insanları arayıp herhangi bir nedenden ötürü özür dileyen projenin yaratıcıları, yarattıkları etki üzerine tartışıyor. Empati kurmak, yalan söylemek, pişmanlık, affetmek gibi insani duygular senelerin özür konuşmaları ile masaya yatırılıyor.


Nereden Başlasam?

Mirgün Cabas ile Can Kozanoğlu edebiyattan sağlıklı beslenmeye kadar uzanan hayatın her alanına giren konuları ilgili uzmanlar ile konuşuyor. 35-40 dakikalık bölümler arasında blockchain de var, mutluluğun bilimi, tarım, sağlık hukuku, kara delikler ve sinir bilimi de!


Women Rule

Hepimiz cam tavan terimini duymuşuzdur. Herkes gibi kadınlar için de ulaşılabilir görülen mevkiler aslında önüne koyulan sayısız engel, önyargı, ayrımcılık ile ayrılıyor. Ama bazı kadınlar yine de bu cam tavanı kırarak hak ettikleri ve olmak istedikleri yere ulaşabiliyor. Peki ataerkil düzende bunu nasıl yapabiliyorlar? Ünlü haber organizasyonu Politico’nun podcast serisi Women Rule yüksek mevkiye erişmiş Nancy Pelosi, Jane Fonda gibi başarılı kadınları ağırlayacak. Çok yakında Spotify’da da yayınlanması planlanıyor!


This is Dating

Başarılı psikolog Esther Perel’in çok popüler podcast’i “Where Should We Began?”in yapımcıları bu kez odaklarına ilişki kurmak isteyen bekar insanların hikayelerini alıyor. 2022 yılında çıkmış yeni bir podcast olan This is Dating, flört uygulamalarından bıkmış kişiler bu kez kendilerini psikoterapistlere ve davranış bilimcilere bırakıyor ve onların sosyal araştırmalar sonucu yaptıkları eşleşmelere göre buluşmalara gidiyor. Buluşmaların kendisini, bir kısmını (!) da podcast’te dinledikten sonra işin kişisel gelişim kısmı başlıyor. Katılımcılar daha sonra bu “görücü usulü” buluşmayı psikologlar ile tartışarak nerelerde doğru yaptıklarını, nerelerde geçmiş travmalarından hareket ettiklerinin analizini yapıyor.
Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP