YAZAN: DİLA ATTEPE

Müziğin içimizde uyandırdığı binbir duygu var. Bunların hikaye anlatımıyla birleşmesinin büyüsünü bizlere sunan sinema da estetik algımızı çokça geliştiren bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Efsanevi müzisyenlerin hayatlarını anlatan heyecan verici biyografilerden, zamanın sahnesinde dönüştürücü etkisiyle dinlediğimiz şarkıları içinde barındıran duygusal dramalara kadar sizin için derlediğimiz bu listedeki her film, izleyicilerin kalplerinin derinliklerinde yankılanan bir etki yaratıyor. İster bir müzik tutkunu ister sinemaya düşkün bir izleyici olun bu filmler sizleri kollarına alacak. O halde arkanıza yaslanın, içinizi mutlulukla dolduracak müzik konulu 6 film önerisiyle seslerin olağanüstü dünyasına dalıyoruz!


High Fidelity (2000)

Kendinizi filmde bir karaktermiş gibi hissedeceğiniz High Fidelity, müzik ve aşkın harika birleşiminden oluşuyor. John Cusack, canlandırdığı Rob karakteri ile baştan sona seyirci ile arasındaki 4. duvarı kırıyor ve yaşadığı en acı 5 ayrılığı anlatıyor. Bir plak mağazasının sahibi olan Rob’un yan karakterler ve muhteşem müzikler eşliğinde ayrılık listesini anlattığı bu film, bizlere 70’ler, 80’ler ve 90’lar havasını romantize etmek için bir kapı açıyor. Çok bilinen ve bilinmeyen şarkıları içinde barındıran bu film ile eski ve havalı şarkıları keşfedebilir, Spotify listenize ekleyebilirsiniz. Bir ayrılık listesini dinlemenin eğlenceli bir hal aldığı High Fidelity, şarkıları ve akıcı anlatımı ile sizi içine çekecek!


Frank (2014)

Başrolün kendisini kocaman kartonpiyer bir kafanın arkasına gizlediği bu filmde müziğe ulaşma hevesi gözlerimizin önünde hayat buluyor. Hevesli ama yeteneksiz genç bir müzisyen olan Jon, sıkıcı kasaba hayatından bir kaçış olarak avangart pop grubu The Soronprfbs’a katılıyor ve macera başlıyor. Sahte kafanın ardındaki müzik dehası gizemli Frank‘in liderliğindeki pop grubunun farklı enstrümanlarla oluşturdukları deneysel müzikleri filmin şarkı listesini de oluşturuyor. Frank’in duygusal açıdan dengesizliğinin gözler önüne serildiği, müzik yapmanın merakı, hevesi ve yeniyi keşfetme halinin eksantrik şarkılarla dışa vurulduğu müzik konulu bu filmin her saniyesinden keyif alacaksınız.


Sing Street (2016)

Sing Street, 1980’lerin Dublin’inde, ebeveynlerinin çatışmaları arasında mağdur olan ve zorbaların dolu olduğu bir okula geçiş yapan Conor’un macerasını konu alıyor. Conor’un grubunun müzik videolarında oynamasını istediği ve aklını başından alan kızı etkilemek için çabasını görüyoruz. Genç oğlanın ruh halini döktüğü şarkıları dönemin sahne ışıklarını üzerine toplayan Motörhead, Duran Duran, The Cure gibi gruplardan ilham alıyor. Aşkı yakalamak için kurduğu müzik grubuyla kalplerimizde yer edinen genç Conor’un ergenlik ateşi, tatlı arkadaşları ve efsane şarkı seçimlerinin yer aldığı bu müzik konulu film, modunuzu yükseltmek için birebir!


The Sound of Music (1965)

Gerçek bir kült olan The Sound of Music, 1930’lu yıllarda geçiyor ve adeta bir masal dinlermişsiniz gibi hissettiriyor. Her gün dağlara çıkıp şarkı söylemekten hoşlanan hayat sevinci ile dolu bir kız olan Maria’nın macerasını güzel sesiyle birlikte izliyoruz. Maria, rahibe olmak istiyor fakat cıvıl cıvıl enerjisi ve müziğe olan tutkusuyla manastır hayatına uyum sağlamakta zorlanıyor. Rahibe olmaya yemin etmeden önce, yedi çocuklu Kaptan von Trapp’ın yanına mürebbiye olarak gidiyor ve çocuklarla ilişki kurmasının yolu müzikle kesişiyor. 1965’te yayımlanmasıyla 5 adet Oscar kazanan bu film, gözleri müthiş manzaralarla, kulakları ise hoş müzikleriyle dolduruyor.


Moonage Daydream (2022)

David Bowie’nin yaratıcı ve müzikal macerasına merhaba deyin! Sıra dışı tarzıyla bilinen efsane İngiliz şarkıcı David Bowie’nin hayatını anlatan bu belgesel filmde Bowie’nin müzik yıllarını ve sahneye damgasını vurmasını izliyoruz. Şimdiye kadar görebileceğiniz en sürükleyici görsel-işitsel deneyimlerden biri olan bu film, David Bowie’nin beyninin içinde olmanın nasıl bir şey olduğunu, glam rock’ın dışa vurumunu gözler önüne seriyor. Bowie’nin bizleri içine alan müziğiyle, sarmalayıcı samimiyeti ve özgünlüğünü izlerken ona bir daha hayran kalacaksınız.


Cabaret (1972)

Liza Minelli’nin başrolde olduğu bu Cabaret müzikalinde aşk, müzik ve dansın harika birleşimini görüyoruz. 1931 Berlin’inde, yazar olma hayali olan Brian Roberts, şarkıcı Sally Bowles’a aşık oluyor ve ortaya o zamanların havasını muhteşem bir atmosferle yaşatan bir müzik filmi çıkıyor. Film bizleri şehrin gece hayatında bir geziye çıkarırken Nazi partisinin sokakta acımasız bir siyasi güce dönüşmeye başladığını da görüyoruz. Işıl ışıl parlayan Sally’e güzel sesiyle hayat veren efsane oyuncu Liza Minelli’nin üzerinden gözlerimizi alamadığımız bu film hem bir görsel şenlik hem de hoş bir müzikal olarak karşımıza çıkıyor!


School of Rock (2003)

Komedi filmlerinde kendini gösteren efsanevi oyuncu Jack Black’in başrolde olduğu bu filmde, müzik hevesiyle dolu olan 30 yaşında bir adamın hayallerine giden macerasını izliyoruz. Parçası olduğu müzik grubundan atılmasıyla kendini bir okulda müzik öğretmeni olarak bulan Dewey’in sınıf öğrencilerine rock ruhunu aşılaması ile eğitim sınırlarını zorlayan bir hikaye karşımıza çıkıyor. Jack Black’in muhteşem oyunculuğuyla komedi ve müzik birbirine yakışır halde sergilenirken içimizi gurur ve mutluluk dolduruyor. Dikkat edin, bu müzik filmi içinizdeki rock’n roll ruhunu canlandırabilir!Dila Attepe

1999 yılında Ankara’da doğan Dila, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Bitirme tezini kadınlarda beden algısı üzerine yazdıktan sonra kişisel gelişim ve psikoloji alanına yöneldi. Dila, beden algısı ve zihinsel sağlığı geliştirme konusundaki farkındalığı sayesinde sağlıklı yaşam camiasına ilham olacak içerikler üretmeyi amaçlıyor....BLOOM SHOP