Kış meyveleri yaz meyvelerine göre daha az sayıda olmasına rağmen her birinin sağlığa sayısız yararı var. Hastalıklara karşı koruyan C vitamini kaynağı portakal ve mandalinadan, bereket sembolü nara uzanan kış meyveleri listesi hazırlayıp meyvelerin kişiliklerle uyumunu araştıran bir meyve testi oluşturduk.

Küçük bir hatırlatma: Bu listeye göre kendi meyveni keşfederken en sevdiğin meyveyi değil, kişiliğine en uygun gördüğün meyveyi düşünmelisin. Hadi başlayalım!

İlginizi çekebilir: Meyve Testi: Bir Ağustos Meyvesi Olsan Hangisi Olurdun?

Portakal

Turunçgiller familyasından portakal, yüksek C vitamini içeriği sayesinde nezle, grip gibi hastalıkları önlemesi ile biliniyor. Portakalın tadı, diğer turunçgiller familyasındaki asitli meyvelere göre daha tatlı. Bir diğer belirgin özelliği ise kalın kabuklarının oluşu. Soyması hızlı ve kolay değil, fakat diğer kalın kabuklu meyvelere göre iç hacmi ve dış hacmi doğru orantıda. Taze meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra reçel gibi farklı alanlarda da kullanılan portakalın suyu, en az meyvesi kadar fazla tercih edilip seviliyor. Ayrıca portakal kabuğunun ne kadar güzel koktuğunu ve çeşitli esanslarda kullanıldığını unutmamak lazım!

Eğer kendine portakal diyorsan, sen:

Tatlı ve inatçı birisin demektir. İnatçılık en belirgin karakteristik özelliklerinden biri. Etrafındaki herkesi kolayca ikna edebilme özelliğine sahipsin. Portakal kalın kabuklara sahip olduğu için soyması efor gerektiriyor, bu nokta senin inatçılığın ile bağdaşıyor. Ek olarak bu durum senin çevrendekilere kolay güvenen biri olmadığını da gösteriyor.

Yakınların inatçılığından yakınsa da portakal gibi senin de sıcaklığın ve sevimli yanın sonradan ortaya çıkıyor. Turuncu, göze çarpan ve canlı bir renk olarak ele alınırsa sen de neşeli ve hareketli bir insansın. Sakinlik sana göre değil. Canlı biri olduğundan sürekli olarak yeniliklere açıksın ve sınırları zorlamayı seviyorsun. 

Mandalina

Mandalina da turunçgiller familyasının bir başka üyesi. Portakal ile sıkça karşılaştırılıyor fakat mandalinanın kabukları yumuşak ve soyması çok kolay. Tadına bakıldığında ise mayhoş bir tadı var. Bir adetin içinde birden fazla küçük parça çıkıyor. Turunçgillerin belirgin özelliği olarak ılıman iklimlerde yetişiyor. Mandalinanın çeşidi çok! Tat ve görüntü olarak türler birbirine benzer olsa da kimi türünde çekirdek varken kiminde çekirdek bulunmuyor.

Eğer kendine mandalina diyorsan, sen:

Duygusal birisin ama mantık ve kalp arasında ara kalıyorsun demektir. Mandalinanın yumuşak kabukları duygusallığının bir göstergesi ama buna rağmen mantık ve kalp arasında çok ikilemdesin çünkü kolay da olsa soyulması gereken bazı kabuklar var. Bu yüzden de çevrendekiler duygusal ve yumuşak yanının farkında değil, seni daha sert ve soğuk biri sanıyor olabilir.

Farklı hobi ve becerilere sahipsin ve bu da mandalinanın bir sürü parçası olmasının kişiliğine yansıması. Zor güvenen birisin, bu sayede yakınında az ve öz insan var. Huzurlu ve stressiz ortamları tercih ediyorsun.  

Kırmızı elma

Kırmızı elma akla ilk gelen ve en yaygın meyvelerden biri. Çeşitli coğrafi koşullarda yetişebiliyor. Sıcak ve soğuk şartlarına uyum sağlıyor. Kırmızı elma yeşil elmaya göre çok daha tatlı bir tada sahip. Birden fazla kırmızı elma türü olmasına rağmen tadı, rengi ve şekli çok değişken değil. Etli, hafif sulu ve sert bir meyve. 

Eğer kendine kırmızı elma diyorsan, sen:

Anaç ve dayanıklı birisin demektir. Olgunluğun ile biliniyorsun ve etrafına güven veren ve iyi hissettiren bir yapıya sahipsin. Çevrendekiler sana sıkça fikir danışıyor veya yardıma ihtiyaçları olduklarında sana geliyorlar. Bir ailenin içinde en büyük abla veya ağabey gibisin.

Elma ağacının dayanıklı olması ile senin olgun yapın benzeşiyor. Aile kavramı senin için oldukça önemli. Arkadaşların da senin için aile yapısını temsil ediyor. Meyve testi kriterlerine göre bir başka belirgin özelliğin de yardımsever ve cömert olman. 

Nar

Nar en çok sevilen ve tüketilen kış meyvelerinden biri. Hacmi büyük yuvarlak şekilde bir meyve olan narın sert kabuğunun altında bir sürü küçük tanecikleri saran beyaz bir zar var. Kabuğu sert olduğu için kesmesi ve fazla taneli olduğu için de ayıklaması oldukça zor, bu yüzden mutlaka bıçak kullanılıyor. Nar tanelerinin rengi açık kabuğunun rengi ise koyu, kırmızı tadı da tatlı ve ekşi arasında değişiyor.

Nar çiçeğinin rengi ise meyve taneciklerinden farklı olarak kırmızımsı turuncuya kaçıyor. Çiçeği kenarlı yapıya sahip ve meyvesi gibi yararları biliniyor ve seviliyor. Nar taze meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra nar suyu da yaygın olarak tercih ediliyor. Bütün bu dış özellikleriyle birlikte nar bolluk ve bereketi temsil eden sembolik bir meyve. Çok eski zamanlardan beri edebiyatta ve resimde simgesel olarak kullanılıyor. 

Eğer kendine nar diyorsan, sen:

Tutkulu birisin demektir. Yaptığın işleri özveri ile yapıyorsun ve kendi alanının en iyisi olmaya çabalıyorsun. İş hayatında oldukça azimlisin. Özel hayatında ve aile içinde ise daha sakin ve dinginsin. Aşka ve sevgiye önem veriyorsun. Hayata romantik bir pencereden bakıyorsun. Arkadaşların ve ailen seni fedakâr ve yardımsever biri olarak bilirler.

Kendi içinden gelerek gönüllü proje ve aktiviteler yapmayı seviyorsun. Etrafındaki bütün arkadaşların seni uzun zamandır tanıyan insanlar. Başka bir deyişle kısa süreli ve gelip geçici insanları hayatında bulundurmamaya özen gösteriyorsun. 

Armut

Meyve testi listemizin son meyvesi armut, gülgiller familyası içinde yer alan kış aylarının bir başka şifalı ve tüketilen meyvesi. Genellikle sarı ve yeşil renklerine sahip. Kimisi armudu severek yerken kimisinin ise sevmediği meyveler arasında. Kabuğu soyulduğunda etli bir yapısı var. Tadı tatlı ve ferahlatıcı.

Kabuklu ya da kabuksuz tüketilebiliyor ve içinde elma gibi küçük çekirdekler bulunuyor. Armut ağacı dayanıklı bir ağaç türü ve çoğu iklim koşullarına uyum sağlayabiliyor. İri ve oval şeklinde bir meyve ve meyvenin altına doğru genişliyor. 

Eğer kendine armut diyorsan, sen:

Kararlı birisin demektir. Özgüvenin oldukça yüksek ve her konuda kendine güveniyorsun. Hatta kimi zaman özgüvenin ve inadın birbirine karışıyor ve inatçılığına yenik düşüyorsun. Tatlı sert bir yapıya sahipsin. Anaç ve korumacı huyların armudun tatlı ve sulu tadı ile bağdaşıyor.

Sert ve inatçılığın ise armudun etli ve belirgin şeklinden geliyor. Değişkenliği sevmiyorsun ve hayatının her alanında stabil olmaya özen gösteriyorsun. Soğukkanlı olmak seni kriz anlarında aranılan insan yapıyor. Sakince karar vermek ve çözüm odaklı olmak seni iş hayatında da başarıya taşıyor. Aslıhan Kesici

Aslıhan, Enka Lisesi’nde International Baccalaureate programını tamamladı. Lisans eğitimi için gittiği George Washington Üniversitesi’nde Psikoloji ve Siyasal Bilimler çift ana dalı yaptı. 2019 yılında mezun olduktan sonra çocuk ve ergenlere yönelerek çeşitli klinik ve çocuk oyun/gelişim merkezlerinde staj yaptı ve süpervizyon dahilinde gelişimsel oyun grubu çalışmaları ve bireysel oyun seansları...BLOOM SHOP